Tomograf komputerowy

Prawidłowe postawienie diagnozy jest kluczowe dla całego procesu leczenia. W tym celu stomatolog zleca wykonanie badania rentgenowskiego RTG oraz badania z zakresu radiologii: zdjęcie cefalometryczne, pantomograficzne. W przypadku skomplikowanych zabiegów tj. implantacja, usunięcie ósemki, usunięcie torbieli szczęk czy zabiegi chirurgiczne niezbędne jest ponadto wykonanie badania tomografii komputerowej 3D.

Tomograf komputerowy CBCT ( z ang. Cone Beam Computed Tomography) pozwala na precyzyjną ocenę uwarunkowań anatomicznych i wybór najlepszej terapii dla pacjenta. Dzięki urządzeniu lekarz może szybko zlokalizować przyczynę bólu. Wykorzystanie tomografu zapewnia mało inwazyjne i dokładniejsze leczenie.

Czym jest tomografia stomatologiczna?

Tomografia stomatologiczna 3D zrewolucjonizowała świat stomatologii. Badanie wykorzystuje promienie rentgenowskie do trójwymiarowego obrazowania tkanek. Sprawdza się szczególnie w sytuacjach kiedy samo zdjęcie rentgenowskie nie wystarcza. Metoda ta jest nieoceniona podczas skomplikowanych, specjalistycznych zabiegów z zakresu: endodoncji, chirurgii stomatologicznej, implantologii, ortodoncji, czy periodontologii. Tomografia dostarcza szczegółowych informacji na temat zębów oraz tkanek. Pozwala na wykonanie bardzo pomocnej symulacji przed zabiegiem. W przeciwieństwie do badań RTG dwuwymiarowych tomograf umożliwia pobranie wymiarów kości oraz wstępne ustalenie gęstości tkanki kostnej. Samo badanie trwa kilkadziesiąt sekund i jest całkowicie bezbolesne. Uzyskany wynik trafia do komputera, gdzie z wykorzystaniem specjalistycznych algorytmów dane z aparatury są analizowane, w efekcie czego powstają trójwymiarowe obrazy badanych obszarów. Na podstawie zebranych informacji możliwa jest prawidłowa diagnoza oraz rozpoczęcie opracowania planu leczenia.

Zalety i funkcje sprzętu

- pełna diagnostyka 2D i 3D
- natychmiastowe otrzymanie wizualizacji prześwietlanego obszaru
- najwyższa jakość skanów 3D przy najniższej dawce promieniowania
- możliwość uzyskania 5 rozmiarów skanów do 13 x 15 cm w 4 rozdzielczościach (niska dawka, standard, wysoka rozdzielczość, tryb endo)
- automatyczny wybór optymalnej warstwy obrazu panoramicznego z funkcją ORTHOfocus™ (do automatycznego rozpoznawania najlepszej warstwy obrazów pantomograficznych 2D)
- prosta i intuicyjna obsługa dzięki nowemu interfejsowi użytkownika z panelem dotykowym
pantomograficzny skan 2D dostępny w ciągu 9 sekund
- precyzyjne pozycjonowanie skanu i bardzo elastyczna liczba rozmiarów pól obrazowania dzięki funkcji SMARTVIEW™ 2.0
- szybkie, automatyczne przeglądanie obrazu po zakończeniu skanowania dzięki funkcji QUICKcompose™
dzięki technologii MAR (funkcja redukcji artefaktów metalowych) bardziej wyraźne zdjęcia z ograniczonym wpływem promieniowania rozproszonego, które pojawia się na strukturach o dużej gęstości.
- 5-punktowy system podparcia pacjenta ograniczającym liczbę zdjęć poruszonych
- konstrukcja nie zawiera ołowiu

Kiedy używamy taki sprzęt?

Cyfrowa diagnostyka radiologiczna jest obecnie niezbędna dla prawidłowego planowania leczenia we wszystkich dziedzinach stomatologii. Tomografię stożkową CBCT od typowo przeprowadzanej tomografii komputerowej odróżnia rodzaj wiązki promieniowania. W przypadku tej techniki wytwarzana jest wiązka promieniowania przybierająca stożkowaty kształt.

W Dentrum Clinic tomograf komputerowy KaVo OP 3D Pro z CBCT wykorzystujemy w:
– chirurgii szczękowo twarzowej – pozyskiwanie skanów całego obszaru twarzoczaszki, pozwalające na zaawansowaną analizę i planowanie w oprogramowaniu 3D
– endodoncji – możliwe skanowanie w specjalnej rozdzielczości endodontycznej. Rozmiar pola pozwala uwidocznić najdrobniejsze szczegóły
– implantologii – uzyskujemy 5 różnych pól obrazowania o optymalnej jakości obrazu – od pojedynczych implantów do pełnego łuku, a także planowanie szablonów chirurgicznych
– ortodoncji – otrzymujemy najlepszą jakość zdjęć panoramicznych i cefalometrycznych

Przeciwwskazania

Tomografii stożkowej nie powinny wykonywać kobiety w ciąży oraz pacjentki, u których istnieje podejrzenie ciąży. Należy pamiętać, że promieniowanie rentgenowskie może niekorzystnie wpłynąć na płód. Zdarzają się jednak wyjątkowe sytuacje, kiedy tomografia stożkowa wykonywana jest u ciężarnej pacjentki. Lekarz może podjąć taką decyzję, kiedy korzyści z badania są znaczenie większe niż ewentualne zagrożenie dla płodu. Decyzja podejmowana jest zawsze w porozumieniu z pacjentką.

Wskazania

W stomatologii tomografię stożkową stosuje w diagnostyce, obrazowaniu oraz podczas planowania leczenia w zakresie:

-chorób i zaburzeń stomatologicznych
– nowotworów w obrębie twarzy i szyi
– ból zęba
– wad zgryzu
– próchnicy
– chorób przyzębia i ubytków kostnych w szczęce oraz żuchwie
– schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego
– zaburzeń słuchu (szumy uszne, niedosłuch)
– obrazowania i oceny budowy zatok, jamy nosowej i ucha środkowego
– stanów zapalnych zatok
– powikłań chorób uszu i zatok (np. ropni)
– implantologii

Należy pamiętać, iż tomografia stożkowa jest wykonywana na podstawie skierowania od lekarza prowadzącego. Zaleca się ją tylko wtedy kiedy jest niezbędna.

Czy wymagane jest przygotowanie Pacjenta do badania CBCT?

Stożkowa tomografia komputerowa nie wymaga specjalnego przygotowania. Bezpośrednio przed badaniem należy jedynie zdjąć wszystkie metalowe elementy tj. biżuteria (kolczyki, naszyjniki), spinki do włosów, metalowe okulary, aparat słuchowy ponieważ mogłyby zakłócić jakość obrazu. Zdarza się, że technik prosi o wyjęcie protez stomatologicznych.

Dlaczego w Dentrum Clinic posiadamy taki sprzęt?

W Dentrum Clinic dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem dostępnym na rynku. Nasza klinika stomatologiczna wyposażona jest w nowoczesny tomograf komputerowy firmy KaVo OP 3D Pro z CEPH umożliwiający pełną diagnostykę 3D i 2D oraz cyfrowy rentgen do zdjęć zębowych RTG KaVo Focus. Urządzenia te pozwalają na uzyskanie doskonałej rozdzielczości zdjęć przy minimalnej ilości emitowanego promieniowania. Najważniejsze jest dla nas zdrowie i komfort naszych pacjentów, dlatego stosujemy najlepsze z możliwych rozwiązań. Wykorzystanie najnowszej generacji sprzętu sprawia, że wyniki badań są bardzo dokładne i pozwalają rozpocząć precyzyjne leczenie. Cyfrowa diagnostyka jest bezpieczna i niezastąpiona podczas skomplikowanych zabiegów implantologicznych i chirurgicznych.

Wykonujemy badania:

Zdjęcia RTG dwuwymiarowe:
- Zdjęcie zęba cyfrowe
- Zdjęcie zgryzowe
- Zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe wewnątrzustne
- Zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe zewnątrzustne lewe i prawe
- Zdjęcie pantomograficzne
- Zdjęcie pantomograficzne segmentowe
- Zdjęcie cefalometryczne boczne (telemetryczne czaszki boczne)
- Zdjęcie cefalometryczne AP (telemetryczne czaszki AP)
- Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych (w zwarciu i rozwarciu)
- Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych AP
- Zdjęcie zatok szczękowych
- Pantomograficzne program dziecięcy (znaczna redukcja dawki)

Tomografia komputerowa CBCT:
- Tomografia pole 5 x 5 cm
- Tomografia jeden łuk zębowy (szczęka/żuchwa) 6 x 8 cm
- Tomografia szczęki z żuchwą ograniczone pole 8 x 8 cm
- Tomografia szczęki z żuchwą 8 x 15 cm
- Tomografia zatok
- Tomografia stawów skroniowo-żuchwowych
Doskonała
Na podstawie 76 opinii
Joanna Strzelec-Łobodzińska
2024-05-29
Jestem bardzo zadowolona. Wszystko na najwyższym poziomie. Polecam.
Bozena Uchnast
2024-05-28
Bardzo profesjonalna, świetna obsługa, sper lekarze. Całe leczenie bezbolesne. Polecam każdemu.
Izabela Jaskólska
2024-05-28
Polecam z całego serca ❤️
Ізабелла Колісник
2024-05-28
Na usunięcie zębow mądrości przychodziliśmy z wielkim strachem i obawą, ale dziękujemy lekarzowi i całemu personelowi za wspaniałą pracę i nastrój. Nie pomyliliśmy się z kliniką, odtąd będę chodzić tylko tutaj.
Teresa Kusaj
2024-05-24
Szybko, sprawnie i bezboleśnie - profesjonalna i przyjemna obsługa w sympatycznej atmosferze. Polecam z całego serca.
Michal Kowalczyk
2024-05-21
Profesjonalna klinika dentystyczna , w tej Klinice podoba mi się atmosfera, profesjonalizm, podejście do pacjenta oraz dokładne poinstruowanie co w danej sytuacji mamy robić po zabiegu , klinika godna Polecenia 👌👍
Mark Bryant
2024-05-17
A big thank you to all the staff at Dentrum Clinic, I've had a few appointments and each appointment was explained clearly to me in English. Thank you for smile back 😊 See you in September 👍
Filip Wojciechowski
2024-05-16
Gorąco polecam gabinet stomatologiczny, profesjonalnie zaplanowane leczenie od początku do końca. Pełen profesjonalizm podczas wykonywanych zabiegów. Leczenie było bezstresowe pomimo ogromnego strachu, który miałem przed dentystami.
piegwa
2024-05-15
Miła, profesjonalna kadra z indywidualnym podejściem do pacjenta. Ceny adekwatne do najwyższej jakości produktów. Dr Ciapiński wraz z asystentami tworzą świetny zespół, przy którym człowiek czuje, że jest w dobrych rękach. Do tego świetna kawa w poczekalni. Gorąco polecam!

Podziel się swoim uśmiechem!

#dentrum

Umów się na wizytę

Nasza ekipa znajdzie dla Ciebie najlepszy termin. 
Czekamy na Ciebie!
PON - PT 8:00 - 20:00
ZOBACZ JAK PRZEBIEGA KONSULTACJA
© 2024 DENTRUM. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetmap-markerclockmagnifierarrow-up linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram