Piękne zęby od ręki? Z licówkami to możliwe! Licówki (ang. "veneers") to bardzo cienkie, pojedyncze nakładki na zęby, montowane za pomocą specjalnego kleju. Są doskonałym rozwiązaniem, gdy zależy nam na wizualnym efekcie – świetnie ukrywają bowiem nierówne, szare czy przebarwione zęby.
Ile kosztują licówki?
Same licówki produkowane są z kilku rodzajów materiałów, co przekłada się na ich walory estetyczne, wytrzymałość oraz cenę. W gabinetach dentystycznych wykonuje się najczęściej:
- licówki ceramiczne,
- licówki porcelanowe,
- licówki ręcznie malowane,
- licówki pełnoceramiczne,
- licówki pełnoceramiczne bez szlifowania,
- tymczasowe licówki akrylowe,
- licówki kompozytowe.
Pacjenci najczęściej decydują się na licówki porcelanowe, które najwierniej imitują naturalne uzębienie.
Zakładanie licówek
Zanim specjalista założy licówki, przeprowadzana jest wnikliwa ocena, konsultacja i diagnostyka stanu dziąseł i zębów. Następnym etapem w procesie zakładania licówek jest dokładne przygotowane pacjenta. Oznacza to, że wszystkie choroby dziąseł oraz ubytki próchnicowe w zębach muszą zostać wyleczone, konieczne jest także pozbycie się osadu oraz kamienia z ich powierzchni.
Zakładanie licówek przebiega w kilku etapach. Podczas pierwszej wizyty odbywa się konsultacja, w trakcie której wykonywane jest zdjęcie panoramiczne zębów, przeprowadza się także kompleksową analizę ruchów czynnościowych szczęki i żuchwy. W tym czasie ustalane są również oczekiwania pacjenta względem całego procesu.
Podczas następnych wizyt wykonywane są zdjęcia panoramiczne zębów oraz wstępna wizualizacja pracy, czyli model przyszłego uzębienia wykonany z białego wosku (tzw. wax‑up). Gdy wszystkie szczegóły związane z wyglądem i kształtem uzębienia zostaną ustalone, pacjent przechodzi delikatne szlifowanie zębów (w znieczuleniu miejscowym). Po oszlifowaniu na zęby zakładane są licówki tymczasowe, które zabezpieczają wrażliwe powierzchnie zębów do następnej wizyty. W końcowym etapie dochodzi do scementowania na stałe gotowych licówek.