Korony i mosty na zębach – jak wyglądają, ile kosztują i czy warto?

Korony i mosty na zębach – jak wyglądają, ile kosztują i czy warto?

9 stycznia 2023
dentrum_korony1.jpg

Korony i mosty to skuteczne, a zarazem niezawodne uzupełnienia protetyczne, które wybierane są przez osoby zmagające się z problemem braków w naturalnym uzębieniu lub z mocnym uszkodzeniem zębów, np. w wyniku próchnicy, złamania lub starcia. W przeciwieństwie do protez ruchomych takie uzupełnienia mocowane są na stałe i mogą być zdejmowane wyłącznie przez stomatologa. Czy warto inwestować w korony na zębach, czy są one trwałe i jak dbać o korony na zęby? Czy zakładanie koron i mostu na zęby boli?

Czym jest korona i jakie korony na zęby wybrać?

Korona zębowa to popularny materiał dentystyczny stosowany w celu odbudowy pojedynczych zębów, które uległy uszkodzeniu, np. w wyniku działania próchnicy lub złamania. Jest ona zakładana na stałe, najczęściej po zakończonym leczeniu kanałowym lub w ramach stomatologii estetycznej. Pielęgnacja korony wygląda tak samo, jak w przypadku naturalnych zębów i polega na regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, jak również płukaniu jamy ustnej.

Korony zębowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Wyróżnić możemy:

  • korony porcelanowe – najchętniej wybierane przez pacjentów ze względu na estetyczny wygląd, do złudzenia przypominający naturalne zęby;
  • korony ceramiczne – ich struktura ma cechy typowe dla naturalnego szkliwa, dzięki czemu zapewniają najlepszy efekt wizualny w porównaniu do wszystkich typów koron;
  • korony kompozytowe – tańsze w porównaniu do koron ceramicznych, jednak nie gwarantują tak dużej trwałości i efektu estetycznego;
  • korony akrylowe – zazwyczaj stosowane jako uzupełnienia tymczasowe.

Jak wygląda most na zębach?

Most dentystyczny to ciekawa alternatywa dla protez zębowych, służąca do uzupełnienia braków w naturalnym uzupełnieniu. Most składa się z kilku połączonych ze sobą przęseł (sztucznych zębów) i koron osadzonych na filarach, którymi mogą być naturalne zęby lub implanty. Taka konstrukcja pozwala na odbudowę nawet kilku brakujących zębów.

Ile trwa założenie korony na zęba?

Przed założeniem korony na zęba konieczne jest dokładne oszlifowanie zębów, pobranie wycisków oraz dobranie koloru koron, który będzie zbliżony do naturalnego uzębienia. Na tej samej wizycie pacjentowi zakładana jest również korona tymczasowa, dzięki której może on normalnie funkcjonować przez cały okres leczenia. Podczas kolejnej wizyty lekarz wstawia gotową koronę zębową, a następnie ocenia jej szczelność i wygląd, m.in. poprzez dopasowanie długości i koloru zębów. Gotową koronę zębową osadza się na stałe za pomocą specjalnych cementów.

Czy założenie mostu na zęby boli?

Zakładanie korony i mostu na zęby to zabiegi przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, w związku z czym pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych i dyskomfortu. Po wstawieniu mostu dentystycznego nie powinno się pojawić również krwawienie z dziąseł.

Ile kosztuje most na zęby, a ile korona?

Cena korony zębowej zależy przede wszystkim od wybranego materiału do jej produkcji. Najtańszą opcją są korony porcelanowe na podbudowie metalowej, które kosztują około 680-950 zł, a najdroższą korony hybrydowe, które kosztują nawet do kilkunastu tysięcy złotych. A ile kosztuje most protetyczny na 2 lub 3 zęby? Cena takiego uzupełnienia jest wyceniana w zależności od liczby zębów filarowych oraz zębów brakujących. Jego koszt wynosi od około 3 000-10 000 zł.Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl
logo dentrum clinic tło przezroczyste

Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe


Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe
Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatnościCopyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności