Implanty zębów – skutki uboczne. Co zrobić w przypadku powikłań po leczeniu implantologicznym?

Implanty zębów – skutki uboczne. Co zrobić w przypadku powikłań po leczeniu implantologicznym?

22 września 2022
implanty_skutkiuboczne-1200x800.jpg

Zabiegi wszczepiania implantów zębów są bezpiecznym i bardzo skutecznym rozwiązaniem leczenia ubytków zębowych wśród pacjentów. Zdarza się jednak, że w niektórych przypadkach pojawiają się efekty uboczne. Nie należy z góry zakładać, że wystąpią, i nie powinno się rezygnować z zabiegu przez nieuzasadnione obawy o ich wystąpienie. Warto jednak wiedzieć, jak należy postępować oraz jakiego rodzaju skutki uboczne po leczeniu implantologicznym mogą się pojawić.

Skutki uboczne po wszczepieniu implantów zębów – zapalenie tkanek okołowszczepiennych

Jednym z możliwych skutków ubocznych jest zapalenie tkanek okołowszczepiennych. Jak można się domyślić, jest to bolesna dolegliwość, której każdy pacjent chciałby uniknąć. Głównymi przyczynami prowadzącymi do zapalenia tkanek są m.in. niewłaściwy proces gojenia na skutek zaawansowanej cukrzycy, zły stan uzębienia ze względu na przebyte choroby czy uzależnienie od palenia tytoniu, choroby genetyczne oraz błędy lekarskie, takie jak niedopasowanie implantu zębowego czy niepoprawna jego implementacja.

Choć lista może wydawać się długa, to tak naprawdę wizyta u renomowanego specjalisty redukuje do minimum ryzyko powikłań. Dlaczego? Po pierwsze – dobry stomatolog nie pozwoli sobie na popełnienie błędu w sztuce, więc można mieć pewność, że implant zostanie poprawnie wszczepiony. Po drugie – dobry stomatolog już na etapie wywiadu lekarskiego zdiagnozuje ewentualne przeciwwskazania, takie jak zły stan uzębienia, i odradzi zastosowanie implantów, proponując ewentualnie alternatywne rozwiązania.

Objawy zapalenia tkanek wokół implantu zęba

Jeśli już jednak zabieg został wykonany, a Ty podejrzewasz u siebie lub u znajomej osoby wystąpienie zapalenie tkanek wokół zęba, zapoznaj się z listą najczęstszych objawów:

Objawy zapalenia tkanek okołowszczepiennych są podobne do tych, które występują w zapaleniu przyzębia:

  • intensywny ból wokół implantu,
  • ruchomość implantu,
  • obrzęk i zaczerwienienie miejsca wokół implantu,
  • krwawienie,
  • pogorszenie samopoczucia i stan podgorączkowy,
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Leczenie zapalenia tkanek okołowszczepiennych wokół implantu zęba

Czy wyleczenie zapalenia tkanek wokół implantu zęba jest możliwe? Oczywiście. Niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego rozwiązania, w zależności od stanu pacjenta. W “delikatnych” przypadkach wystarcza antybiotykoterapia lub zastosowanie preparatów antyseptycznych. W trudniejszych stosuje się leczenie chirurgiczne lub ściągnięcie płytki bakteryjnej z implantu zęba. A jeśli stan jamy ustnej pacjenta jest bardzo zły ze względu na zapalenie tkanek, lekarz stomatolog może podjąć decyzję o usunięciu implantu.

Kto nie może mieć implantów zębowych?

Wszczepianie implantów zębowych jest zabronione w ciąży. Innym przeciwwskazaniem może być cukrzyca w zaawansowanym stadium, ze względu na to, że w takiej sytuacji organizm nie radzi sobie z gojeniem ran. Z oczywistych względów nie można także zdecydować się na wszczepienie implantów, jeśli pacjent choruje na nowotwór.

Czy implanty zębowe są szkodliwe?

Nie, implanty zębowe są całkowicie bezpieczne dla ludzi. Co więcej, skutki uboczne występują bardzo rzadko i często ich przyczyną są błędy lekarskie – z tego względu warto zdecydować się na zabieg u renomowanego specjalisty.

Czy organizm może odrzucić implant zęba?

Tak, organizm może odrzucić implant zęba, jeśli występują czynniki ryzyka, takie jak wspomniane choroby typu cukrzyca, zły stan uzębienia, palenie papierosów czy ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Dobry wywiad lekarski pozwala jednak zdiagnozować przypadki, w których faktycznie może dojść do komplikacji, a wtedy lekarz powinien zaproponować alternatywne rozwiązanie.



Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl




logo dentrum clinic tło przezroczyste





Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe






Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe








Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności



Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności