Piaskowanie zębów jest jednym z najczęstszych zachowawczych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Obok widocznej poprawy kolorytu uzębienia piaskowanie stanowi ważny element profilaktyki próchnicy, paradontozy oraz innych chorób przyzębia. Na czym polega piaskowanie zębów, ile trwa i czy jest ono bolesne? Czy piaskowanie wybiela zęby?
Piaskowanie zębów – co to?
Piaskowanie zębów to nieinwazyjny zabieg stomatologiczny, którego celem jest poprawa ogólnego stanu higieny jamy ustnej. Procedura ta polega przede wszystkim na oczyszczeniu zębów ze zgromadzonego na nich kamienia oraz osadu nazębnego przy pomocy specjalnej zawiesiny zawierającej drobinki piasku stomatologicznego (głównie cząsteczki wodorowęglanu sodu). Zawarte w nim substancje są na tyle twarde i zwarte, że pozwalają na skuteczne usunięcie osadu nazębnego, jednak nie prowadzą do uszkodzenia szkliwa.
Piaskowanie, podobnie jak scaling zębów, może być wykonywane w dwóch wersjach:
- naddziąsłowe piaskowanie zębów – usuwanie osadu zgromadzonego ponad dziąsłem, przy użyciu piasku dentystycznego o twardszych drobinkach;
- poddziąsłowe piaskowanie zębów – oczyszczanie okolic kieszeni zębowej z osadu oraz przebarwień.
Jak często wykonywać piaskowanie zębów i ile trwa taki zabieg? W zależności od trybu życia i stanu uzębienia piaskowanie warto przeprowadzać raz na pół roku. Wyjątkiem są osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy i herbaty, jak również noszące aparat ortodontyczny – w ich przypadku zabieg ten warto wykonywać co 3 miesiące. Co ważne, piaskowanie zębów nie jest bolesne (chociaż pacjenci są narażeni na niewielki dyskomfort) i trwa nie dłużej niż 10-15 minut.
Piaskowanie a usuwanie kamienia – różnice
Ważną kwestią jest określenie różnic pomiędzy piaskowaniem a scalingiem zębów. Otóż scaling polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych, natomiast piaskowanie umożliwia pozbycie się osadów oraz przebarwień na zębach. Piaskowanie uzupełnia zazwyczaj scaling, ale może być też przeprowadzane oddzielnie.
Co jeść po piaskowaniu zębów, a czego nie można jeść po zabiegu?
Po zabiegu piaskowania zębów należy przestrzegać higieny jamy ustnej i dokładnie szczotkować zęby. Warto jednak zaznaczyć, że sam zabieg nie powoduje wybielenia zębów. Podobnie jak w przypadku scalingu zębów, po piaskowaniu należy przestrzegać zasad białej diety. Oznacza to, że przez kilka pierwszych dni po zabiegu powinniśmy spożywać produkty, które pomogą nam zadbać o szkliwo, takie jak owoce, warzywa, nabiał, mięso, ryby i owoce morza, jak również produkty zbożowe. Z drugiej strony po zabiegu należy unikać wszelkich barwników spożywczych oraz takich produktów jak kolorowe warzywa (np. buraki), owoce jagodowe, czerwone i różowe wino, kawa oraz herbata.
Ile kosztuje piaskowanie zębów?
Ceny piaskowania zębów różnią się w zależności od miasta, gabinetu oraz liczby łuków zębowych poddawanych zabiegowi. Przyjmuje się jednak, że jego koszt wynosi od 60 do 100 zł.