Licówki to cienkie płytki wykonane z ceramicznego materiału, często określane jako „tipsy na zęby”. W naszej ofercie znajdują się licówki bez szlifowania, znane również jako licówki non-prep lub soft veneers, które nie wymagają szlifowania zębów. Przykleja się je na przednią powierzchnię zęba, aby zamaskować niedoskonałości takie jak przebarwienia, ukruszenia, złamania zębów oraz diastema (przerwa między zębami). Dzięki swojej strukturze, licówki doskonale imitują naturalne szkliwo, nadając zębom estetyczny i zdrowy wygląd.
Zakładanie licówek krok po kroku
Krok I – konsultacja
Na pierwszej wizycie pacjent przedstawia oczekiwania dotyczące wyglądu licówek. W tym miejscu należy wziąć pod uwagę, że proces założenia licówek jest mało inwazyjny a bardzo często wykonujemy licówki bez szlifowania, dzięki czemu nie naruszamy struktury własnego zęba. Czasami trzeb tylko delikatnie oczyścić zęby z nierówności lub starych brzydkich wypełnień. Podczas precyzyjnej diagnostyki dentysta ocenia warunki anatomiczne pacjenta i dostosowuje projekt do jego potrzeb.
Krok II – przygotowanie
Po omówieniu szczegółowego planu leczenia z pacjentem stomatolog rozpoczyna przygotowania do zamocowania licówki. W tym celu za pomocą wiertła delikatnie, przy jak najmniejszej ingerencji w naturalną strukturę, oczyszcza szkliwo na przednich powierzchniach zębów. Jest to zabieg bezbolesny. W kolejnym etapie pobierane są wyciski protetyczne. Do tego celu często służy skaner stomatologiczny. Na podstawie cyfrowego obrazu technik przygotowuje się prace protetyczne. Do czasu kolejnej wizyty pacjent otrzymuje licówki tymczasowe, które chronią zęby przed czynnikami zewnętrznymi a jednocześnie pacjent może się przyzwyczajać do nowego kształtu zębów.
Krok III – założenie licówek
Na ostatniej wizycie pacjent wraz ze stomatologiem weryfikuje kolor, kształt, wielkość i funkcjonalność licówek. Po akceptacji przez pacjenta licówki zostają zamocowane na stałe w odpowiednim miejscu. W Dentrum Clinic korzystamy z najlepszych materiałów, dlatego uzupełnienia protetyczne są trwałe i wysoce estetyczne. Pacjenci po wyjściu z gabinetu stomatologicznego mogą cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem przez wiele lat bowiem trwałość licówek wynosi nawet 15 do 20 lat.
Wskazania do licówek:
– przebarwienia spowodowane leczeniem kanałowym, martwicą, fluorozą
– przywrócenie kształtu zębom, które uległy ukruszeniu lub złamaniu
– zmiana kształtu zębów, np. u osób, które nie posiadają od urodzenia górnych dwójek
– wydłużenie brzegu siecznego w sytuacji starcia lub złamania zęba na jego końcu
– diastema (szpara między zębami) – poszerzenie jedynek w celu usunięcia przerwy między zębami
– poprawa estetyki w sytuacji, kiedy pacjent nie jest zadowolony z naturalnego wyglądu zębów
Przeciwwskazania do licówek:
– wady zgryzu, np. zbyt mocny kontakt zębów przednich, który mógłby spowodować pęknięcie licówki
– bruksizm, czyli zaciskanie i zgrzytanie zębami podczas snu, powodujące ścieranie i kruszenie porcelany
– parafunkcje, czyli złe nawyki pacjenta tj. obgryzanie paznokci, czy gryzienie długopisu
– niedostateczna higiena, kamień i osad na zębach negatywnie wpływają na trwałość licówek
Rodzaje licówek cena
Cena licówki zależy od użytego materiału. Najpopularniejsze a jednocześnie najtrwalsze (mogą wytrzymać nawet 20 lat) są licówki porcelanowe (ceramiczne), które dają najlepsze efekty estetyczne. Ze względu na ich wysoką jakość koszt waha się od 1500 zł za pojedynczą licówkę. Alternatywą są licówki kompozytowe. Jest to rozwiązanie mniej estetyczne i mniej trwałe (czas życia nawet o połowę), ale z pewnością tańsze. Cena waha się od 600 zł za jeden ząb.
Zobacz efekty naszych pacjentów
Licówki porcelanowe na górnym łuku zębowym u Pani Katarzyny, 35 lat
Licówki porcelanowe na górnym łuku zębowym u Pani Anny, 39 lat
ZOBACZ WIĘCEJ METAMORFOZCzy jest alternatywa dla licówek porcelanowych?
Oczywiście istnieje alternatywa dla licówek porcelanowych. Rozwiązaniem może być bonding (przy lekko zniszczonych zębach) lub technika flow injection oraz korony protetyczne – przy dużych zmianach lub innych przeciwwskazaniach wykluczających licówki.
Bonding polega na nałożeniu cienkiej warstwy kompozytu na powierzchnię zębów. Celem jest ukrycie wszelkich, naturalnych i nabytych wad na powierzchni szkliwa. Kompozyt utwierdza się lampą polimeryzacyjną, a następnie całą powierzchnię zębów wygładza i poleruje. Bonding stosuje się również podczas konturingu, czyli zabiegu korygującego kształt zębów. Więcej w zakładce stomatologia estetyczna.
Zapraszamy do konsultacji w naszej klinice, gdzie nasi specjaliści ocenią, czy licówki są odpowiednim rozwiązaniem i zaproponują najlepsze metody poprawy estetyki Twojego uśmiechu.