Endodoncja leczenie kanałowe


Endodoncja to inaczej leczenie kanałowe. Stosowane jest w przypadku zapalenia i stanów martwiczych miazgi. Odpowiednio wcześnie podjęta terapia pozwala na uratowanie zęba i jego odbudowę.

Odpowiedzialni za Twoje leczenie

Poznaj swojego lekarza

Dentrum to zespół profesjonalistów, najlepszych w swoim fachu. Poznaj swojego lekarza jeszcze przed leczeniem.

LEKARZ STOMATOLOG

Dr Małgorzata Kusto-Kozioł

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Interesuje się głównie endodoncją, stomatologią zachowawczą i estetyczną.



Co to jest leczenie kanałowe, endodoncja

Leczenie kanałowe (endodontyczne) wykonuje się w przypadku wystąpienia chorób tkanek wewnątrz zęba (miazgi zęba) oraz tkanek około wierzchołkowych (otaczających wierzchołek korzenia zęba). Odpowiednio wcześnie podjęta terapia pozwala na uratowanie zęba i jego trwałą odbudowę.

Wiele osób kojarzy leczenie endodentyczne z tzw. „zatruciem zęba”, czyli dewitalizacją miazgi. Był to bolesny proces, który prowadził do stopniowego obumierania zęba. To na szczęście przeszłość!

W Dentrum Clinic zapewniamy najwyższy poziom leczenia, ponieważ korzystamy z zaawansowanych technicznie urządzeń. Nasza klinika posiada nowoczesną pracownię RTG, w której wykonujemy m.in. tomografię komputerową 3D. Pozwala ona na dokładną diagnozę i ocenę stanu poszczególnych kanałów. Podczas zabiegu używamy mikroskopu. Dzięki kilkudziesięciokrotnemu powiększeniu obrazu nasi stomatolodzy są w stanie precyzyjnie usunąć chorą tkankę oraz wszelkie nagromadzone drobnoustroje. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie konieczny będzie zabieg reendodoncji, czyli ponowne leczenie kanałowe zęba. Do wypełnienia stosujemy płynną gutaperkę pochodzenia naturalnego. Jest ona skuteczna i bardzo dobrze tolerowana przez organizm. Dzięki najnowszym technologiom oraz doświadczeniu naszych lekarzy jesteśmy w stanie przywrócić do zdrowia nawet najbardziej zniszczone zęby. Zabiegi wykonywane są całkowicie bezboleśnie, gdyż naszym pacjentom oferujemy znieczulenie miejscowe (komputerowe) lub znieczulenie ogólne (pod narkozą). Wszystko to sprawia, że leczenie kanałowe wykonujemy na jednej wizycie.

Leczenie kanałowe na jednej wizycie

W Dentrum Clinic w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie naszych pacjentów korzystamy z najlepszych metod oraz zaawansowanych technologicznie urządzeń. Podczas leczenia kanałowego używamy mikroskopu zabiegowego, mikroskop stomatologiczny, który pozwala na powiększenie obserwowanej powierzchni. Jego użycie zapewnia precyzję oraz szybkie i trwałe efekty. Cały proces leczenia można zakończyć już na jednej wizycie. To niezwykle komfortowe rozwiązanie dla osób, które do tej pory kojarzyły zabiegi endodontyczne z częstymi i kosztownymi wizytami w gabinecie stomatologicznym. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest nie tylko bardziej ekonomiczne, ale również chroni pacjenta przed dodatkowym stresem związanym z kolejnymi zabiegami.



Leczenie kanałowe zębów (jak wygląda, etapy leczenia)

Leczenie kanałowe zęba polega na usunięciu zainfekowanych tkanek z kanału oraz komory zęba. Zabieg wymaga precyzji i zręczności dentysty. Za pomocą odpowiednio dobranych, bardzo delikatnych narzędzi stomatolog poszerza oraz dezynfekuje kanał korzeniowy. W tym celu stosuje stomatologiczny roztwór podchlorynu sodu, który ma charakterystyczny, intensywny zapach. Dokładne usunięcie bakterii jest kluczowe, ponieważ przeciwdziała groźnemu dla zdrowia zakażeniu zębiny. W kolejnym etapie lekarz szczelnie wypełnia kanał płynnym, skutecznym materiałem endodontyczym. Po właściwym osuszeniu kanałów zabieg kończy się zamknięciem komory zęba. Najczęściej stosuje do tego produkt naturalnego pochodzenia tzw. gutaperkę, którą pozyskuje się z soku drzew. W Dentrum Clinic podczas leczenia endodontycznego stomatolodzy używają mikroskopu zabiegowego, który zapewnia powiększenie obserwowanej powierzchni. Ponadto wykonywana jest diagnostyka komputerowa w tym tomografia komputerowa 3D. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii leczenie kanałowe jest bardzo dokładne i trwałe.

Kiedy należy ząb leczyć kanałowo?

Leczenie kanałowe najczęściej stosowane jest w przypadku zapalenia i stanów martwiczych miazgi zęba (nerwów i naczyń krwionośnych wewnątrz zęba). Leczenie endodentyczne wskazane będzie również, gdy stomatolog zdiagnozuje zgorzele miazgi lub zaawansowane zapalenie tkanek otaczających wierzchołek korzenia zęba. We wszystkich przypadkach objawem jest silny, uporczywy ból zęba. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie pozwala na uratowanie zęba i jego trwałą odbudowę. W Dentrum Clinic dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi oraz doświadczeniu naszych stomatologów ratujemy zęby, które do niedawna skazane były na usunięcie.

Wskazania do leczenia endodontycznego:

  • głębokie ubytki próchnicowe
  • martwica miazgi
  • zgorzele miazgi
  • urazy mechaniczne zęba (zwichnięcia, złamania)
  • planowane leczenie protetyczne
  • zapalenia tkanek okołowierzchołkowych
  • nieprawidłowo wykonane pierwsze leczenie endodontyczne (nieszczelne wypełnienia kanałów, pozostałe w nich fragmenty narzędzi itp.)

Ponowne leczenie kanałowe, kiedy trzeba je wykonać?

Zdarza się, że do Dentrum Clinic zgłaszają się pacjenci, których zęby wymagają ponownego leczenia kanałowego. Przyczyną jest najczęściej brak efektów pierwotnego leczenia, nieprawidłowo przeprowadzony zabieg, pozostawione fragmenty złamanych narzędzi w kanale lub gdy materiał wypełniający kanał wymaga wymiany. Spotykamy się również z przypadkami, kiedy podczas pierwotnego leczenia nie wykryto dodatkowych bocznych kanałów. W Dentrum Clinic wykonujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem oraz używamy najlepszych materiałów endodontycznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić dokładność oraz skuteczność leczenia. Należy jednak pamiętać, że poziom skomplikowania zabiegu w dużej mierze zależy od stanu, w jakim znajduje się ząb oraz od ilości jego kanałów.

Z tego względu leczenie endodontyczne dzielimy na:

  • pierwotne, gdy ząb nie był nigdy leczony kanałowo
  • wtórne, gdy ząb był wcześniej leczony i wymaga ponownego leczenia kanałowego tzw.
    re-endodoncji, czyli wykonać należy ponowne leczenie kanałowe


Przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Dzięki zaawansowanej technologii oraz nowoczesnym i sprawdzonym metodom pierwotne leczenie kanałowe można wykonać u każdej osoby bez względu na wiek. U osób z podwyższonym ryzykiem infekcyjnego zapalenia wsierdzia, pierwotne leczenie kanałowe wykonuje się w osłonie antybiotykowej przy zastosowaniu koferdamu. Zabieg odbywa się zwykle podczas jednej wizyty.

Ponowne leczenie kanałowe i leczenie zębów z martwą miazgą przeciwwskazane jest u osób:

  • z wrodzoną wadą serca
  • ze sztuczną zastawką w sercu lub wcześniej wykonanej naprawie zastawki z użyciem sztucznego materiału
  • z przebytym zapaleniem wsierdzia
  • z wadą zastawkową u biorcy przeszczepu
  • z kardiomiopatią przerostową

Ciąża i okres karmienia piersią nie są przeciwwskazaniami do leczenia kanałowego. Wówczas stomatolog stosuje odpowiedni preparat znieczulający. Jeśli pacjentka jest w zaawansowanej lub zagrożonej ciąży należy pamiętać, aby planowany zabieg skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Możliwe sytuacje/powikłania w trakcie leczenia lub po leczeniu

Ból podczas leczenia kanałowego może pojawić się przy rozległych stanach zapalnych. W Dentrum Clinic oferujemy komputerowe znieczulenie miejscowe oraz znieczulenie ogólne (pod narkozą), jednak nie u wszystkich pacjentów można je zastosować. Przeciwwskazania mogą pojawić się między innymi u osób z: wadami i schorzeniami serca, niewydolnością krążenia, cukrzycą, miażdżycą, nadczynnością tarczycy, zaburzeniami czynności nerek, astmą oskrzelową, nerwicą, chorobami przebiegającymi z hipotermią.

Po zabiegu mogą pojawić się przejściowe dolegliwości bólowe, które najczęściej spowodowane są podrażnieniem wywołanym przez materiał wypełniający kanał tkanek wokół korzenia. Wówczas stomatolog zaleca przyjęcie środka przeciwbólowego. Warto zaznaczyć, że dolegliwości mogą się utrzymać nawet do 2 tygodni od zakończenia leczenia. W sytuacji, kiedy ból się nasila, należy skonsultować się ze stomatologiem.

Podstawowa interpretacja wyniku/oceniane parametry

W Dentrum Clinic po zakończeniu leczenia kanałowego wykonujemy zdjęcie rentgenowskie. Na jego podstawie możemy określić, czy kanały zęba zostały odpowiednio wypełnione materiałem endodontyczym. W przypadku kiedy materiał nie pokrył całej długości kanału, stomatolog usunie wypełnienie i ponownie opracuje niedopełnioną część. Przyjmuje się, że prawidłowe wypełnienie jest 2 mm krótsze od długości kanału lub wychodzi niewiele ponad wierzchołek. Ostateczny wynik leczenia zależy nie tylko od precyzji wykonania zabiegu, ale również od odporności i zdolności do regeneracji organizmu pacjenta.

Leczenie kanałowe – wszystko co pacjent powinien wiedzieć

Zdarza się, że pomimo dużej troski o higienę jamy ustnej dochodzi do zapalenia miazgi zębowej. Dla pacjenta konsekwencją takiego stanu rzeczy jest konieczność leczenia kanałowego – bardzo często jedynego sposobu, aby uratować chorego zęba.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Pacjent, zgadzając się na leczenie kanałowe, nazwane również leczeniem endodontycznym ma szansę na ocalenie zęba, którego miazga uległa nieodwracalnemu zapaleniu. Sam proces leczenia polega na usunięciu chorobowej zmienionej miazgi zęba zarówno z kanałów korzeniowych, jak i komory.

Stomatolog na pierwszym etapie leczenia zapoznaje się z wyglądem zęba, jak również z rozległością powstałych zmian na skutek zapalenia miazgi zęba. Potem usuwa zmiany próchnicze, co pozwala na dostęp do komory oraz kanałów korzeniowych zęba.

W trakcie leczenia kanałowego lekarz odsłania kanały zębowe i oczyszcza je, usuwając powstałe toksyny. Następnie wyczyszczone kanały zębowe są dezynfekowane – tak przygotowane są gotowe do tego, aby je wypełnić, po uprzednim wysuszeniu.

Zawsze stosujemy znieczulenie komputerowe co w zdecydowany sposób poprawia komfort wizyty i pozwala na uniknięcie dodatkowego bólu. Materiał stomatologiczny, który szczelnie wypełnia kanały, ma za zadanie ochronę ich przed bakteriami, które mogłyby dotrzeć do tkanek okołowierzchołkowych. Ostatnim etapem przebiegu leczenia endodontycznego jest odbudowa korony zęba.  W sytuacji, gdy ubytek jest dość mały, stosuje się tzw. plomby, czyli wypełnienie światłoutwardzalne. Natomiast w przypadku dużych ubytków i zniszczeń konieczna jest odbudowa protetyczna – zastosowanie korony lub nakłady.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Do zapalenia miazgi dochodzi w przypadku rekcji obronnej organizmu na bodziec uszkadzający powodujący próchnicę. Stan zapalny jest reakcją obronną organizmu, która pozwala pozbyć się toksyn. Decyzję o leczeniu kanałowym podejmuje lekarz po oględzinach zęba i wysłuchaniu objawów występujących u pacjenta.

  • Ból zęba o charakterze tępym lub ostrym;
  • Utrzymująca się długotrwale nadwrażliwość zarówno na zimno, jak i ciepło;
  • Ból, który nasila się przy dotyku;
  • Przebarwienie zęba oraz/lub jego powiększanie
  • Bolesność tkanek otulających ząb

Zdarza się, że pacjent nie odczuwa powyższych dolegliwości, a o zapaleniu miazgi dowiaduje się w czasie RTG lun standardowej wizyty kontrolnej u stomatologa.

Co jeszcze warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Zdarza się, że leczenie kanałowe zęba należy powtórzyć. Dzieje się to zazwyczaj, gdy ma miejsce jedna z następujących sytuacji:

  • Kanały zębowe są źle wypełnione – użycie zbyt mało materiału sprawia, że są one nieszczelne;
  • Pojawia się  ból zęba
  • Na zdjęciu RTG można zaobserwować zmiany przy wierzchołku korzenia.

Leczenie takiego zęba, jest dużo trudniejsze i wymaga dużych umiejętności od stomatologa.

Dla tego typu leczenia nie ma innej alternatywy, która pozwoliłaby na zachowanie zęba. Jedynym rozwiązaniem jest ekstrakcja zęba. Leczenie pozwala zachować naturalne uzębienie i uniknąć konieczności np. wstawienia implantu, czy skorzystania z innych rozwiązań protetycznych.

Nowoczesne metody leczenia kanałowe pozwalają na szybkie pozbycie się problemu – zdarza się, że jest to możliwe już podczas jednej wizyty  w gabinecie dentystycznym. Znieczulenie sprawia, że leczenie może być bezbolesne, jednak może zdarzyć się, że po zabiegu ząb będzie bardziej wrażliwy. Jednak w sytuacji, gdy ból nasila się lub nie ustępuje, konieczne jest ponowne zwrócenie się o pomoc do gabinetu stomatologicznego. Cena uzależniona jest od ilości kanałów zęba, który choruje.

Przeciwskazaniem do leczenia kanałowego jest:

  • Uszkodzenie ścian zęba spowodowane dużymi zmianami próchnicznymi;
  • Uszkodzenie ozębnej;
  • Chorób należących do grup ryzyka np. nowotwory (leczenie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym).

Cena leczenia kanałowego zależna jest od wielu czynników, a w szczególności od ilości kanałów, które poosiada ząb. Znaczenia ma także czasochłonność leczenia oraz rodzaj zastosowanych materiałów i wypełnień.

JAKIE USŁUGI WYKONUJEMY?

Jesteśmy najlepsi
w tym co robimy!

Z uwagi na indywidualne podejście podane ceny są orientacyjne. Cena ostateczna ustalana jest po konsultacji z lekarzem.

Zobacz Cennik
25 marca 2024

Zęby w Jeden Dzień” w Dentrum Clinic – nowoczesna innowacja w stomatologii. Natychmiastowy uśmiech dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu. Odkryj szybką transformację uśmiechu już dziś!

15 marca 2024

Odzyskaj uśmiech z Dentrum Clinic! Z przygotowaniem, zabiegiem i rekonwalescencją – dbamy o każdy etap Twojej drogi do zdrowia i pięknego uśmiechu. Skontaktuj się, aby dowiedzieć się więcej.

6 marca 2024

Odkryj dlaczego regeneracja kości jest kluczowa dla udanych implantów zębowych. Skuteczne leczenie i indywidualne podejście w klinice Dentrum w Katowicach.

Odpowiadamy na pytania pacjentów.


  • Czym jest miazga zębowa?
  • Czy konieczne jest leczenie endodontyczne?
  • Na czym polega leczenie kanałowe (endodontyczne)?
  • Czy leczenie kanałowe boli?
Czym jest miazga zębowa?

Oglądając swoje zęby, widzimy ich część, tzw. koronę. Jest ona zbudowana z tkanek twardych: szkliwa i zębiny. Wnętrze zęba wypełnia natomiast tkanka miękka składająca się między innymi z naczyń krwionośnych i nerwów. Miękka tkanka to miazga zęba (potocznie nazywana nerwem). Innym rodzajem tkanki miękkiej jest ozębna, która występuje w szczelinie między korzeniem zęba a ścianą zębodołu, w którym ząb tkwi w kości.

W 90% ból zęba spowodowany jest zainfekowaniem miazgi zęba lub ozębnej. Przyczyną są bakterie, które dostają się do miazgi i powodują stan zapalny.

Czy konieczne jest leczenie endodontyczne?

Wiele osób chcąc jak najszybciej uwolnić się od bólu zęba pyta o możliwość jego usunięcia. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ ekstrakcja powoduje nieodwracalne zmiany w jamie ustnej. Jeśli jest szansa na uratowanie zęba, warto zdecydować się na leczenie endodentyczne. W Dental Clinic dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi oraz doświadczeniu naszych stomatologów, leczymy zęby, które do niedawna skazane były na usunięcie.

Na czym polega leczenie kanałowe (endodontyczne)?

Polega na mechanicznym usunięciu bakterii z korzeni zęba przy użyciu precyzyjnych narzędzi. Stomatolog oczyszcza wnętrze korzenia, a następnie szczelnie wypełnia go specjalnym materiałem. Jest to konieczne, ponieważ bakterie wywołujące próchnicę przesuwają się z czasem w kierunku miazgi (nerwów) w skutek czego dochodzi do jej zakażenia i powstania stanu zapalnego. W Dentrum Clinic podczas leczenia endodntycznego stomatolodzy używają mikroskopu zabiegowego, który zapewnia powiększenie obserwowanej powierzchni. Metoda ta stwarza ogromne możliwości diagnostyczne i terapeutyczne.

Czy leczenie kanałowe boli?

Wiele osób kojarzy leczenie kanałowe z tzw. „zatruciem zęba”, czyli dewitalizacją miazgi. Był to bolesny proces polegający na otwarciu komory zębowej, dotarciu do miazgi, a następnie wprowadzeniu tam tzw. wkładki dewitalizacyjnej, która pozwalała na stopniowe obumieranie zęba. To już na szczęście przeszłość! Współczesna medycyna pozwala na praktycznie bezbolesne przeprowadzenie zabiegu endodontycznego. Zapraszamy na konsultacje, podczas których stomatolodzy odpowiedzą na wszelkie pytania i pojawiające się wątpliwości.



Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl




logo dentrum clinic tło przezroczyste





Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe






Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe








Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności



Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności