FAQ

FAQ to zbiór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Jeśli masz więcej pytań, skontaktuj się z nami!

Implantologia

  • Implanty – czym dokładnie jest implant zęba?
  • Jakie są plusy implantów stomatologicznych?
  • Jak długo trwa wczepienie implantu?
  • Czy każdy ubytek można zastąpić implantem?
  • Jakie są przeciwwskazania do założenia implantów?
Implanty – czym dokładnie jest implant zęba?

Implantami są wykonane z tytanu lub tlenku cyrkonu śruby, które wszczepia się bezpośrednio w kość pacjenta. Sam implant jest niewidoczny, ponieważ znajduje się wewnątrz kości. Na nim umieszczany jest łącznik, który pozwala na zamocowanie sztucznego zęba, wykonanego przez protetyka.

Jakie są plusy implantów stomatologicznych?

Braki w uzębieniu wpływają negatywnie na stan jamy ustnej, a w konsekwencji na stan zdrowia całego organizmu. Wszczepienie implantu zębowego zapobiega zanikowi kości oraz skrzywieniu, a nawet wypadnięciu sąsiadujących zębów. Implant nie wymaga szlifowania sąsiadujących zębów, jest stabilny i trwały. Implanty zębowe mogą zastąpić jeden, ale także wiele ubytków zębowych, dzięki czemu możesz cieszyć się pięknym uśmiechem oraz zachowanymi rysami twarzy.

Jak długo trwa wczepienie implantu?

Wszczepienie jednego implantu trwa około 15-20 minut i jest wykonywane w miejscowym znieczuleniu. Jeśli po założeniu implantu pacjent odczuwa ból — zaleca się zastosowanie zwykłych środków przeciwbólowych. Pomimo początkowego dyskomfortu, który odczuwają niektórzy pacjenci — już następnego dnia można normalnie funkcjonować.

Czy każdy ubytek można zastąpić implantem?

Tak, każdy ubytek można zastąpić implantem, jednak konieczne jest spełnienie kilku warunków. Najważniejszy to dobry stan kości wyrostków zębodołowych żuchwy i szczęki, co sprawdza się na poprzedzających zabieg badaniach diagnostycznych. Jeśli stwierdzono ubytek tkanki kostnej — w pierwszej kolejności odbudowuje się ją, a następnie przeprowadza zabieg wszczepienia implantu.

Jakie są przeciwwskazania do założenia implantów?

Obecnie nie ma przeciwwskazań do założenia implantów, natomiast nie są one wskazane dla osób poniżej 16-17 roku życia. Istnieje również kilka sytuacji, które wymagają konsultacji z lekarzem prowadzącym, przed podjęciem ostatecznej decyzji. Należą do nich między innymi: ciąża, osteoporoza, zaburzenia układu krzepnięcia, nieustabilizowana cukrzyca, wady serca, schorzenia szpiku kostnego, nieleczona próchnica i paradontoza, padaczka, choroba Parkinsona, choroba reumatoidalna, nowotwory, AIDS, uzależnienie od narkotyków i alkoholu, tytoniu, zdiagnozowana choroba psychiczna.

Ortodoncja

  • Czy leczenie ortodontyczne jest dla osób dorosłych?
  • Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?
Czy leczenie ortodontyczne jest dla osób dorosłych?

Obecnie stały aparat ortodontyczny może założyć osoba w każdym wieku. Ważne, by przed założeniem aparatu wyleczyć wszystkie zęby i zadbać o zdrowie jamy ustnej. O tym, czy możesz założyć stały aparat ortodontyczny poinformuje Cię lekarz prowadzący podczas konsultacji ortodontycznej.

Osoby dorosłe powinny liczyć się z tym, że leczenie może potrwać dłużej niż u dzieci i młodzieży, co wynika z uwapnienia kości lub z obecności koron i mostów.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Każdy przypadek leczenia ortodontycznego jest indywidualny, różny zatem jest także czas niezbędny do uzyskania oczekiwanych rezultatów leczenia ortodontycznego. Najczęściej jednak leczenie trwa od kilkunastu miesięcy do dwóch lat, a w bardziej skomplikowanych przypadkach jeszcze dłużej.

Pomimo tego, że leczenie może trwać dłużej — nawet osoba dorosła — przy regularnych wizytach u ortodonty — może w stosunkowo krótkim czasie cieszyć się nowym pięknym uśmiechem.

Chirurgia

  • Jakie mogą być powikłania po usunięciu zęba stałego?
  • Znieczulenie komputerowe. Na czym polega?
  • Podtlenek azotu – gaz rozweselający. Co to?
Jakie mogą być powikłania po usunięciu zęba stałego?

Ekstrakcja zęba przeprowadzona prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi procedurami, w większości przypadków nie pociąga się za sobą powikłań. Niemniej po przeprowadzonej ekstrakcji mogą wystąpić stany zapalne, a także zakażenie bakteryjne – także z ropnym wysiękiem. Taki stan powinien być monitorowany przez lekarza – pacjent powinien przyjmować antybiotyk, należy także dbać o zachowanie czystości rany poekstrakcyjnej.

Znieczulenie komputerowe. Na czym polega?

Znieczulenie komputerowe w niczym nie przypomina zastrzyku. Zamiast strzykawki jest końcówka znieczulająca, która przypomina długopis. Igła jest delikatnie wprowadzana w tkanki, które już przed igłą są na bieżąco znieczulane – czubek jest bowiem cały czas otoczony płynem znieczulającym. Zamiast „wstrzyknięcia” płynu następuje łagodne, powolne podanie środka w takim tempie, które umożliwia tkankom wchłonięcie znieczulenia.

Podtlenek azotu – gaz rozweselający. Co to?

Gaz rozweselający – podtlenek azotu lub tlenek diazotu (N2O) to nieorganiczny związek chemiczny, który jest bezbarwny, niepalny, o słabym zapachu i słodkim smaku.

Gaz rozweselający w nomenklaturze medycznej określany jest jako sedacja wziewna.Pod wpływem podtlenku azotu Pacjenci nie stresują się wizytą, zdarza się nawet, że jej nie pamiętają.

Protetyka

  • Co to są licówki?
  • Jak prawidłowo dbać o licówki?
  • Co to są korony?
  • Co to jest proteza?
Co to są licówki?

Licówki to bardzo cienkie, pojedyncze nakładki na zęby, wykonane najczęściej z porcelany, które stomatolog przykleja do licowej (stąd nazwa) strony zębów przy użyciu specjalnego kleju. … Kompozyty, z których wykonane są licówki, są dość trwałe, można je dobrać idealnie pod względem koloru do odcienia naturalnych zębów.

Jak prawidłowo dbać o licówki?

O licówki należy dbać tak jak o naturalne zęby. Regularnie je szczotkować, jeśli to możliwe nie narażać ich na nadmierny nacisk, a więc nie zaciskać szczęki i nie zgrzytać zębami, a także ograniczyć spożycie barwiących pokarmów i napojów takich jak kawa, herbata czy wino.

Co to są korony?

Korony zębowe, jak również mosty to stałe uzupełnienia protetyczne. Mocuje się je do istniejących zębów bądź implantów i w odróżnieniu od protez zębowych, które mogą być codziennie wyjmowane i czyszczone, korony może zdjąć nam jedynie dentysta.

Co to jest proteza?

Proteza całkowita lub pełna to rodzaj ruchomej protezy, która służy zastąpieniu brakującego uzębienia w jamie ustnej. Zęby w protezie są wykonane z porcelany lub akrylu i są osadzone w akrylowej płycie. Proteza częściowa choć podobna, służy zastąpieniu tylko kilku brakujących zębów. Proteza całkowita natomiast zastępuje całość własnych zębów pacjenta.

Endodoncja

  • Co to jest leczenie kanałowe?
  • Co daje leczenie kanałowe?
Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne (kanałowe) jest konieczne, gdy dojdzie do nieodwracalnych uszkodzeń — zapalenia miazgi zęba. Leczenie kanałowe jest wykonywane pod znieczuleniem, dlatego jest w pełni bezbolesne, a polega na usunięciu chorej miazgi z kanałów zębowych, dokładnym ich oczyszczeniu, osuszeniu, wypełnieniu i szczelnym zamknięciu kanałów. Choć pacjenci nie lubią leczenia kanałowego, warto podkreślić, że obecnie jest to zabieg zupełnie bezbolesny, dlatego warto je przemyśleć, aby uratować ząb, zanim zdecydujesz się na jego usunięcie.

Co daje leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe pozwala zachować własny naturalny ząb, pomimo że nie jest on już unerwiony. Należy pamiętać, że zawsze warto walczyć o zachowanie naturalnych zębów, a zastosowanie koron czy implantów powinno być rozważane w ostateczności. Jeśli istnieje ryzyko usunięcia zęba, warto zgłosić się do specjalisty, który doradzi najlepsze w konkretnej sytuacji rozwiązanie.

Profilaktyka i higiena

  • Co oznacza krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów?
  • Jak długo utrzymuje się efekt wybielonych zębów?
  • Jakie są objawy choroby przyzębia?
  • Czy cukrzyca ma związek z chorobami przyzębia?
  • Co to skaling?
  • Co to piaskowanie?
Co oznacza krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów?

Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów to objaw zapalenia, które jeśli pozostanie nieleczone, może przekształcić się w choroby przyzębia i dziąseł, a nawet paradontozę. Ich konsekwencją może być wypadanie zębów. Dlatego krwawienia dziąseł nie należy lekceważyć i warto je skonsultować ze specjalistą, który sprawdzi stan zębów i dziąseł oraz zaleci odpowiednie działania. Należy pamiętać, że przyczyną krwawiących dziąseł jest często nagromadzenie kamienia nazębnego, dlatego warto zadbać, aby regularnie usuwać go z zębów podczas zabiegów higienizacji. Krwawienie dziąseł może być również spowodowane, źle dobraną szczoteczką do zębów, dlatego zawsze warto zapytać dentystę, jaka szczoteczka będzie odpowiednia dla twoich zębów.

Jak długo utrzymuje się efekt wybielonych zębów?

Trwałość efektu wybielania zębów zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą regularna higiena jamy ustnej oraz dieta nieobfitująca w barwiący pokarm i napoje. Istotnym elementem jest również naturalny kolor zębów. Jeśli prawidłowo dbasz o wybielone zęby efekt wybielania może utrzymać się nawet do dwóch lat.

Jakie są objawy choroby przyzębia?

Pierwszym objawem, który może wskazywać na rozwijającą się chorobę przyzębia, są krwawiące podczas szczotkowania lub wizyty stomatologicznej dziąsła. Jeśli kilka dni wcześniej nie nastąpiła zmiana szczoteczki do zębów, co może wskazywać na jej zły dobór warto wybrać się do dentysty, aby jak najszybciej zdiagnozować problem i zapobiec rozwojowi choroby. Do innych częstych objawów chorób przyzębia należą między innymi: tkliwe, obrzęknięte lub zaczerwienione dziąsła, krwawienie dziąseł podczas jedzenia, nie tylko twardych pokarmów, nadwrażliwość na ciepło i zimno, suchość w ustach, niesmak i brzydki zapach z ust, obniżenie szyjek zębowych, rozchwianie zębów.

Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów, bez wahania, umów się na wizytę u dentysty, aby jak najszybciej powstrzymać rozwój choroby. Lekarz prowadzący zaproponuje plan leczenia i wskaże możliwe rozwiązania.

Czy cukrzyca ma związek z chorobami przyzębia?

Osoby chorujące na cukrzycę są narażone na choroby przyzębia nawet o 25% częściej niż osoby zdrowe. Wynika to z prostego faktu, że jednym z objawów cukrzycy jest utrudnione gojenie się ran. Co negatywnie wpływa na próby wyleczenia choroby przyzębia. Niestety choroby przyzębia mają również negatywny wpływ na przebieg cukrzycy, dlatego osoby chorujące na cukrzycę i choroby przyzębia powinny być pod stałą opieką specjalistów, w tym lekarza dentysty.

Co to skaling?

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu twardych złogów nazębnych, czyli kamienia nazębnego. Są dwa rodzaje skalingu:

  1. skaling naddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba. Jest to najpopularniejszy rodzaj zabiegu, który wykonuje się praktycznie u wszystkich pacjentów.
  2. skaling poddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego, który odkłada się pod powierzchnią dziąseł.
Co to piaskowanie?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem higienizacyjnym, który polega na usunięciu płytki nazębnej gromadzącej się na powierzchni zębów. Niweluje on również przebarwienia i drobne ilości kamienia nazębnego (pozostałego po zabiegu skalingu). Piaskowanie zębów często stosuje się przed profesjonalnym wybielaniem zębów.

Usługi

  • Stomatologia estetyczna
  • Stomatologia zachowawcza
  • Profilaktyka i higiena
  • Endodoncja
  • Ortodoncja
  • Chirurgia
Stomatologia estetyczna

Przywracamy piękno i równowagę między kształtem i kolorem zębów.

To praca całego zespołu lekarzy stomatologów i techników dentystycznych, która prowadzi do uzyskania u Pacjenta doskonałego uśmiechu.

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza – inaczej stomatologia ogólna.

Zajmujemy się wszelkimi metodami zachowania zębów w ich najbardziej naturalnym kształcie i właściwościach. Bezbolesne leczenie, najwyższej jakości sprzęt oraz wykwalifikowany personel dają gwarancję zdrowego i pięknego uśmiechu.

Profilaktyka i higiena

Higiena jak i profilaktyka jest bardzo ważnym elementem w dbaniu o nasz uśmiech.

W naszym gabinecie oferujemy:

  • Profilaktyczne czyszczenie vektorem, to jedyny możliwy sposób czyszczenia wokół prac protetycznych i implantów
  • Wybielanie zębów
  • Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego
  • Piaskowanie, czyli usuwanie osadu i powierzchownych przebarwień
  • Polishing, czyli polerowanie powierzchni zębów
  • Instruktaż higieny jamy ustnej
Endodoncja

Endodoncja, nazywana też leczeniem kanałowym, jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych.

Endodoncja leczy nieodwracalne zapalenia miazgi zęba. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i leczniczych, w tym mikroskopu zabiegowego, radiowizjografii, tomografii wolumetrycznej, endometru czy specjalistycznych narzędzi do opracowania i wypełniania, gwarantuje odpowiednie oczyszczenie kanałów.

Ortodoncja

Leczymy wady zgryzu metodą Invisalign – prostowanie zębów z użyciem niemal niewidocznych nakładek.

W naszym gabinecie oferujemy:

  • Aparaty stałe
  • Aparaty nakładkowe
  • Uzupełnienia protetyczne przed leczeniem ortodontycznym
  • Miniimplanty ortodontyczne
  • Przygotowanie pacjenta do leczenia chirurgicznego (ortognatyka)
  • Chirurgiczne przyspieszanie leczenia ortodontycznego co pozwala skrócić czas leczenia ortodontycznego przynajmniej o połowę
  • Odsłanianie zębów zatrzymanych i ściąganie ich do łuku zębowego nawet z podniebienia
Chirurgia

Zabiegi chirurgiczne w naszym gabinecie obejmują:

  • Bezpłatne znieczulenie komputerowe
  • Regenerację kości – w naszym gabinecie odtwarzamy naturalną kość
  • Usuwanie (ekstrakcje) zębów
  • Usuwanie dużych torbieli
  • Usuwanie torbieli i zmian zapalnych z zatok przynosowych
  • Operacyjne usuwanie zębów zatrzymanych, ósemek
  • Pokrywanie recesji dziąsłowych
  • Odtwarzanie ubytków kostnych
  • Laserowe podcinanie wędzidełka
  • Inne skomplikowane zabiegi operacyjne i regeneracyjne kości szczęki i żuchwy.


Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl




logo dentrum clinic tło przezroczyste





Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe






Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe








Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności



Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności