Implanty zygomatyczne - czym są i kiedy je stosować?

20 sierpnia, 2024
zabieg wszczepiania implantów zygomatycznych

Implanty zygomatyczne to przełomowe rozwiązanie w leczeniu pacjentów z poważnym zanikiem kości szczęki. Dzięki tej rewolucyjnej metodzie osoby, które wcześniej nie miały szans na implanty tradycyjne, mogą cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Choć sam zabieg jest bardziej skomplikowany niż w przypadku tradycyjnych implantów, korzyści z niego płynące, w tym szybka rehabilitacja i stabilne osadzenie implantów, czynią go bardzo korzystnym. Warto jednak podkreślić, że leczenie wymaga specjalistycznej wiedzy i dużego doświadczenia lekarza, dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniej kliniki stomatologicznej.

Czym się różnią implanty zygomatyczne od tradycyjnych?

Implanty zygomatyczne to specjalistyczne śruby tytanowe, które są dłuższe niż standarodowe implanty. W przeciwieństwie do nich nie są wszczepiane w kość szczęki, a zakotwiczane w gęstszej i bardziej wytrzymałej kości jarzmowej (zygoma). Ponadto nie wymagają długotrwałego okresu oczekiwania na integrację implantu z kością. W ich przypadku założenie tymczasowej odbudowy protetycznej może nastąpić niemal od razu po zabiegu (zwykle zakłada się ją w pierwszej dobie po implantacji).

Kiedy stosowane są implanty zygomatyczne?

Rozwiązanie to zalecane jest pacjentom, którzy wcześniej z powodu niewystraczającej ilości i słabej jakości kości, byli wykluczeni z możliwości wszczepienia tradycyjnych implantów. Wskazaniem do zabiegu mogą być również: bezzębie szczęki górnej, choroby przyzębia, ubytki po resekcji szczęk, nietolerancja protez ruchomych i wiele innych. Zabieg przynosi szybkie i trwałe efekty, powodując, że pacjenci szybko zyskują pewność siebie i częściej się uśmiechają.

Jakie są zalety implantów zygomatycznych?

Implanty zygomatyczne posiadają wiele zalet:

  • pozwalają na leczenie pacjentów, u których wcześniej m.in. z powodu ilości i jakości kości nie mógł zostać przeprowadzony zabieg implantacji,
  • skracają czas rekonwalescencji pozabiegowej,
  • dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii przed rozpoczęciem zabiegu lekarz ma możliwość dokładnego zaplanowania pozycji implantów zygomatycznych,
  • pozwalają na odtworzenie pierwotnych rysów twarzy pacjenta,
  • zmniejszają ryzyko powikłań,
  • poprawiają komfort codziennego życia i dodają pewności,
  • jest to jedna z najskuteczniejszych metod w dziedzinie implantacji
  • brak konieczności wykonywania zabiegów regeneracji kości.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przygotowanie do zabiegu implanatcji zygomatycznej to proces wieloetapowy.

Wizyta konsultacyjna

Pierwszym krokiem powinna być wizyta konsultacyjna z implantologiem, który wykona specjalistyczne badania diagnostyczne. Na podstawie wyników stomatolog ułoży indywidualny plan leczenia.

Pamiętaj, aby podczas wywiadu podać pełną historię medyczną, w tym informacje o wszelkich chorobach przewlekłych, alergiach, przyjmowanych lekach oraz wcześniejszych zabiegach chirurgicznych. Jeśli masz pytania lub obawy – podziel się nimi ze stomatologiem.

Higiena jamy ustnej

Przestrzegaj zaleceń higieny jamy ustnej. Regularnie myj zęby, używaj nici dentystycznych, irygatorów, płukanek antybakteryjnych – pozwolą one zminimalizować ryzyko infekcji.

Unikaj szkodliwych nawyków

Rzuć lub ogranicz palenie papierosów, ponieważ palenie utrudnia gojenie. Ogranicz spożycie alkoholu i unikaj substancji wpływających na krzepliwość krwi.

Zadbaj o sferę psychiczną

Rozważ techniki relaksacyjne, które pozwolą zniwelować stres.

Przygotowanie logistyczne

Zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, po którym możliwe jest poczucie osłabienia. Warto więc zadbać o transport z kliniki. Przygotuj wygodne ubrania i upewnij się, że ktoś będzie mógł towarzyszyć ci po operacji.

W dniu zabiegu

Na kilka godzin przed operacją unikaj jedzenia i picia.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Sprawdź nasze najświeższe newsy i ogólne artykuły z branży stomatologicznej.

Zobacz nasze najnowsze metamorfozy

Zadowolenie naszych pacjentów jest dla nas priorytetem.
© 2024 DENTRUM. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetmap-markerbubbleclockmagnifierarrow-up linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram