Wywiad z dr n. med. Danielem Ciapińskim

Implanty to bez wątpienia inwestycja warta uwagi. Czym jest implantologia, czy implanty można zastosować u każdego i w jakich sytuacjach są one niezbędną metodą leczenia?

Wywiad z dr n. med. Danielem Ciapińskim

5 stycznia 2021
dr-ciapinski-implanty-1200x939.jpg

 

Leczymy kompleksy. Implanty – inwestycja na lata. Implantologia to rozwiązanie, które pozwala na uzupełnienie zarówno pojedynczych braków w uzębieniu jak i sytuacji bezzębia szczęki czy żuchwy. Z pewnością jest to ułatwienie dla osób nietolerujących konwencjonalne ruchome protezy zębowe. Implanty to bez wątpienia inwestycja warta uwagi. Czym jest implantologia, czy implanty można zastosować u każdego i w jakich sytuacjach są one niezbędną metodą leczenia? Na pytania odpowiada dr n. med. Daniel Ciapiński, właściciel Kliniki Dentrum w Katowicach.

Implantologia daje coraz więcej możliwości leczenia braków w uzębieniu. Czym właściwie jest implantologia?

Implantologia to leczenie braków zębowych z pomocą implantów. Składa się na to nie tylko samo zakładanie implantów, ale również wykonywanie suprastruktury na implantach, czyli koron protetycznych oraz odbudowa kości pod implanty. Braki kości najczęściej powstają na skutek stanów zapalnych wokół zębów, urazów, uszkodzeń jak również samej utraty zębów. Wówczas dochodzi do resorpcji kości oraz jej utraty w danym miejscu, w okresie 6 miesięcy sięga ona nawet 30-50% objętości kości w miejscu utraconego zęba. Odbudowa kości jest niezbędna, aby w sposób trwały i przewidywalny umieścić implant oraz aby ząb na nim umocowany był estetyczny a jednocześnie higiena wokół była łatwa w utrzymaniu. By zabieg wszczepienia implantów przebiegł pomyślnie, niezbędnym minimum jest środowisko kostne wynoszące od 1,5 do 2 mm kości wokół implantu.

Z jakim problemem najczęściej zgłaszają się pacjenci?

Najczęściej są to pacjenci które cierpią na brak pełnego uzębienia lub jego części. Najczęściej u starszych pacjentów występują większe utraty uzębienia lub jego całkowity brak, spowodowane najczęściej nieodpowiednią dbałością o zęby, brakiem wcześniejszego leczenia, nieświadomością konieczności leczenia oraz niższym poziomem stomatologii w przeszłości. Na szczęście ta świadomość rośnie i wśród młodszych pacjentów zdarzają się głównie pojedyncze ubytki zębów. Najczęściej powstają one na skutek urazów, wypadków bądź nieskutecznego leczenia danego zęba.

Czy leczenie implantologiczne można zastosować u każdego? Czy są przeciwwskazania?

Takich bezwzględnych przeciwwskazań do wszczepienia implantów jest mało, np. choroba alkoholowa, psychiczna, radioterapia w okolicy twarzy (choć i w tych przypadkach po spełnieniu odpowiednich warunków wykonuje się obecnie zabiegi implantologiczne). Niejednokrotnie pacjentów którzy chorują na schorzenia ogólne jak np. cukrzyca czy choroby serca należy odpowiednio przygotować. Nie są to jednak przeciwwskazania do zabiegów implantologicznych. Niejednokrotnie przed zabiegiem, czy to implantologicznym czy regeneracyjnym konsultujemy się z lekarzami innych specjalności, którzy pomagają nam w przygotowaniu pacjenta do danego zabiegu. Dbamy o
to, aby wszystko odbywało się na najwyższym poziomie i w pełni bezpiecznie dla pacjenta.

Czy pacjent, który chce zmienić swój uśmiech przy pomocy implantów powinien się wcześniej przygotować?

Niezbędnym przygotowaniem do zabiegu jest higienizacja. Ma ona na celu wyeliminowanie bakterii do niezbędnego minimum. Ważnym krokiem jest wyleczenie próchnicy oraz aktywnych stanów zapalnych ponieważ to mogłoby rzutować na efekt leczenia implantologicznego. Równie istotnym etapem leczenia jest odpowiednia diagnostyka i planowanie przedzabiegowe.

Leczenie implantologiczne składa się z kilku etapów. Jak wygląda on w praktyce?

Występuje kilka etapów procesu implantologicznego.

  • Krok pierwszy to wizyta konsultacyjno-przygotowawcza, na której rozmawiamy z pacjentem o jego oczekiwaniach, przedstawiamy różne możliwości i wspólnie planujemy leczenie. Wykonywany jest skan tomografii komputerowej oraz cyfrowy skan uzębienia. Na ich podstawie powstaje szczegółowa analiza planowanego leczenia, jesteśmy w stanie dokładnie zaplanować długości i położenia przyszłych implantów a także mamy wiedzę o ewentualnej konieczności wykonania zabiegów regeneracyjnych. Dzięki temu możemy z ogromną dokładnością przygotować szablony chirurgiczne, które wykorzystujemy w trakcie zabiegu.
  • Następnym krokiem jest sam zabieg implantologiczny. W trakcie tego etapu umieszczane są implanty. Zabieg nie jest bolesny, zwykle wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa ok 30 minut w zależności od ilości wszczepianych implantów.
  • Trzeci etap nazywany jest etapem gojenia, czyli osteointegracją. Proces polega na gojeniu się tkanki kostnej wokół implantu. Czas gojenia wynosi od 6 tygodni do maksymalnie 6 miesięcy. Oczywiście w tym czasie pacjent nie zostaje bez uzębienia, zakładane jest tymczasowe uzupełnienie protetyczne, które pozwala na normalne funkcjonowanie.
  • Kolejnym – czwartym etapem jest odsłonięcie implantu często połączone z odtworzeniem dziąsła wokół implantów. Po upłynięciu określonego czasu osteointegracji, błona śluzowa zostaje nacięta i w implant wkręcona zostaje śruba gojąca.
  • Po ok. 2 tygodniach przechodzimy do ostatniego etapu, czyli pobrania od pacjenta cyfrowych wycisków i wykonania pracy protetycznej, czyli zębów na implantach.

Jaki czas musi minąć od pierwszej wizyty do zakończenia leczenia?

Czas leczenia jest różny w zależności od skomplikowania zabiegów ale może on trwać od kilku tygodni do nawet roku. Na ten czas wykonywane są tymczasowe uzupełnienia protetyczne, dzięki którym pacjent może normalnie funkcjonować. O wszystkim oczywiście pacjent dowiaduje się podczas wizyty z prezentacją planu leczenia.

W jakich sytuacjach implantologia jest niezbędną metodą leczenia?

Implantologia jest niezbędna wówczas, gdy pacjent nie ma zębów w odcinkach bocznych, lub też występuje bezzębie. Nie ma wtedy możliwości, aby zastosować u niego inne uzupełnienia stałe. Implantologia może być niezbędną metodą leczenia, kiedy pacjent nie potrafi zaakceptować protezy wyjmowanej, nie może się do niej przyzwyczaić lub organizm ją odrzuca.

Niezwykle ważna jest higiena jamy ustnej. Czy o implanty należy dbać tak samo jak o własne zęby?

TAK! O implanty należy dbać tak samo jak o własne zęby. Regularne szczotkowanie, nitkowanie, usuwanie kamienia jest konieczne by utrzymać zdrowy stan jamy ustnej. Jedyną różnicą między zębem a implantem jest to, że implantów nie dotyczy próchnica. Natomiast wszystko inne się nie zmienia.

Czy mając implanty można wykonywać wszystkie badania?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania badań takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy prześwietlenia RTG. Oczywiście możemy wykonać takie badania, kiedy mamy implanty dobrej jakości z czystego tytanu lub implanty cyrkonowe.

W Dentrum korzystamy tylko z implantów wykonanych z najwyższej jakości materiałów, które nie niosą za sobą żadnych komplikacji. Ważnym jest, aby implant nie był zanieczyszczony a pacjent mógł swobodnie funkcjonować co niestety może mieć miejsce przy zastosowaniu tanich rozwiązań. Gdy nasi pacjenci potrzebują odpowiedniego zaświadczenia do pracowni rezonansu, bez problemu takie otrzymują wraz z informacją o możliwości wykonania badania. Chciałbym napomnieć, że również na lotniskach nie ma problemów z przejściem kontroli bezpieczeństwa ponieważ implanty, które stosujemy, są najwyższej jakości.

Jakie są rodzaje implantów i jaka jest ich jakość?

Dobrej jakości implanty składają się z tytanu o bardzo wysokim stopniu czystości. Dostępne są także implanty cyrkonowe, jednakże ze względu na pewne właściwości materiału nie są one najczęściej stosowane. Występuje także połączenie cyrkonu z tytanem, dzięki czemu implanty zyskują większą wytrzymałość. Warto dodać, że implanty nie uczulają, nie wchodzą w niepożądane interakcje z organizmem i nie powodują zmian. W tańszych implantach mogą występować dodatki innych metali jak nikiel, wanad, aluminium, które uczulają pacjentów, a wręcz są toksyczne dla organizmu. W Dentrum stosujemy tylko implanty Szwajcarskiej marki Thommen Medical, które zbudowane są z czystego tytanu o najwyższym stopniu czystości. Mamy pewność, że są one trwałe i bezpieczne dla naszych pacjentów.
Leczenie implantologiczne to z całą pewnością najtrwalsza i najlepsza metoda odbudowy braków zębowych zarówno pojedynczych jak i całkowitego braku zębów. Pozwala pacjentom uniknąć stosowania protez ruchomych, które nie zawsze spełniają wymagania i pozwalają na swobodne funkcjonowanie. Implanty najbardziej przypominają własne zęby, a dbanie o nie jest równie proste. Implanty to inwestycja w piękny i zdrowy uśmiech.



Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl




logo dentrum clinic tło przezroczyste





Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe






Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe








Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności



Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności