Czym popijać lekarstwa?

Sezon chorobowy w pełni, ale nie tylko w czasie choroby przyjmujemy antybiotyk. Może go przepisać także stomatolog po leczeniu np. implantologicznym. Pytanie błahe, jednak bardzo istotne...czym popijać antybiotyk?

Czym popijać lekarstwa?

11 listopada 2020
popijanie-lekarstw.jpg

Sezon chorobowy w pełni, ale nie tylko w czasie choroby przyjmujemy antybiotyk. Może go przepisać także stomatolog po leczeniu np. implantologicznym.

Pytanie błahe, jednak bardzo istotne…czym popijać antybiotyk?

To czym popijamy leki ma istotne znaczenie dla tego czy lek zostanie prawidłowo wchłonięty przez organizm i czy jego substancje nie wejdą w niekorzystne interakcje z samym płynem. Zły wybór napoju ma więc duży wpływ na efekt leczenia. Może sprawić, że zamiast spodziewanego polepszenia stanu zdrowia, będziesz czuć się coraz gorzej.

Połykanie leków bez popijania, czyli „na sucho” też nie jest dobrym rozwiązaniem. Zadaniem płynu jest nie tylko ułatwienie przełknięcia tabletki, ale także wsparcie preparatu, aby prawidłowo rozpuścił się w organizmie i odpowiednio zadziałał.

 

Czym popijać leki?

Woda

  • Płynem, który jest najbezpieczniejszy i najlepiej nadaje się do popijania leków i suplementów jest niegazowana, przegotowana woda – najlepiej w temperaturze pokojowej.
  • Ważna jest także pozycja, w której przyjmujemy leki. Najlepsza jest stojąca. W pozycji siedzącej lub leżącej ruch mięśni jest słabszy przez co tabletki i draże poruszają się wolniej i mogą zatrzymać się w przełyku wywołując nudności lub wymioty.

 

Czym nie popijać leków?

Kawa i inne napoje z kofeiną

Kofeina zawarta w kawie może nasilić działanie substancji zawartych w leku, a tym samym doprowadzić do tego, że organizm zareaguje na lek zbyt gwałtownie. W konsekwencji nasilą się także działania niepożądane leku. Tak się stanie, gdy popijamy kawą leki przeciwbólowe.

Herbata

Zawiera w sobie teinę, która działa podobnie jak kofeina.

Mleko i napoje mleczne

Zawarty w mleku i przetworach mlecznych wapń tworzy z niektórymi lekami nierozpuszczalne sole, przez co leki te nie są wchłaniane przez organizm, a więc nie działają.

Zioła

To nieprawda, że naparami ziołowymi można bezpiecznie popijać leki. Zioła zawierają bowiem substancje lecznicze, które mogą zakłócać działanie tych zawartych w lekach.

Sok grejfrutowy

Szczególnie niebezpieczny jest sok z grejpfruta. Zawarty w tym soku związek: naringina (odpowiedzialna za gorzki posmak owoców) paraliżuje pracę enzymów odpowiedzialnych za metabolizm niektórych leków. A jeśli lek nie jest metabolizowany, to jego poziom we krwi wzrasta i lek zaczyna działać silniej niż powinien.

Alkohol

Przyjmujesz leki – nie pij niczego co zawiera alkohol. Nawet przy zachowaniu kilku godzin przerwy między przyjęciem leku a wypiciem alkoholu istnieje dużo ryzyko wystąpienia między nimi szkodliwych interakcji. Leki mogą zaburzać metabolizm alkoholu etylowego potęgując jego działanie. Z drugiej strony alkohol może zaburzać prawidłową aktywność samych leków.



Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl




logo dentrum clinic tło przezroczyste





Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe






Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe








Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności



Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności