Implantacja natychmiastowa a odroczona - którą metodę wybrać?

18 marca, 2025

Czym różni się implantacja natychmiastowa od odroczonej i która z tych metod jest lepsza? To pytania, które nasi pacjenci zadają nam bardzo często. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości i przyjrzeć się kluczowym różnicom między tymi technikami.

Czym jest implantacja natychmiastowa?

Implantacja natychmiastowa to metoda, w której implant wszczepia się od razu po usunięciu zęba, bez konieczności czekania na zagojenie się zębodołu, czyli miejsca ekstrakcji. Jest to duża zaleta, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas i skrócić cały proces leczenia. Jednak, aby przeprowadzić taki zabieg, pacjent musi mieć odpowiedni obrys kostny.

Jak przebiega natychmiastowa implantacja?

Implantacja natychmiastowa jest bardzo przewidywalną metodą – pod warunkiem, że pacjent posiada odpowiednią ilość i jakość kości, w którą zostanie wszczepiony implant. Zdarza się jednak, że konieczne jest uzupełnienie ubytku kostnego. Dzieje się tak, ponieważ implant ma zwykle mniejsze wymiary niż naturalny korzeń zęba. Korzenie zębów są większe, często mają nieregularne kształty (np. elipsy), podczas gdy implant jest okrągły i wszczepiany w środek miejsca po usuniętym zębie. W efekcie wokół implantu powstaje wolna przestrzeń, którą wypełnia się biomateriałem lub przeszczepioną kością pacjenta.

W przypadku implantacji w odcinku przednim i bocznym zaleca się dodatkowo wykonanie przeszczepu tkanki łącznej. Dzięki zabiegowi możliwe jest zachowanie naturalnego kształtu dziąsła oraz wyglądu przyszłej korony. Nawet w tylnej części jamy ustnej, gdzie estetyka ma mniejsze znaczenie, przeszczep tkanki miękkiej jest korzystny, ponieważ pomaga utrzymać higienę wokół implantu.

Czy implantacja natychmiastowa jest odpowiednia dla każdego pacjenta?

Implantacja natychmiastowa zalecana jest pacjentom, którzy posiadają odpowiedni obrys kości. Jeśli jednak kość nie jest wystarczająco stabilna, lepszym rozwiązaniem będzie implantacja dwuetapowa. Polega ona na usunięciu zęba i odczekaniu kilku miesięcy na zagojenie miejsca, zanim zostanie wszczepiony implant. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko komplikacji. W wielu przypadkach konieczne jest także zastosowanie biomateriałów lub przeszczepu tkanki miękkiej, co wpływa na estetykę i funkcjonalność przyszłego uzupełnienia. Dzięki takim rozwiązaniom implant może wyglądać i funkcjonować jak naturalny ząb, zapewniając pacjentowi komfort i piękny uśmiech

Czym jest implantacja odroczona i kiedy jest stosowana?

Implantację odroczoną zaleca się w sytuacji kiedy ząb został usunięty znacznie wcześniej – minimum 3-4 miesiące przed planowanym zabiegiem. Po tym czasie, gdy dziąsło i kość wygoją się, lekarz dentysta odsłania tkanki i wszczepia implant w kość własną pacjenta. Implantację odroczoną możemy podzielić na:

  • mplantację wczesną – odbywa się w okresie kilku tygodni od usunięciu zęba, czyli po okresie częściowego wygojenia dziąsła i kości,
  • implantację późną – zazwyczaj po 3-4 miesiącach, ale może być przeprowadzona nawet po kilku latach od usunięcia zęba.

Należy jednak pamiętać, że im dłużej zwlekamy z implantacją, tym większy może być zanik kości w miejscu usuniętego zęba. Po wielu miesiącach, a tym bardziej latach, może okazać się konieczna dodatkowa regeneracja kości, która może być przeprowadzona równocześnie z wszczepieniem implantu lub jako osobny zabieg.

Którą metodę implantacji wybrać?

Zarówno implantacja natychmiastowa, jak i odroczona mają swoje zalety oraz ograniczenia. Jednak z całą pewnością obie metody są skuteczne i bezpieczne. Decyzja o wyborze konkretnego sposobu leczenia powinna być podjęta po szczegółowej diagnostyce. Podczas konsultacji stomatolog ocenia obrys kostny oraz możliwości przeprowadzenia implantacji natychmiastowej. Jeżeli warunki anatomiczne na to pozwalają, może to być korzystne rozwiązanie, ponieważ skraca czas leczenia. W przypadku wątpliwości lub braku odpowiednich warunków, lepszym wyborem będzie implantacja odroczona, która pozwala na lepsze przygotowanie kości.


Nie wiesz, czy lepsza będzie implantacja natychmiastowa czy odroczona? Obejrzyj film, w którym dr n. med. Daniel Ciapiński klarownie przedstawia różnice między tymi metodami, wskazuje ich zalety i ograniczenia oraz podpowiada, która opcja może sprawdzić się w Twoim przypadku. Jeśli stoisz przed decyzją o leczeniu implantologicznym – ten materiał naprawdę warto zobaczyć!

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Sprawdź nasze najświeższe newsy i ogólne artykuły z branży stomatologicznej.

Zobacz nasze najnowsze metamorfozy

Zadowolenie naszych pacjentów jest dla nas priorytetem.
© 2024 DENTRUM. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetmap-markerbubbleclockmagnifierarrow-up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram