Implanty a paradontoza - jaki ma wpływ na leczenie?

4 września, 2024
implanty a paradontoza

Paradontoza to bez wątpienia najbardziej przewlekła choroba przyzębia, czyli tkanek, w których osadzony jest ząb. Brak leczenia prowadzi do rozchwiania, a w konsekwencji do utraty zębów. Czy zatem implantologia, której podstawą jest stan zdrowia dziąseł i kości, może okazać się skutecznym rozwiązaniem dla pacjentów cierpiących na paradontozę?

Czy paradontoza może być przeszkodą w leczeniu implantologicznym?

Paradontoza stanowi poważną przeszkodę w implantologii, nie wyklucza jednak pacjentów do zabiegu. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Najczęściej terapia rozpoczyna się od wyleczenia wszelkich stanów zapalnych w jamie ustnej. W przypadku całkowitego zaniku kości konieczny będzie jej przeszczep lub zastosowanie alternatywnych technik implantacji jak np. implantacja zygomatyczna. Kluczem do sukcesu jest wybór kliniki, w której doświadczony stomatolog oceni stan zdrowia jamy ustnej i na podstawie specjalistycznych badań opracuje indywidualny plan leczenia pacjenta.

Jak chronić się przed paradontozą?

Paradontoza wywołana jest przez bakterie gromadzące się na płytce nazębnej i może postępować bezobjawowo przez wiele lat, zanim stanie się odczuwalnym problemem. Jest jednak wiele skutecznych sposobów zapobiegających paradontozie.

  • Higiena jamy ustnej. Regularne i dokładnie szczotkowanie zębów, nitkowanie i płukanie jamy ustnej pozwolą zredukować ilość bakterii i zmniejszą ryzyko zapalenia dziąseł.
  • Regularne wizyty u stomatologa. Wizyty kontrolne pozwolą na wczesne wykrycie problemów z zębami i dziąsłami. Ponadto stomatolog może zalecić profesjonalną higienizację zębów w gabinecie, polegającą na usunięciu twardej płytki nazębnej (kamień nazębny), której nie można usunąć poprzez szczotkowanie zębów.
  • Zdrowa dieta. W celu uniknięcia choroby przyzębia zaleca się ograniczenie spożycia cukrów, które sprzyjają rozwojowi bakterii. Warto rozważyć rzucenie palenia i ograniczenie alkoholu – używki zmniejszają bowiem zdolność organizmu do zwalczania infekcji dziąseł.
  • Redukcja stresu. Stres może mieć negatywny wpływ na kondycję całego organizmu, w tym na stan zdrowia dziąseł. Zwiększa ryzyko osłabienia układu odpornościowego, co może spowodować stan zapalny w jamie ustnej.
  • Zwracanie uwagi na niepokojące objawy. Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania lub nitkowania, obrzęk, zaczerwienienie lub wrażliwość dziąseł, nieświeży oddech – to jedne z powodów, dla których należy skonsultować się ze stomatologiem.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Sprawdź nasze najświeższe newsy i ogólne artykuły z branży stomatologicznej.

Zobacz nasze najnowsze metamorfozy

Zadowolenie naszych pacjentów jest dla nas priorytetem.
© 2024 DENTRUM. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetmap-markerbubbleclockmagnifierarrow-up linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram