Grzybica jamy ustnej – jak dbać o zdrowie jamy ustnej i wyeliminować grzybicę?

5 lutego, 2023

Grzybica jamy ustnej, nazywana również kandydozą, jest często występującym schorzeniem błon śluzowych jamy ustnej. O jej rozwoju mogą świadczyć takie problemy jak nieprzyjemny zapach z ust utrzymujący się przez dłuższy czas, biały nalot na języku, a także bolesne pieczenie w obrębie jamy ustnej. Ważne jest, by nie bagatelizować tego problemu, ponieważ nieleczona grzybica jamy ustnej może rozprzestrzenić się na cały organizm. Ile trwa leczenie grzybicy jamy ustnej i czy jest ona zaraźliwa?

Grzybica jamy ustnej – czym jest i co ją wywołuje?

Grzybica jamy ustnej, inaczej kandydoza lub drożdżyca jamy ustnej, to powierzchowne zapalenie błon śluzowych wywoływane przez drożdżaki z rodzaju Candida, głównie Candida albicans. Drobnoustroje te są obecne na błonach śluzowych niemal połowy osób dorosłych oraz około 65% dzieci, jednak tylko w niektórych przypadkach mogą one doprowadzić do rozwoju kandydozy. Co ważne, schorzenie to występuje w dwóch postaciach klinicznych – ostrej i przewlekłej. W zależności od zasięgu schorzenia może być to kandydoza pierwotna lub wtórna, a biorąc pod uwagę trwania objawów, wyróżnia się:

  • kandydozę ostrą rzekomobłoniastą;
  • kandydozę ostrą zanikową;
  • kandydozę przewlekłą rozrostową;
  • kandydozę przewlekłą rzekomobłoniastą.

Wśród czynników, które sprzyjają nadmiernej aktywności drożdżaków i rozwojowi grzybicy jamy ustnej, wymienia się:

  • obniżoną odporność organizmu, np. po przebytej infekcji wirusowej lub bakteryjnej;
  • zaburzenia metaboliczne (np. cukrzyca) lub hormonalne (np. choroby tarczycy);
  • nieprawidłowa dieta oraz związane z tym niedobory składników odżywczych, np. witaminy C lub żelaza;
  • przyjmowanie pewnych grup leków, np. antybiotyków, kortykosteroidów i cytostatyków;
  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej i związana z tym zmiana flory bakteryjnej w ustach.

Grzybica jamy ustnej – objawy

Jak wygląda grzybica jamy ustnej? Choroba ta daje specyficzne objawy, które są z reguły łatwe w rozpoznaniu. Do ogólnych objawów kandydozy zalicza się m.in. biały nalot na języku (jest to charakterystyczny objaw grzybicy u noworodków i niemowląt), nieprzyjemny zapach z ust, ból języka i dziąseł, owrzodzenie jamy ustnej.

Co więcej, pacjent może zauważyć u siebie również białe wykwity w jamie ustnej (tzw. pleśniawki, które często pojawiają się u niemowląt), bolesne nadżerki oraz podrażnione, zaczerwienione miejsca pod protezą, z którymi borykają się osoby noszące protezy zębowe. Objawy grzybicy jamy ustnej mogą być różne, w zależności od postaci kandydozy oraz rodzaju grzybów, które je wywołują. Niestety, choroba ta jest zaraźliwa.

Jak leczyć grzybicę jamy ustnej? Leczenie farmakologiczne i domowe sposoby

Podstawą leczenia grzybicy jamy ustnej za każdym razem powinna być diagnostyka. Jaki lekarz może rozpoznać grzybicę jamy ustnej? Jeżeli zauważymy u siebie pierwsze objawy kandydozy, czyli np. biały nalot na języku lub podniebieniu, problem ten warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu (internistą) lub dentystą, który specjalizuje się w periodontologii, czyli leczeniu chorób błony śluzowej jamy ustnej.

Co na grzybicę jamy ustnej sprawdza się najlepiej? Początkowo warto wypróbować przepisane przez lekarza środki przeciwgrzybicze stosowane miejscowo (m.in. maści i płyny przeciwgrzybicze), czyli bezpośrednio na miejsca, w których rozwinęła się kandydoza. Jeżeli taka forma leczenia nie zapewni oczekiwanych rezultatów, wówczas konieczne jest leczenie ogólnymi lekami przeciwgrzybiczymi. Ile trwa leczenie grzybicy jamy ustnej? Nierzadko trwa ono nawet do kilku tygodni, jednak ważne jest, by za każdym razem dokończyć przepisaną przez lekarza terapię, nawet jeżeli objawy ustąpią po kilku dniach.

Wśród domowych sposobów leczenia grzybicy jamy ustnej wymienia się z kolei herbaty ziołowe (dobrane przez lekarza lub farmaceutę), suplementację odpowiednimi witaminami lub probiotykami, jak również wzbogacenie diety o błonnik pokarmowy (obecny np. w pieczywie pełnoziarnistym).

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Sprawdź nasze najświeższe newsy i ogólne artykuły z branży stomatologicznej.

Zobacz nasze najnowsze metamorfozy

Zadowolenie naszych pacjentów jest dla nas priorytetem.
© 2024 DENTRUM. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetmap-markerbubbleclockmagnifierarrow-up linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram