Periodontologia Katowice

Zapewniamy najwyższy poziom leczenia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby. Są to choroby bardzo powszechne i niestety często bagatelizowane takich schorzeń jak: zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Należy pamiętać, że lekceważenie pierwszych objawów tj. krwawienie dziąseł może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji. 

Przyzębie zbudowane jest z gęstej sieci naczyń krwionośnych, co sprawia, że pojawiająca się infekcja łatwo przedostaje do całego organizmu. Zatem nieleczone zmiany prowadzą nie tylko do choroby zębów, ale zdarza się, że są przyczyną: zapalenia tęczówki oka, żył, chorób zakrzepowych oraz chorób reumatycznych. Choroby przyzębia są szczególnie niebezpieczna dla pacjentów kardiologicznych, neurologicznych i cukrzyków.

Objawy Parodontozy

Jakie są objawy choroby przyzębia?

Najczęstsze objawy choroby przyzębia:
- krwawienie dziąseł np. podczas gryzienia lub szczotkowania zębów
- zaczerwienienie lub obrzęk dziąseł
- nadwrażliwość zębów na temperaturę
- kamień nazębny
- nieprzyjemny zapach z ust
- odsłanianie szyjek zębów
- wydłużanie koron zębów
- zanik kości wokół zębów
- rozchwiane zęby
- wypadanie zębów
- paradontoza
W przypadku wystąpienia powyższych dolegliwości należy niezwłocznie skonsultować się ze stomatologiem. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie, pozwoli uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia chorób.

Leczenie Parodontozy

Przyczyną paradontozy, czyli zapalenia przyzębia są bakterie namnażające się w płytce nazębnej i kamieniu nazębnym. Powstają one na skutek nieprawidłowej i nieregularnej higieny jamy ustnej. Dlatego zaleca się, aby raz w roku wykonać badanie profilaktyczne przyzębia. We wczesnym etapie leczenie paradontozy ogranicza się do systematycznego usuwania kamienia nazębnego. W przypadku zaawansowanej choroby konieczne będą bardziej rozbudowane zabiegi tj. zabieg oczyszczania powierzchni korzeni zębów, uzupełnienia ubytków kostnych preparatami kościozastępczymi. W Dentrum Clinic metody leczenia dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta. Każdy zabieg poprzedza dokładna diagnoza.

Przyczyny parodontozy

Najczęstszą przyczyną choroby przyzębia są bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej powoduje ich nagromadzenie na powierzchni zębów. Z czasem drobnoustroje przenikają w głąb kieszonek dziąsłowych (obszar między brzegiem dziąsła a tkanką zęba) i tworzą kieszenie patologiczne. Mogą one doprowadzić do zaniku kości, rozchwiania, a nawet wypadania zębów. Zdarza się, że choroby przyzębia związane są z czynnikami genetycznymi. W przypadku wolnego systemu immunologicznego ryzyko zapalenia jest mniejsze, nawet pomimo przewlekłego zapalenia dziąseł. Choroby przyzębia można zakwalifikować do grupy chorób społecznych. Zapalenie tkanek występuje zarówno u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Dane epidemiologiczne biją na alarm. Aż 50% 7-latków, 75% 12-latków i 99% dorosłych ma chore przyzębie.

Przyczyny chorób przyzębia:

- nieprawidłowa higiena jamy ustnej która skutkuje powstaniem bakteryjnej płytki nazębnej i kamienia nazębnego
- palenie tytoniu
- nadmierne spożywanie alkoholu
- nieprawidłowa dieta
- zaburzenia hormonalne
- zaburzenia ogólnoustrojowe np. cukrzyca
- zaburzenia wydzielania śliny
- bruksizm (zgrzytanie zębami)
- wadliwe wypełnienia
- nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne (stare uciskające protezy, nieszczelne korony i mosty)
- awitaminoza

Zabiegi stosowane w leczeniu parodontozy to:

- scaling
- usuwanie czynników drażniących (nawisy na wypełnieniach, stare protezy)
- szynowanie zębów
- Kiretaż czyli czyszczenie kieszonek zębowych
- przeszczepy dziąsła
- augumentacja kości

Nowoczesne leczenie Parodontozy przy użyciu nowoczesnego urządzenia Vector! Czym jest Vector?

Dentrum Clinic to nowoczesna klinika stomatologiczna wyposażona w zaawansowany technologicznie sprzęt. W leczeniu choroby przyzębia, choroby dziąseł oraz stanów zapalnych wokół implantu zęba stosujemy Vector Paro – nowoczesne urządzenie gwarantujące delikatne i mało inwazyjne zabiegi. Wyjątkowość systemu polega na całkowicie bezpiecznym zastosowaniu energii ultradźwiękowej. 

Dzięki opatentowanej technologii eliminacji drgań instrument porusza się wyłącznie równolegle do powierzchni korzenia. Dokładnie usuwa złogi i płytkę bakteryjną nawet w anatommicznie trudno dostępnych miejscach. Działa bez wibracji, tym samym eliminując ból i możliwość uszkodzenia tkanek. Sprawia, że powierzchnia nad i poddziąsłowa pozostaje czysta i bardzo dobrze znosi nadwrażliwość. Ponadto Vector Paro pozwala na użycie podczas zabiegu zawiesiny fluidu wzmocnionego przez biozgodny hydroksyopat do impregnacji całej powierzchni korzeni i ujścia kanalików zębowych. 

Zabieg sprawia, że ząb uodparnia się na procesy demineralizacji. Średnio sesja z użyciem sprzętu trwa około godziny, a po 4-6 tygodniach przeprowadza się badanie kontrolne lub powtórzenie zabiegu. W przypadku zaawansowanej paradontozy stomatolog może zalecić kilka dodatkowych sesji w kilkumiesięcznych odstępach. Dodatkowym atutem tej innowacyjnej metody leczenia jest to, iż pacjent po skończonym zabiegu może od razu powrócić do codziennych obowiązków.

Wskazania do zastosowania systemu Vector:

- choroby przyzębia w zaawansowanym stadium choroby
- nadwrażliwość odsłoniętych szyjek zębowych i korzeni
- leczenie stanów zapalnych wokół implantów (periimplantitis) oraz wokół stałych prac protetycznych
- jako zabieg profilaktyczny i podtrzymujący efekt leczenia chorób przyzębia
- profilaktyka paradontozy

SYSTEM VECTOR OGRANICZA ILOŚĆ ZABIEGÓW CHIRURGICZNYCH NA PRZYZĘBIU DO KONIECZNEGO MINIMUM!

Etapy leczenia parodontozy

1. Higienizacja
Pierwszym etapem leczenia jest właściwe i dokładne oczyszczenie powierzchni zębów i korzeni. Po zabiegu pacjenci otrzymują szczegółowe wskazówki jak dbać higienę jamy ustnej, aby skutecznie eliminować bakterie.
2. Leczenie niechirurgiczne
Polega na oczyszczaniu kieszonek dziąsłowych oraz wygładzeniu powierzchni zębów w celu zmniejszenia przyczepności bakterii.
3. Zabiegi chirurgiczne
W zaawansowanym zapaleniu przyzębia konieczny jest zabieg chirurgiczny. Polega on na odsłonięciu dziąsła i wyczyszczeniu korzeni zębów. W zależności od sytuacji wykonywane mogą być tzw. operacje płatowe, kirteaże, zabiegi regeneracyjne z użyciem biomateriałów, zabiegi resekcyjne, gingiwoplastyka, plastyczna chirurgia tkanek miękkich i błony śluzowej.
4. Terapia podtrzymująca
Bardzo istotne są wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Powinny się one odbywać co 3-6 miesięcy później jeśli osiągniemy okres remisji choroby i stan dziąseł będzie stabilny wizyty takie wystarczą raz do roku.

Kiretaż / Skaling poddziąsłowy

Kiretaż zamknięty / Skaling poddziąsłowy zamknięty

Kiretaż zamknięty to najczęściej wykonywany zabieg w chirurgicznym leczeniu choroby przyzębia. Polega na oczyszczaniu kieszonki przyzębnej m.in. z resztek kamienia nazębnego, który powoduje nagromadzenie bakterii. Ponadto likwiduje stan zapalny i przyspiesza proces gojenia rany. W przypadku płytkich osadów i kieszonek do 5 mm nie wymaga odsłaniania korzenia ani wykonywania nacięć. Kiretaż jest bezbolesny, ponieważ przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.

Kiretaż otwarty / Skaling poddziąsłowy otwarty

Kiretaż otwarty to zabieg chirurgiczny wykonywany w przypadku kieszonek zębowych głębszych niż 5 mm. W przeciwieństwie do kiretażu zamkniętego wymaga odwarstwienia dziąsła. Dzięki temu stomatolog może dotrzeć do wnętrza kieszonki i dokładnie ją oczyścić pod kontrolą wzroku oraz w powiększeniu. Po usunięciu drobnoustrojów miejsce kiretażu zostaje zszyte. Zdarza się, że w efekcie rozległego stanu zapalnego dochodzi do ubytków kostnych, wówczas konieczne jest uzupełnienie niedoboru kości materiałem kościozastępczym. Dużą zaletą tego typu zabiegu jest szybkie gojenie rany pozabiegowej i trwałe efekty. Pacjenci bardzo szybko powracają do zdrowia, ponownie czerpiąc radość z jedzenia ulubionych potraw, z których przed zabiegiem musieli rezygnować.
Kiretaż otwarty wymaga odsunięcia dziąsła, co może spowodować poniższe dolegliwości:
- nadwrażliwość na gorące i zimne potrawy
- obrzęk
- wrażenie ruchomości zębów
- krwawienie z miejsca nacięcia
- czasową utratę czucia w części dziąsła (tam, gdzie wykonywany był zabieg)
Powyższe dolegliwości to naturalna reakcja organizmu. Wraz z procesem gojenia, nieprzyjemne symptomy całkowicie znikną.
W celu przyspieszenia procesów regeneracji dziąsła wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek:
- przez minimum 24 godziny od zabiegu nie pić gorących napojów, alkoholu i nie palić papierosów
- przez 12 godzin od zabiegu nie szczotkować zębów, po upływie tego czasu delikatnie myć je miękką szczoteczką (dedykowaną osobom po zabiegach chirurgicznych, są one dostępne w aptekach)
- Nie wolno szczotkować zębów w okolicy których odbył się zabieg przez okres 2 tygodni
- Nie stosować nici dentystycznych w okresie pozabiegowym a czasami nawet do 2 miesięcy od zabiegu
- w razie konieczności zastosować tabletkę przeciwbólową pamiętając, aby nie używać aspiryny
- przez tydzień po zabiegu stosować dietę półpłynną, unikać twardych pokarmów i intensywnego żucia

Koszt kiretażu zależy od rozległości stanu zapalnego i wielkości zabiegu. Koszt taki jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta.

Kiretaż laserowy

Kiretaż laserowy to nowoczesna technika usuwania kamienia nazębnego za pomocą diody emitującej wiązkę światła. Metoda posiada wiele zalet. Pozwala na precyzyjną redukcję bakterii gromadzących się na powierzchni korzenia, zminimalizowanie krwawienia i przyspieszenie procesów gojenia rany. Kiretaż laserowy może być przeprowadzony jako samodzielny zabieg lub jako uzupełnienie tradycyjnej techniki z użyciem ręcznych kiret.

Kiretaż zębów – jakie są przeciwwskazania?

Kiretaż to zabieg wymagający podania znieczulenia. Niestety istnieje szereg chorób uniemożliwiających jego podanie. Zalicza się do nich m.in. choroby serca i naczyń krwionośnych:

- nadciśnienie
- zakrzepowe zapalenie naczyń
- stan po zawale serca do 6 miesięcy od zawału
- niewyrównaną cukrzycę
- nadczynność tarczycy
- choroby nerek
- marskość wątroby

W przypadku wystąpienia powyższych schorzeń zabieg chirurgiczny wymagający podania znieczulenia, należy skonsultować z lekarzem specjalistą leczącym daną chorobę. Bezwzględnym przeciwwskazaniem ogólnym do wykonania zabiegu jest ostra białaczka, a miejscowym – nowotwór jamy ustnej. Nie powinno się wykonywać kiretażu otwartego u pacjentek w pierwszych trzech miesiącach ciąży, zwłaszcza gdy doszło do wcześniejszych poronień.

Leczenie ruchomych zębów

Szynowanie zębów wykonuje się, gdy choroba przyzębia spowodowała rozchwianie zębów. Termin ten oznacza łączenie pojedynczych zębów w blok. Metodę tę stosuje się, aby wzmocnić rozchwiane zęby oraz zapobiec ich wyważeniu, wysuwaniu i przesuwaniu się. Do szynowania zębów wykorzystuje się włókna szklane, mocowane od tylnej językowej (lingwalnej) strony zębów przy pomocy materiału kompozytowego lub nowoczesnego systemu szynującego (np.: FibreSplint, Splint Lock). Zęby mogą być szynowane na pewien okres np. po zabiegach chirurgicznych lub na stałe. Niestety unieruchomienie zębów może utrudnić zabiegi higieniczne i wpływa na pogorszenie estetyki uśmiechu.

Pokrywanie recesji dziąseł

Recesje dziąsłowe. Co to jest i jakie są przyczyny?

Recesja to odsuwanie się dziąsła i kości z zęba. Prowadzi do obnażenia korzenia, który wystawiony jest na bezpośredni atak bakterii i czynników drażniących pochodzących z jamy ustnej. Nieleczone zmiany powodują stan zapalny dziąsła, próchnicę korzenia, zapalenie okostnej zęba. Konieczne jest wówczas leczenie kanałowe lub w skrajnych przypadkach może doprowadzić do utraty zęba. Ponadto recesja negatywnie wpływa na estetykę uśmiechu.

Recesje mogą powstać na skutek:

- uszkodzenia dziąsła zbyt twardą szczoteczką do zębów lub wykałaczką
- nieprawidłowej techniki nitkowania zębów
- złogów kamienia nazębnego
- powtarzających się lub utrzymujących stanów zapalnych dziąsła
- wady zgryzu
- kolczyków w wardze i języku
- wrodzonych predyspozycji
- podczas leczenia ortodontycznego
- urazów

Jak często występują recesje zębów?

Zagrożenie recesją dziąseł rośnie wraz z wiekiem. U osób po 40 roku życia recesja może występować na powierzchniach wszystkich zębów. Problem ten pojawia się zarówno u pacjentów, którzy przestrzegają zasad higieny jamy ustnej, jak i u tych, którzy o nią nie dbają. Zdarza się, że pacjenci zbyt intensywnie szczotkują zęby, prowadząc tym samym do uszkodzenia szkliwa. Niekiedy wybierają również zbyt twarde szczoteczki do zębów, które podrażniają dziąsła. Najczęściej jednak recesja jest powodem nieregularnej higieny. Gromadzący się osad i kamień nazębny powodują uszkodzenia przyzębia i skutkują chorobą.

Jakie są objawy recesji zęba?

Recesja polega na obniżeniu brzegu dziąseł, co skutkuje stopniowym odsłonięciem szyjek zębowych oraz obnażeniu korzeni. Można odnieść wrażenie, jakby zęby uległy wydłużeniu. To sygnał, aby niezwłocznie udać się do stomatologa, który opracuje indywidualny plan leczenia. W przeciwnym razie bakterie, które osadzają się na korzeniu z czasem doprowadzą do jego próchnicy i rozwoju zapalenia miazgi zęba. Recesja powoduje nadwrażliwość zębów na bodźce tj. temperatura i dotyk. Ponadto może pojawić się obrzęk i krwawienie dziąseł.

Co robić w razie wystąpienia objawów recesji zęba?

Jedynym rozwiązaniem w sytuacji wystąpienia recesji jest konsultacja ze stomatologiem, który na podstawie badań diagnostycznych przedstawi plan leczenia. Pamiętajmy jednak, że każdego dnia możemy przeciwdziałać chorobie. W tym celu należy dbać o higienę jamy ustnej. Warto poprosić dentystę o instruktaż szczotkowania zębów oraz opinię, jakich szczoteczek najlepiej używać. Zaleca się rezygnację z biżuterii wewnątrzustnej. Bardzo ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, które pozwolą na wykrycie ewentualnych, pierwszych objawów choroby.

Jakie są sposoby leczenia recesji zębów?

W Dentrum Clinic leczenie zawsze poprzedzone jest szczegółową diagnostyką. W tym celu nasi lekarze przeprowadzają wywiad medyczny oraz wykonują precyzyjne badania z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń. Dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować najwyższą precyzję zabiegów. Przebieg i metoda leczenia w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby. W stomatologii wyróżniamy kilka stopni recesji:

Klasa I – recesja obejmuje tylko dziąsło zębodołowe
Klasa II – recesja dochodzi do błony śluzowej lub ją przekracza
Klasa III – recesja dochodzi do błony śluzowej lub ją przekracza, z dodatkową utratą dziąsła z przestrzeni międzyzębowych, czyli utratą brodawek międzyzębowych lub obejmuje nieprawidłowe ułożenie zęba, na którym występuje recesja
Klasa IV – recesja obejmuje błonę śluzowe i rozległy ubytek tkanek dziąsła i kości w przestrzeniach międzyzębowych

W klasie I i II istnieje możliwość całkowitego wyleczenia poprzez zabieg chirurgiczny. W klasie III zazwyczaj udaje się uzyskać tylko częściową poprawę. W klasie IV najczęściej jedynym rozwiązaniem jest ekstrakcja zęba. Przebieg leczenia zależy nie tylko od klasy, ale i typu recesji. W przypadku recesji aktywnej, czyli pogłębiającej się, najczęściej konieczne jest leczenie chirurgiczne. U pacjentów, u których zdiagnozowana zostaje recesja stabilna, uzyskuje się lepsze wyniki pokrycia recesji.

Do najczęściej wykonywanych zabiegów w leczeniu recesji zalicza się:

- przeszczep tkanki pobranej z podniebienia
- przesunięcie płata błony śluzowej z okolicy recesji
- zastosowanie metody sterowanej regeneracji, polegającej na zastosowaniu sztucznych, resorbowalnych lub nieresorbowalnych błon
- zastosowanie przeszczepów allogenicznych

Wybór zabiegu oraz metody leczenia zależy od:

- klasy recesji
- zasięgu recesji
- głębokości i szerokości recesji
- utraty brodawki międzyzębowej
- grubości i szerokości dziąsła przyczepionego
- stosunku recesji do linii uśmiechu
- kształtu podniebienia i grubości pokrywającej jej tkanki

Im mniej zaawansowana jest recesja, tym większa szansa na jej wyleczenie. W stomatologii stosujemy podział recesji na klasy. Jedynie w przypadku klasy I i II możliwe jest całkowite pokrycie recesji. Najtrudniejsze jest pokrycie recesji w klasie IV, które obejmuje dziąsło i kość. W najtrudniejszych sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest ekstrakcja zęba. Tylko regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym sprawią, że wczesne, niepokojące zmiany tj. stan zapalny dziąsła zostaną szybko wykryte. Współczesna medycyna zapewnia całkowicie bezbolesne zabiegi, dlatego nie należy odkładać leczenia na później.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia?

Po zakończonym leczeniu stomatolog udzieli wskazówek, jak dbać o higienę jamy ustnej. Bardzo ważne jest, aby przestrzegać zaleceń. Niekiedy wystarczy zmiana sposobu mycia zębów. Kluczowe są regularne wizyty kontrolne. Szwy usuwane są po około 1-2 tygodni. Podczas kolejnych wizyt stomatolog ocenia proces gojenia. Zdarza się, że recesja nawraca. Wówczas niezwłocznie należy udać się na kontrolę. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie powstrzyma rozwój choroby zębów. Najważniejsze jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Bardzo istotny jest wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, ponieważ zbyt twarda szczoteczka może doprowadzić do podrażnienia dziąsła. Wybór warto skonsultować ze stomatologiem. Zaleca się rezygnację z biżuterii wewnątrzustnej. Niekiedy pomocne może okazać się leczenie ortodontyczne, pod warunkiem, iż lekarz uzna je za konieczne. Należy pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, podczas których dentysta oczyszcza zęby z nagromadzonego osadu i kamienia nazębnego.

Cennik

Czyszczenie poddziąsłowe systemem VECTOR
od 555 zł
Leczenie stanu zapalnego dziąseł z kamienia poddziąsłowego metodą Vector.
Pokrycie recesji dziąseł
od 2500 zł
Zabieg polegający na pobraniu fragmentu dziąsła z podniebienia pacjenta i przeszczepieniu go w celu przykrycia odsłoniętych szyjek zębowych w miejscu recesji.
Kiretaż otwarty cały łuk
od 1600 zł
Zabieg polegający na oczyszczeniu korzeni w przypadku bardzo głębokich kieszonek dziąsłowych

O co pytają pacjenci?

Przyczyn może być bardzo wiele. Jednym z najczęstszych powodów jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Poza nią należy również wskazać:
– nadużywanie różnych używek – papierosy, kawa
– niewłaściwa dieta
– zmiany hormonalne
– wady zgryzu
Choroby przyzębia są bardzo częste. Do najczęściej obserwowanych stanów chorobowych należy zapalenie dziąsła, którego objawem jest zaczerwienienie i krwawienie np. podczas szczotkowania zębów oraz zapalenie okostnej zęba, które jest dużo poważniejszym stanem.
Zmiany periodontologiczne wymagają podjęcia szybkich działań. Nieprzyjemny zapach z ust, zwiększona wrażliwość dziąseł w zetknięciu z zimnymi i gorącymi potrawami, odsłonięcie szyjek zębowych to objawy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Podczas konsultacji lekarz zaproponuje najlepszą z możliwych terapii, która uchroni nas przed dokuczliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia chorobami.
Przyczyn może być bardzo wiele. Jednym z najczęstszych powodów jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Poza nią należy również wskazać:
– nadużywanie różnych używek – papierosy, kawa
– niewłaściwa dieta
– zmiany hormonalne
– wady zgryzu
– uszkodzenia dziąsła zbyt twardą szczoteczką do zębów lub wykałaczką
– nieprawidłowa technika nitkowania zębów
– kolczyki w wardze i języku
– wrodzone predyspozycje
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? PRZEJDŹ DO STREFY PACJENTA

Podziel się swoim uśmiechem!

#dentrum

Umów się na wizytę

Nasza ekipa znajdzie dla Ciebie najlepszy termin. 
Czekamy na Ciebie!
PON - PT 8:00 - 20:00
ZOBACZ JAK PRZEBIEGA KONSULTACJA
© 2024 DENTRUM. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetmap-markerbubbleclockmagnifierchevron-downarrow-uparrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram