Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów lub spożywania posiłku to często występująca przypadłość, która przez wiele osób jest bagatelizowana. Pamiętajmy jednak, że stan jamy ustnej mówi nam wiele na temat kondycji całego organizmu, a krew płynąca z dziąsła może świadczyć o tym, że dzieje się z nim coś niedobrego. Dlaczego dziąsła krwawią i kiedy stan ten powinien wzbudzić nasz niepokój? Jak leczyć krwawiące dziąsła?
Krwawienie dziąseł – przyczyny
Jednorazowe krwawienie dziąseł może przytrafić się tak naprawdę każdemu z nas. Stanowi to z reguły efekt zbyt mocnego szczotkowania zębów lub nieodpowiedniego doboru szczoteczki z twardym włosiem, która uszkadza dziąsła. Jeśli jednak problem ten się powtarza, warto zagłębić się w czynnikach, które mogą przyczynić się do jego powstania.
Jednym z głównych powodów krwawiących dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, prowadząca do odkładania się płytki bakteryjnej na zębach oraz linii dziąseł. W dłuższej perspektywie czasu stan ten może doprowadzić do rozwoju paradontozy, która na początkowym etapie objawia się głównie krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania i w trakcie spożywania posiłku. Wśród pozostałych przyczyn krwawiącego dziąsła wymienić należy:
- anemię;
- cukrzycę;
- niedobór witamin;
- otarcia mechaniczne;
- zaburzenia krzepnięcia;
- przyjmowanie niektórych leków;
- noszenie nieodpowiednio dopasowanej protezy zębowej.
Co oznaczają krwawiące dziąsła u dziecka?
Zaobserwowanie krwi z dziąsła zarówno u dziecka, jak i u dorosłego może mieć związek z niedoborem określonych składników odżywczych w codziennej diecie. Zazwyczaj dotyczy to braków witamin i minerałów w organizmie, takich jak np. witamina C, K i D, jak również żelazo. Krwawiące dziąsła u dziecka podczas szczotkowania mogą świadczyć też o rozwoju zapalenia dziąseł u najmłodszych, które objawia się m.in. zmianą zabarwienia, konsystencji i konturu dziąseł. Dziąsła dziecka są wówczas zaczerwienione, obrzęknięte i miękkie.
Co na krwawiące dziąsła sprawdza się najlepiej?
Krwawienie dziąseł powinno być dla nas znakiem ostrzegawczym, że powinniśmy zwrócić większą uwagę nie tylko na stan naszych zębów i dziąseł, ale także na kondycję całego organizmu. Na początek warto wypróbować domowe metody leczenia krwawiących dziąseł, takie jak np.:
- delikatne szczotkowanie zębów szczoteczką o średniej lub miękkiej twardości włosia;
- stosowanie pasty na krwawiące dziąsła, która poprawi ich kondycję;
- stosowanie płukanek ziołowych, np. z szałwii, rumianku lub mięty;
- wzbogacenie diety o produkty będące źródłem witaminy C i K, a w razie konieczności ich suplementacja.
Jeśli powyższe metody nie przyniosą zamierzonych rezultatów, należy wówczas udać się do stomatologa. Leczenie krwawiącego dziąsła polega przede wszystkim na oczyszczeniu zębów z płytki bakteryjnej nad- i poddziąsłowej. Dodatkowo lekarz może wygładzić korzenie, by móc w ten sposób zminimalizować dalsze odkładanie się złogów. Ważne jest również, by przynajmniej raz w roku wykonywać zabieg higienizacji, podczas którego higienistka stomatologiczna usuwa kamień nazębny oraz płytkę bakteryjną.