Ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko – Przygotuj się na wypadanie zębów mlecznych – co warto wiedzieć?

Ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko – Przygotuj się na wypadanie zębów mlecznych – co warto wiedzieć?

3 kwietnia 2023
mleczne.jpg

Pojawienie się zębów mlecznych jest jednym z ważniejszych wydarzeń w rozwoju dziecka. Każdy rodzic wpada w zachwyt, widząc uśmiech swojego maluszka, który pokazuje swoje pierwsze, lśniące ząbki. Należy jednak pamiętać o tym, że zęby mleczne są znacznie słabsze od zębów stałych, w związku z czym są mocniej narażone na rozwój próchnicy i wymagają odpowiedniej higieny oraz pielęgnacji. Dowiedz się, ile zębów mlecznych mają dzieci, które zęby są stałe, a które mleczne i kiedy zaczynają wypadać pierwsze mleczaki.

Ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko?

Słynne mleczaki to pierwsze ząbki dziecka, które zaczynają wyrzynać się zazwyczaj pomiędzy 5. a 10. miesiącem życia. Cały proces trwa mniej więcej do 33. miesiąca życia dziecka i kończy się rozwojem 20 zębów mlecznych u dziecka – po 10 zębów w szczęce górnej oraz 10 zębów w szczęce dolnej. W 6. roku życia dzieciom zaczynają wyrastać kolejne zęby, czyli szóstki. Należy jednak pamiętać, że są to już zęby stałe, które nie zostaną wymienione na nowe zęby stąd też ważna ich higiena i dbałość o nie o czym niestety rodzice zapominają.

Wielu rodziców zastanawia się jednak, czy piątki to też zęby mleczne. Tak, są to mleczaki, które pojawiają się z reguły pomiędzy 23. a 33. miesiącem życia i wraz z czwórkami określane są jako zęby trzonowe. Warto przy tym podkreślić, że ze względu na fakt, że piątki rozwijają się najpóźniej, to też jako ostatnie wypadają, dopiero pomiędzy 10. a 12. rokiem życia dziecka.

Kiedy wypadają zęby mleczne?

Zanim odpowiemy na to pytanie, należy wyjaśnić, jak wygląda korzeń zęba mlecznego. Otóż mleczaki są zbudowane tak samo jak zęby stałe – składają się z korzenia i korony. Korzeń to niewidoczna część umiejscowiona w dziąśle, natomiast korona pozostaje dla nas widoczna. Musimy jednak pamiętać, że zęby mleczne u dziecka mają cieńszą warstwę szkliwa, która jest mniej zmineralizowana i może mieć lekko niebieskawe zabarwienie. Co więcej, zęby te mają słabiej rozbudowane korzenie, co ma swoje plusy. Pod wpływem ucisku rozwijających się zębów stałych korzenie zębów mlecznych powoli zanikają, w rezultacie prowadząc do wypadnięcia mleczaka. Na ten proces duży wpływ ma także rozrost szczęki, dzięki czemu nowe zęby zyskują więcej miejsca do rozwoju.

Proces wypadania pierwszych zębów mlecznych jest sprawą indywidualną – podobnie jak ich wyrzynanie się. Zdarza się, że u niektórych dzieci pierwsze zęby mleczne wypadają już w wieku 5-6 lat, jednak w większości przypadków na utratę pierwszych mleczaków dzieci muszą poczekać dopiero do momentu, gdy wejdą w wiek szkolny.

Kolejność wypadania zębów

Kolejność wypadania zębów mlecznych u dziecka odpowiada zwykle kolejności wyrzynania się mleczaków u niemowlaka. Można więc oczekiwać, że będą one wypadały w następujący sposób:

  • na początek dziecko traci dolne jedynki (6-7. rok życia) oraz dolne dwójki (7-8. rok życia);
  • kolejnym etapem jest wypadanie zębów z górnej szczęki (jedynki i dwójki);
  • dolne kły dzieci tracą w wieku 9-12 lat, a górne w wieku 10-12 lat;
  • po 10. roku życia dzieciom wypadają trzonowce – czwórki, a następnie piątki, czyli trzonowce drugie.


Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl




logo dentrum clinic tło przezroczyste





Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe






Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe








Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności



Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności