Dentofobia – jak poradzić sobie z lękiem przed dentystą?

Dentofobia – jak poradzić sobie z lękiem przed dentystą?

2 września 2021
Dentofobia-1200x800.jpg

Czy będzie bolało? – to prawdopodobnie jedno z najczęściej zadawanych pytań w gabinetach stomatologicznych przy wizycie u dentysty. Jak wynika z badań, aż 98% Polaków boi się dentysty, a 15% cierpi na dentofobię – paniczny lęk przed stomatologiem lub lęk przed wizytą. Jak zatem dbać o piękny i zdrowy uśmiech, skoro na samą myśl o wizycie odczuwamy strach? O bezbolesnych metodach leczenia i skutecznych sposobach walki z dentofobią rozmawiamy z dr n. med. Danielem Ciapińskim, właścicielem kliniki stomatologicznej Dentrum Clinic w Katowicach.

Panie doktorze, czy często spotyka się Pan z pacjentami cierpiącymi na dentofobię?

Strach przed dentystą to powszechny i poważny problem, z którym wielokrotnie  się spotkałem. Powoduje on, że wielu Polaków unika wizyty kontrolne lub zgłasza się, dopiero kiedy pojawia się silny ból. Niestety często jest już za późno na uratowanie zęba, co kończy się jego ekstrakcją. Trzeba przy tym pamiętać, że usunięcie nawet pojedynczego zęba powoduje nieodwracalne zmiany w całej jamie ustanej. Dentofobia przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, obniża poczucie własnej wartości, a nawet prowadzi do stopniowego wycofania się z życia codziennego. Z pomocą przychodzi współczesna stomatologia, która pozwala na bezbolesne, szybkie i precyzyjne leczenie.

Dlaczego Polacy boją się i unikają dentysty?

Najczęściej jest to związane ze złymi wspomnieniami z przeszłości. Wizyta u stomatologa wielu osobom kojarzy się z bólem. Sam wielokrotnie słyszałem od moich pacjentów „mrożące krew w żyłach” historie, którymi tłumaczyli swój niepokój. Warto jednak podkreślić, że osoby cierpiące na dentofobię boją się nie tylko bólu, ale i samego kontaktu z lekarzem, odgłosu wiertła, a nawet zapachu gabinetu, który powoduje u nich ogromny dyskomfort. Lęk potrafi być tak silny, iż na  kilka dni przed planowanym leczeniem wywołuje  m.in. zaburzenia trawienia, drżenie mięśni, nadmierną potliwość, czy przyspieszone bicie serca. Zdarza się również, że niektórzy unikają wizyt, ponieważ wstydzą się zniszczonych zębów lub przykrego zapachu z ust. Często wstyd przegrywa z lękiem i nawet on nie jest w stanie sprawić, że osoba z dentofobią zdecyduje się na umówienie spotkania. Niestety, czas w  kwestii zdrowia działa na naszą niekorzyść, dlatego im dłużej będziemy odkładać leczenie, tym ubytki i inne schorzenia będą się pogłębiać i skutkować nasilającymi się dolegliwościami.

Jak zatem poskromić strach przed wizytą u stomatologa?

Bardzo istotne jest właściwe podejście stomatologa do pacjenta, szczególnie dzieci. Uważam, że atmosfera panująca w gabinecie ma ogromne znaczenie. Warto wybrać lekarza, który rozwieje wszelkie nasze wątpliwości. Nie bójmy się zadawać pytań. Upewnijmy się, czy klinika, na którą się zdecydowaliśmy, dysponuje nowoczesnym sprzętem. Dopytajmy również o technologie i metody leczenia, jakie są w niej stosowane. Zebrane informacje pozwolą nam na lepsze przygotowanie. Ponadto już podczas rejestracji warto zaznaczyć, iż wizyta wywołuje u nas ogromny lęk. W Dentrum Clinic rozumiemy potrzeby i obawy naszych pacjentów, dlatego cały zespół od recepcji po lekarza prowadzącego jest do pełnej dyspozycji, aby ci nie odczuwali żadnego lęku. Ważny jest dla nas komfort i dobre samopoczucie pacjentów podczas całego procesu leczenia, dlatego przed zabiegiem przeprowadzamy szczegółowy wywiad lekarski. W kolejnym kroku wykonujemy zdjęcia diagnostyczne. W zależności od potrzeb korzystamy z profesjonalnego sprzętu do zdjęć pantomograficznych i cefalometrycznych. Przy planowaniu zabiegów implantologicznych oraz chirurgicznych diagnostykę  rozszerzamy o tomografię komputerową i skany cyfrowe, ponieważ w tym przypadku  zdjęcie pantomograficzne jest niewystarczające. Dopiero po wykonaniu zdjęć stomatolog przeprowadza badania kliniczne. Pozwalają one na określenie anatomii oraz m.in. ocenę stanu uzębienia. Na podstawie wyników przygotowujemy plan leczenia. Zapraszamy również na wizyty adaptacyjne, podczas których oprowadzamy po gabinecie i omawiamy oczekiwania pacjenta. Najważniejsze w poskromieniu strachu jest zaufanie do lekarza oraz osiągnięciom współczesnej stomatologii. Gdy tylko przełamiemy lęk, szybko przekonamy się, że wizyta w gabinecie stomatologicznym może być nie tylko szybka i bezbolesna, ale i przyjemna.

Wielu pacjentów panicznie boi się wiertła, ale i znieczulenia poprzez zastrzyk? Czy istnieją alternatywy dla tych metod? Czy leczenie zębów bez bólu jest możliwe?

Współczesna stomatologia daje ogromne możliwości bezbolesnego leczenia. Wiele jednak zależy od wyposażenia gabinetu w odpowiedni sprzęt. Kilka lat temu przed założeniem Dentrum Clinic w Katowicach postawiłem sobie za cel, iż pracujący w niej lekarze będą korzystać tylko z najnowszych i najnowocześniejszych urządzeń dostępnych na rynku. Cel ten udało mi się zrealizować i dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, jakie stosujemy nasi pacjenci nie tylko nie odczuwają bólu podczas zabiegu, ale i chętnie umawiają się na kolejne wizyty. Wspólnie z całym zespołem stomatologów zamiast tradycyjnych metod sięgamy po zdobycze technologii, tak aby cały proces leczenia był szybki i efektywny. Dla przykładu zamiast tradycyjnych wierteł stosujemy piaskarkę abrazyjną. Urządzenie nie wymaga podania znieczulenia i w przeciwieństwie do wiertła, w trakcie opracowywania ubytku, ząb nie ma bezpośredniego kontaktu z narzędziem. Sprawia to, że nie występują nieprzyjemne doznania w postaci przykrych dźwięków, nacisku oraz wibracji. Wiemy doskonale, z jak dużym stresem związane jest znieczulenie tradycyjną metodą, dlatego stosujemy rewolucyjne, bezstrzykawkowe znieczulenie komputerowe. Lek podawany jest stopniowo, przy bardzo niskim ciśnieniu, kontrolowanym przez mikroprocesor. Takie rozwiązanie zapobiega destrukcji tkanek miękkich, które ulegają zniszczeniu w przypadku zbyt szybkiego podania anestetyku. Naszym pacjentom proponujemy również sedację podtlenkiem azotu, czyli podanie bezpiecznego dla zdrowia gazu rozweselającego, który szybko eliminuje napięcie. Zdarzają się również osoby, dla których leczenie zębów wiąże się  z tak dużym stresem, że jedynym sposobem jest leczenie pod narkozą. Nasz gabinet jest przystosowany do tego typu zabiegów.

Jak Pana zdaniem można zachęcić pacjentów do częstszych wizyt?

Dbając o zęby, dbamy o zdrowie całego organizmu. Reagujmy nawet na najmniejsze zmiany w jamie ustnej. Jeśli odpowiednio wcześnie podejmiemy terapię, unikniemy bólu i stresu z nim związanego. Pamiętajmy również o właściwej higiena jamy ustnej, zdrowa dieta oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są najlepszym sposobem na zdrowy i piękny uśmiech.



Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl




logo dentrum clinic tło przezroczyste





Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe






Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe








Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności



Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności