Wszczepienie implantu zębowego, podobnie jak każdy inny zabieg stomatologiczny, może wiązać się z wystąpieniem pewnych problemów lub komplikacji. Na szczęście dzieje się to bardzo rzadko, a samo ryzyko niepowodzenia tego typu zabiegów wynosi zaledwie 1-2%. Warto jednak być przygotowanym na różne scenariusze i mieć świadomość, z jakimi problemami mogą zmagać się pacjenci korzystający z implantów zębowych.
Implanty zębowe – powikłania
Implanty zębowe są z reguły dobrze tolerowane przez organizm pacjenta, a po ich założeniu rzadko kiedy pojawiają się poważne powikłania. Przed wykonaniem zabiegu lekarz informuje jednak o możliwości wystąpienia komplikacji po wszczepieniu implantów zębowych, wśród których wymienia się m.in.:
- poluzowaną lub odkręconą śrubę gojącą – śruba jest elementem przykręcanym tymczasowo w celu wygojenia dziąsła nad implantem. U niewielkiego odsetka pacjentów może dojść do samoistnego odkręcenia się śruby lub jej poluzowania. Na szczęście nie jest to poważny problem, który nie ma niekorzystnego wpływu na powodzenie całego leczenia. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza w celu dokręcenia śruby lub założenia nowej;
- odrzucenie implantu – u około 1-2% pacjentów po zakończonym leczeniu implantologicznym dochodzi do odrzucenia implantu na skutek braku połączenia implantu z kością. Zjawisko to jest widoczne na badaniu RTG jeszcze przed zakończeniem leczenia. W takim przypadku lekarz usuwa implant (bezboleśnie i bez uszkodzenia kości), a po kilku tygodniach wszczepia w jego miejsce nowy.
Wszczepienie implantów zębowych – skutki uboczne
Spora część pacjentów po zakończeniu leczenia implantologicznego skarży się na ogólne dolegliwości i dyskomfort, który często występuje również po innych zabiegach stomatologicznych. Zazwyczaj są to takie objawy jak:
- obrzęk – puchnięcie dziąseł stanowi naturalną obronę jamy ustnej, która chroni w ten sposób miękkie tkanki. W momencie, gdy po 72 godzinach obrzęk nie zmniejsza się lub jest coraz większy, istnieje ryzyko rozwoju infekcji, co należy skonsultować z lekarzem;
- ból – wiąże się z samym faktem wkręcenia śrub, co prowadzi do uszkodzenia tkanek. Jeżeli w miarę upływu czasu ból nie zmniejsza się, może to oznaczać, że implant znajduje się zbyt blisko nerwu lub wrażliwego obszaru, który był już wcześniej zainfekowany;
- zasinienie – objaw ten powinien ustąpić w ciągu kilku dni od wszczepienia implantu;
- wydzielina – sączenie krwi i ropy z zębów sąsiadujących z implantem może świadczyć o rozwoju infekcji w jamie ustnej, która powinna być poddana natychmiastowemu leczeniu;
- drętwienie – implanty mogą wpływać na działanie drobnych nerwów, które nie zawsze są widoczne na badaniu RTG lub CT. Jeżeli jednak uczucie drętwienia nie ustępuje w ciągu 72 godzin, warto skontaktować się z dentystą, by ocenić sytuację.
Implanty zębowe – jak uniknąć komplikacji?
Chcąc zapobiec problemom związanym z implantami zębowymi, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń pooperacyjnych. Kluczową kwestią jest tu troska o higienę okolic wszczepionych implantów. Przez kilka godzin po zabiegu dobrze jest unikać jedzenia i picia, a pierwszy ciepły posiłek spożyć dopiero po upływie doby. W pierwszym tygodniu po zabiegu higiena okolic implantu powinna polegać wyłącznie na delikatnym czyszczeniu za pomocą miękkiej szczoteczki i pasty o podwyższonych właściwościach bakteriobójczych.