Proste i zadbane zęby to nie tylko gwarancja komfortu i pięknego uśmiechu, ale także możliwość lepszego dbania o codzienną higienę jamy ustnej. W leczeniu wszelkiego rodzaju wad zgryzu oraz nieprawidłowego ustawienia zębów w łukach zębowych wykorzystywane są aparaty ortodontyczne. W ortodoncji możemy spotkać się z kilkoma typami aparatów na zęby, które umożliwiają dostosowanie ich do potrzeb konkretnego pacjenta. Zastanawiasz się, jak działa aparat ortodontyczny i czy warto się na niego zdecydować? Oto nasz mini poradnik na temat aparatów na zęby, który powinien rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości!
Z czego składa się aparat ortodontyczny?
Kluczowym celem leczenia ortodontycznego jest przywrócenie zębom prawidłowej pozycji w łuku zębowym, tak, by ograniczyć ich nadmierne ścieranie i pozbyć się dolegliwości bólowych, które czasami są wywoływane zaburzeniami w ustawieniu zębów. Efekt ten możemy osiągnąć poprzez stosowanie aparatu ortodontycznego, który złożony jest z kilku podstawowych elementów, takich jak:
- zamki, przyklejane do zębów za pomocą specjalnego kleju ortodontycznego i pozycjonowanie w centralnych osiach zęba;
- łuk ortodontyczny (tzw. drut), który poprzez przebieganie w szczelinach zamków powoduje ruch zębów;
- ligatury elastyczne, które nadają specyficzny kolor aparatowi, a także podtrzymują łuk aparatu w szczelinie zamka, zapobiegając jego wypadaniu czy też przesunięciu.
W zależności od modelu aparat na zęby może posiadać również takie elementy jak np. łańcuszki elastyczne, osłonki silikonowe i sprężynki.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Aparaty ortodontyczne dzieli się na dwa podstawowe rodzaje – ruchome, polecane głównie dla dzieci, jak również aparaty ruchome, które stosowane są w leczeniu osób, u których proces wymiany zębów mlecznych został zakończony. Idąc dalej, wśród aparatów stałych możemy rozróżnić:
- aparaty ligaturowe, czyli tradycyjne aparaty na zęby składające się z łuków, ligatur i zamków. Zamiast zamków metalowych mogą one posiadać zamki ceramiczne, porcelanowe, szafirowe lub kryształowe;
- aparaty samoligaturujące, które są pozbawione ligatur. Mają one z kolei zamki, które dostępne są w podobnych wariantach wykonania jak w aparatach ligaturowych;
aparaty lingwalne, składające się z zamków umieszczonych po wewnętrznej stronie zębów. Dzięki temu są one zupełnie niewidoczne podczas codziennego noszenia. Niestety, ich stosowanie może wiązać się z niewyraźnym mówieniem na początkowym etapie leczenia.
Aparat ortodontyczny – efekty przed i po
Jak działa aparat ortodontyczny? Otóż na skutek wywieranego nacisku dochodzi do przemieszczenia się zębów w obrębie kości, a także do zmian w kości zębodołu. Tam, gdzie ząb jest przesuwany, następuje natomiast stopniowy zanik tkanki kostnej. Pierwsze efekty stosowania aparatu ortodontycznego są zazwyczaj widoczne bardzo szybko – ortodonta jest w stanie zauważyć je w trakcie pierwszej wizyty kontrolnej, a pacjent może je zaobserwować w ciągu pierwszych trzech miesięcy od rozpoczęcia leczenia.
Ile trwa zakładanie aparatu ortodontycznego?
W większości przypadków cały proces zakładania aparatu ortodontycznego trwa około 1-2 godziny. Ile nosi się aparat na zęby? W zależności od stopnia zaawansowania wady zgryzu oraz zachowania osobniczego kośćca leczenie stałym aparatem ortodontycznym trwa zwykle od 12 do 18 miesięcy. Zakłada się, że cały proces nie powinien trwać dłużej niż 36 miesięcy.
Ile kosztuje aparat na zęby?
Ceny stałych aparatów ortodontycznych zaczynają się od 2 500 zł w przypadku tradycyjnych modeli i sięgają nawet do 10 000 zł w przypadku nowoczesnych aparatów lingwalnych.