Leczenie kanałowe w praktyce
Leczenie kanałowe nazywane jest inaczej endodoncją. O leczeniu kanałowym mówimy, kiedy długo nieleczona próchnica doprowadza do nieodwracalnego zakażenia lub zapalenia miazgi zęba. Bakterie wywołujące próchnicę z czasem przesuwają się w kierunku miazgi (nerwów) w skutek czego dochodzi do jej zakażenia i powstania stanu zapalnego. Odpowiednio wcześnie podjęta terapia pozwala na uratowanie zęba i jego odbudowę.
Na czym polega leczenie kanałowe?
- Polega na mechanicznym usunięciu bakterii z korzeni zęba przy użyciu precyzyjnych narzędzi. Stomatolog oczyszcza wnętrze korzenia, a następnie szczelnie wypełnia go specjalnym materiałem.
- W Dentrum Clinic podczas leczenia endodontycznego stomatolodzy używają mikroskopu zabiegowego, który zapewnia powiększenie obserwowanej powierzchni (zapewnia nawet 25-krotne powiększenie). Metoda ta stwarza ogromne możliwości diagnostyczne i terapeutyczne.
- Kolejnym specjalistycznym urządzeniem endodontycznym wykorzystywanym podczas leczenia kanałowego jest EndoPilot – najnowocześniejsze urządzenie do kompleksowego opracowania kanałów korzenia. Specjalistyczne urządzenia endodontyczne w połączeniu z wiedzą i praktyka endodonty są w stanie nawet bardzo zniszczony ząb przywrócić do funkcjonowania i uchronić przed jego usunięciem.
Wskazania do leczenia endodontycznego:
- głębokie ubytki próchnicowe,
- martwica miazgi,
- zgorzele miazgi,
- urazy mechaniczne zęba (zwichnięcia, złamania),
- planowane leczenie protetyczne,
- zapalenia tkanek okołowierzchołkowych,
- nieprawidłowo wykonane pierwsze leczenie endodontyczne (nieszczelne wypełnienia kanałów, pozostałe w nich fragmenty narzędzi itp.)