Nie igraj ze zdrowiem! Zadbaj o zęby

Nie igraj ze zdrowiem! Zadbaj o zęby

21 października 2022
profilaktyka_zebow-1200x800.jpg

Czy wiesz, że jama ustna jest doskonałym siedliskiem aż dla 700 gatunków bakterii! Co gorsza, ich ulubionym pożywieniem są węglowodany, które znajdują się w resztkach pokarmów pozostawionych na zębach. Zapominając o regularnej i prawidłowej higienie jamy ustnej, szybko możemy doprowadzić do zachwiania flory bakteryjnej, co w konsekwencji prowadzi do problemów ze zdrowiem. W Dentrum Clinic wiemy jednak, jak zapobiec inwazji drobnoustrojów!

Próchnica, czyli choroba zakaźna wywołana przez bakterie — to prawdziwa plaga XXI wieku. Niestety pomimo ultranowoczesnych szczoteczek dostępnych na rynku, blisko 95% Polaków ma problem z próchnicą. Dlaczego? Jednym z głównych powodów jest sacharoza obecna praktycznie w każdym produkcie spożywczym, jak i pośpiech. Gatunkiem bakterii, które najbardziej lubią cukier, są Streptococcus mutans – to właśnie one pod wpływem metabolizmu uwalniają kwasy obniżające pH jamy ustnej i uszkadzające szkliwo. Stąd krok od powstania płytki nazębnej, która wraz z upływem czasu przekształca się w kamień, będący główną przyczyną chorób przyzębia.

Niestety większość pacjentów zgłasza się do gabinetu stomatologicznego, dopiero gdy zaczyna odczuwać ból, tymczasem lekceważąc stan zębów, igramy ze swoim zdrowiem. Możemy to jednak zmienić!

Pierwszym krokiem jest umówienie wizyty w gabinecie stomatologicznym, podczas której lekarz oceni stan zdrowia jamy ustnej. W Dentrum Clinic dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, który sprawia, że leczenie jest całkowicie bezbolesne i odbywa się w bezstresowej atmosferze. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii jesteśmy w stanie odbudować najbardziej zniszczone zęby i dokonać spektakularnych metamorfoz. Marzenie o hollywood smile dzięki odpowiednio dobranym zabiegom szybko się rzeczywistością. Warto również podkreślić, że  duży nacisk kładziemy na szczegółowe badania diagnostyczne. Na podstawie wyników przygotowywany jest indywidualny plan leczenia, zgodny z potrzebami pacjenta, a możliwości oferujemy wiele.

Skaling

Zabiegi higienizacyjne zaliczają się do tzw. stomatologii estetycznej. Zdarza się, że wystarczy przeprowadzić sam skaling zębów, który wykonuje się, aby usunąć kamień nazębny. W Dentrum Clinic w tym celu stosujemy nowoczesne urządzenia w tym nojnowocześniejsze Vector Paro. Wyjątkowość systemu polega na całkowicie bezpiecznym zastosowaniu energii ultradźwiękowej. Urządzenie dokładnie usuwa złogi i płytkę bakteryjną nawet w anatomicznie trudno dostępnych miejscach. Działa bez wibracji, tym samym eliminując ból i możliwość uszkodzenia tkanek. Sprawia, że powierzchnia nad i poddziąsłowa pozostaje czysta i bardzo dobrze znosi nadwrażliwość. Po zakończonym zabiegu zęby są polerowane. Skaling warto przeprowadzić przynajmniej raz w roku.

Piaskowanie zębów

Popularną metodą jest piaskowanie zębów stosowane w sytuacji, kiedy osad nie zamienił się jeszcze w kamień. Ten bezbolesny i bezpieczny zabieg wykonujemy przy pomocy specjalnego aparatu (piaskarka stomatologiczna) wyrzucającego pod dużym ciśnieniem i cienkim strumieniem mieszankę wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Piaskowanie zalecane jest dwa razy w roku, co jednak w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb. Zabieg bywa uzupełnieniem skalingu, ponieważ bardzo dobrze czyści przestrzenie międzyzębowe. Po piaskowaniu warto zdecydować się na polakierowanie zębów warstwą fluoru, co zapobiega próchnicy i nadwrażliwości.

Lakierowanie zębów

Skuteczną metodą w ochronie zębów jest lakierowanie, czyli fluoryzacja. Również i ten zabieg jest całkowicie bezbolesny. Polega na dostarczeniu zębom odpowiedniej dawki fluoru. Wykonywany jest zarówno u dzieci (zęby mleczne i stałe), jak i u dorosłych. Rutynowo lakierowanie powinno się przeprowadzać raz w roku —  po każdorazowym zabiegu usuwania kamienia nazębnego, po szlifowaniu zębów pod korony i mosty, a także w chorobach przyzębia (przy odsłoniętych szyjkach zębowych). W przypadku wysokiego zagrożenia próchnicą można stosować lakierowanie częściej np. 4 razy w roku. Przy nadwrażliwości zębów, zabieg może być zalecany nawet kilkakrotnie w odstępach 3-4 dniowych. O częstotliwości decyduje stomatolog.

Należy jednak pamiętać, że czyszczenie zębów powinno być uzupełnieniem codziennej regularnej higieny jamy ustnej, która jest najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania próchnicy. Oprócz dokładnego szczotkowania zębów bardzo istotne jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie ust specjalnymi płynami do higieny jamy ustnej. W Dentrum Clinic wierzymy, że zdrowy i piękny uśmiech jest w stanie zdziałać cuda, dlatego zadbajmy o niego!Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl
logo dentrum clinic tło przezroczyste

Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe


Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe
Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatnościCopyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności