Zatruciu zęba mówimy stanowcze nie! Wiele osób kojarzy leczenie endodontyczne z tzw. „zatruciem zęba”, czyli dewitalizacją miazgi. Był to bolesny proces, który prowadził do stopniowego obumierania zęba. To na szczęście przeszłość, choć nadal część pacjentów — słysząc o konieczności leczenia kanałowego — zaczyna odczuwać głęboki niepokój. Rozumiemy to!
W Dentrum Clinic dbamy o komfort — wierząc, że z powodzeniem można łączyć najwyższy poziom leczenia, wygodę i przede wszystkim spokój.
Od czego zaczynamy?
Przed każdym leczeniem kanałowym potrzebna jest prawidłowa kwalifikacja zęba do zabiegu, podczas której stomatolog stwierdza, czy ząb nadaje się jeszcze do leczenia, czy już nie. W naszej klinice posiadamy nowoczesną pracownię RTG. Wykonujemy w niej m.in. tomografię komputerową 3D. Pozwala ona na dokładną diagnozę i ocenę stanu poszczególnych kanałów. Ponadto podczas zabiegu używamy mikroskopu – dzięki kilkudziesięciokrotnemu powiększeniu obrazu jesteśmy w stanie precyzyjnie usunąć chorą tkankę oraz wszelkie nagromadzone drobnoustroje. Co więcej, do wypełnienia stosujemy płynną gutaperkę pochodzenia naturalnego – bardzo dobrze tolerowaną przez organizm.
Zdarza się, że do Dentrum Clinic zgłaszają się pacjenci, których zęby wymagają ponownego leczenia kanałowego. Przyczyną jest najczęściej brak efektów pierwotnego leczenia, nieprawidłowo przeprowadzony zabieg, pozostawione fragmenty złamanych narzędzi w kanale lub gdy materiał wypełniający kanał wymaga wymiany. Spotykamy się również z przypadkami, kiedy podczas pierwotnego leczenia nie wykryto dodatkowych bocznych kanałów. Warto więc korzystać z usług klinik posiadających nowoczesne, precyzyjne urządzenia.
Czy będzie bolało? – to jedno z najczęstszych pytań, jakie słyszymy po postawieniu diagnozy. W Dentrum Clinic wykonujemy zabiegi całkowicie bezboleśnie, gdyż oferujemy znieczulenie miejscowe (komputerowe) lub znieczulenie ogólne (pod narkozą).
Kiedy wykonujemy leczenie kanałowe?
Pacjent decydując się na leczenie endodontyczne, ma szansę na ocalenie zęba, którego miazga uległa nieodwracalnemu zapaleniu. Stan zapalny jest wynikiem reakcji obronnej organizmu na bakterie przedostające się z ubytku próchnicowego w zębie do miazgi. Do najczęstszych objawów należy: ostry ból zęba, utrzymująca się nadwrażliwość na zimno, jak i ciepło, bolesność tkanek otaczających ząb, przebarwienie zęba. Zdarza się, że pacjent nie odczuwa wymienionych dolegliwości, a o zapaleniu miazgi dowiaduje się w czasie RTG lub standardowej wizyty kontrolnej u stomatologa. Sam proces leczenia polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi zarówno z kanałów korzeniowych, jak i komory.
Najnowsze badania
Warto jednak pamiętać, że sukces leczenia kanałowego nie zależy jedynie od stanu zęba i prawidłowo przeprowadzonego badania. W artykule, który ukazał się na początku roku w International Endodontic Journal (jednym z dwóch najbardziej prestiżowych magazynów na świecie, poświęconych endodoncji), naukowcy zwracają uwagę, że na przebieg regeneracji tkanek wpływ mogą mieć takie czynniki, jak sposób odżywiania pacjenta, poziom codziennego stresu czy choroby układu krążenia. Wymienione dolegliwości wpływają u niektórych osób — na przebieg gojenia się ran okołowierzchołkowych czy zmieniają mikrokrążenie. Warto o tym pamiętać podczas pierwszej wizyty, na której przeprowadzany jest wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia. Nie unikajmy szczerych odpowiedzi.