Ile kosztuje plomba – Jak zabezpieczyć ząb po wypadnięciu plomby?

Ile kosztuje plomba – Jak zabezpieczyć ząb po wypadnięciu plomby?

5 kwietnia 2023
przed_po_plomby4.jpg

Próchnica jest najbardziej powszechną chorobą zębów, która nieprzypadkowo określana jest jako prawdziwa plaga dzisiejszych czasów. Szacuje się, że zmaga się z nią obecnie nawet do 90% społeczeństwa. Z tego powodu praktycznie każdy z nas posiada przynajmniej jedną plombę, która wypełnia ubytek w zębie. Czasami zauważamy jednak, że z naszego zęba wypadło wypełnienie, a przestrzeń po nim pozostała pusta. Co w takiej sytuacji zrobić i jak długo można chodzić, jak plomba wypadnie?

Co może się stać po wypadnięciu plomby z zęba?

Na początek warto podkreślić, że plomby wypadają stosunkowo rzadko, dlatego ryzyko wystąpienia takiego zdarzenia jest naprawdę niewielkie. Wśród głównych czynników, które mogą przyczynić się do utraty plomby, wymienia się:

  • powstanie obszarów rozkładu plomby, które ją poluzowały;
  • bruksizm, czyli nadmierne zgrzytanie zębami;
  • wypadek, który spowodował uraz zęba lub jego korzenia;
  • reakcja chemiczna, która przyczyniła się do osłabienia wiązania między plombą a zębem;
  • spożywanie twardych produktów, które naruszyły strukturę wypełnienia.

Niestety, nawet niewielki ubytek w zębie (nie zawsze wypada nam cała plomba, czasami jest to tylko jej część) może spowodować doskwierający ból i dyskomfort w jamie ustnej, związany m.in. z nadwrażliwością na temperaturę pokarmów. Co więcej, brak plomby sprawia, że ząb nie jest chroniony i w momencie przedostania się bakterii lub resztek jedzenia do jego głębszych warstw może dojść do infekcji miazgi.

Rozwiązanie w takiej sytuacji jest wówczas tylko jedno – należy udać się na wizytę do stomatologa. Nie warto jest zwlekać z tym, ponieważ często od szybkości reakcji zależy to, czy uda nam się uratować ząb i uchronić się przed leczeniem endodontycznym.

Jak zabezpieczyć ząb po wypadnięciu plomby?

Do czasu wizyty u stomatologa należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie zęba. Dobrze jest spożywać posiłki drugą stroną ust, tak, by jedzenie nie dostawało się do dziury po wypełnieniu. Można również skorzystać z gotowego cementu dentystycznego, który dostępny jest w aptece – ta metoda jest polecana szczególnie osobom, które przebywają na wakacjach lub znajdują się z dala od domu. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest wskazane wyłącznie dla osób, które nie mają wrażliwych zębów.

Po wizycie u stomatologa i założeniu nowej plomby na ząb również należy przestrzegać pewnych zasad, w tym m.in. związanych ze spożywaniem pokarmów. Ile nie można jeść po plombie? Do czasu ustąpienia znieczulenia zęba jeśli takie było zastosowano z powodu ryzyka przygryzienia policzka a jeśli pacjent nie był znieczulany to śmiało można jeść zaraz po założeniu plomby ponieważ w Dentrum clinic stosujemy tylko i wyłącznie plomby światłoutwardzalne najwyższej jakości i stąd można jeść od razu bez ryzyka wypadnięcia plomby.

Ile kosztuje plomba biała?

Stomatolodzy realizujący kontrakt z NFZ zakładają plombę za mniej więcej 50 zł – jest to koszt, który ponosi publiczny płatnik. W przypadku prywatnych gabinetów stomatologicznych ceny wypełnienia zaczynają się od około 300 zł i niejednokrotnie sięgają nawet do 1.000 zł. Warto zaznaczyć, że ceny tego typu usług są zróżnicowane ze względu na materiał i jakość wykonywanych plomb. U nas zakładamy plomby najwyższej jakości oraz odbudowujemy dokładnie powierzchnię anatomiczną zęba tak aby ponowanie odzyskał swoją funkcję gryzienia. Proszę zobaczyć jak wyglądają nasze plomby:


Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl
logo dentrum clinic tło przezroczyste

Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe


Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe
Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatnościCopyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności