Implanty zębowe a rezonans magnetyczny i tomografia głowy

12 stycznia, 2023

Diagnostyka obrazowa stanowi niezwykle ważną gałąź medycyny, która pozwala na precyzyjne obrazowanie wewnętrznych struktur anatomicznych i wczesne wykrywanie wszelkich patologii w organizmie. Niestety, charakter tego typu badań sprawia, że ich przeprowadzenie może okazać się utrudnione w przypadku osób, które mają wszczepione w swoim ciele implanty. Jak to wygląda na przykładzie implantów na zębach? Czy uniemożliwiają one wykonanie rezonansu magnetycznego oraz tomografii głowy?

Implanty zębowe a rezonans magnetyczny głowy

Rezonans magnetyczny głowy (MRI) to bezbolesne badanie o charakterze nieinwazyjnym, które pozwala na zobrazowanie struktur anatomicznych mózgu oraz stanu ośrodkowego układu nerwowego. W odróżnieniu od tradycyjnego badania RTG, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, metoda ta bazuje na naturalnych właściwościach magnetycznych człowieka. Warto jednak pamiętać, że istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania rezonansu magnetycznego głowy, wśród których wymienia się:

  • metalowe ciała obce w organizmie człowieka;
  • wszczepione rozruszniki serca, neurostymulatory oraz implanty ślimakowe (niektóre modele);
  • stały aparat ortodontyczny;
  • implanty zębowe z różnego rodzaju stopów metali, np. ze stali, kobaltu lub niklu.

A jak wygląda relacja między pozostałymi rodzajami implantów zębowych a rezonansem magnetycznym? Obecnie do produkcji implantów zębowych wykorzystuje się głównie dwa rodzaje materiałów dentystycznych – tytan oraz tytan z domieszką cyrkonu. Nie wykazują one właściwości ferromagnetycznych, co oznacza, że nie reagują na pole magnetyczne emitowane podczas badania. Dzięki temu takie implanty są nie tylko wygodne podczas codziennego użytkowania, ale także nie stanowią przeciwwskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego.

Implanty zębowe a tomografia głowy

Tomografia komputerowa głowy (CT) to z kolei badanie wykorzystujące promieniowanie jonizujące, które pomaga w uzyskaniu precyzyjnego i wielowarstwowego obrazu mózgowia oraz twarzoczaszki. Wśród głównych przeciwwskazań do przeprowadzenia takiego badania wymienia się ciążę, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy oraz reakcję alergiczną na kontrast.

Jeżeli chodzi o zależność pomiędzy implantami zębów a tomografią głowy, to w tym przypadku również kluczowe znaczenie ma materiał wykonania danego uzupełnienia. Elementy metalowe mogą powodować zakłócenia obrazu w postaci artefaktów, które dyskwalifikują materiał diagnostyczny uzyskany podczas badania tomografii komputerowej. Jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem są zatem implanty zębowe wykonane z tytanu lub cyrkonu, które nie mają wpływu zarówno na stan pacjenta, jak i jakość uzyskanego obrazu.

W trosce o bezpieczeństwo pacjenta i prawidłowy przebieg badania przed przystąpieniem do rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej lekarz powinien zebrać wywiad od pacjenta. Ważne jest, by podczas rozmowy poruszyć kwestię implantów zębowych i podać ich skład, tak, by mieć pewność, że dane materiały nie wpłyną na pracę tomografu lub rezonansu.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Sprawdź nasze najświeższe newsy i ogólne artykuły z branży stomatologicznej.

Zobacz nasze najnowsze metamorfozy

Zadowolenie naszych pacjentów jest dla nas priorytetem.
© 2024 DENTRUM. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetmap-markerbubbleclockmagnifierarrow-up linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram