Most porcelanowy cyrkonowy (pełno ceramiczny) to najbardziej estetyczne uzupełnienie, cechujące się trwałością i funkcjonalnością. Rdzeń zbudowany jest z tlenku cyrkonu, a zewnętrzna część pokryta jest porcelaną. Dzięki temu most do złudzenia przypomina naturalny ząb. Ze względu na wysokie walory estetyczne, zalecany jest przede wszystkim do uzupełnienia ubytków w odcinku przednim szczęki i żuchwy. Most metalowy to uzupełnienie wykonane ze stali, tytanu lub stopów złota i srebra. Jest mniej estetyczny niż most porcelanowy, dlatego najczęściej wykonuje się go w przypadku bardzo zniszczonych zębów, w odcinku bocznym szczęki i żuchwy. Most porcelanowy na metalu łączy w sobie wytrzymałość mostu metalowego i estetykę mostu porcelanowego. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, ponieważ zdarza się, że metal prześwituje przy brzegu dziąsłowym, dając wrażenie szarego zęba. Dlatego w Dentrum Clinic nie wykonujemy tego typu uzupełnień ponieważ nie są to najlepsze rozwiązania.
Cena mostu zależy od wykorzystanych materiałów oraz ilości braków zębowych. Najtańszy, ale najmniej estetyczny jest most porcelanowy na metalu. W przypadku braku dwóch zębów odbudowa wymaga oszlifowania co najmniej dwóch sąsiadujących z ubytkiem zębów. Oznacza to, że wycenie będą podlegać nie dwa a cztery elementy mostu zębowego. Most protetyczny nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W Dentrum Clinic oferujemy mosty na implantach dzięki temu można uniknąć szlifowania zębów jeśli nie ma do tego wskazań i konieczności tym samym zaoszczędzimy tkanki własne zęba. Niejednokrotnie wykonanie implantu zamiast mostu będzie tańszym rozwiązaniem dlatego ważne jest aby porozmawiać z dentystą o tym i odpowiednio wszystko zaplanować oraz policzyć co w danym przypadku będzie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem.
Jakie są wskazania do wykonania mostu protetycznego?
Nawet pojedynczy brak zęba może spowodować nieodwracalne zmiany w jamie ustnej, jednym z rozwiązań może być most protetyczny, który wykonujemy, aby:
– uniknąć przemieszania zębów
– uniknąć zaniku kości szczęki
– uniknąć chorób dziąseł i rozwoju próchnicy spowodowanych zaleganiem jedzenia w miejscach po brakujących zębach
– odzyskać prawidłowy zgryz
– poprawić estetykę uśmiechu
Zalety mostów protetycznych:
– pozwalają na uzupełnienie nawet kilku ubytków zębowych
– chronią kość przed zanikiem
– pozwalają uniknąć m.in. chorób dziąseł i rozwoju próchnicy
– ograniczają ryzyko wypadania kolejnych zębów
– przywracają funkcjonalność zgryzu
– poprawiają estetykę uśmiechu
– zapobiegają tzw. Objaw Godona
Etapy tworzenia mostów
Wizyta konsultacyjna – diagnostyka
W Dentrum Clinic konsultacja rozpoczyna się od wywiadu medycznego, po którym wykonujemy niezbędne zdjęcia diagnostyczne. Nasza nowoczesna pracownia rentgenowska wyposażona jest w sprzęt do zdjęć pantomograficznych i cefalometrycznych, co umożliwia precyzyjne planowanie leczenia. Stomatolog przeprowadza szczegółowe badania kliniczne, oceniając stan uzębienia, dziąseł oraz kości wewnątrzustnych, a także sprawdzając obecność ewentualnych zmian patologicznych. Na podstawie zebranych danych stawia diagnozę. Warunkiem założenia korony lub mostu są zdrowe zęby. Podczas wizyty omawiane są oczekiwania pacjenta i przygotowywany jest indywidualny plan leczenia, który często wymaga wcześniejszego leczenia ubytków, usunięcia zęba lub profesjonalnego czyszczenia.
Zaplanowanie i przygotowanie pacjenta do leczenia protetycznego
Po odpowiednim przygotowaniu pacjenta, często już na pierwszej wizycie konsultacyjnej pobieramy wyciski lub wykonujemy skan cyfrowy, który posłuży do stworzenia projektu nowego uśmiechu. Następnie prezentujemy pacjentowi przygotowany projekt, aby mógł go zobaczyć i zaakceptować. Często wykonujemy modelowanie woskowe (tzw. wax-up) lub cyfrowy wydruk planowanego modelu, który jako mock-up może zostać przeniesiony do jamy ustnej pacjenta. Dzięki temu pacjent może zobaczyć swój nowy uśmiech nie tylko na ekranie, ale także w lustrze. Po akceptacji projektu przystępujemy do przygotowania zębów pod uzupełnienia protetyczne.
I wizyta – przygotowanie pacjenta do leczenia protetycznego
Podczas kolejnej wizyty lekarz szlifuje zęby pod prace protetyczne, a następnie wykonuje skan za pomocą nowoczesnego urządzenia 3Shape TRIOS®, umożliwiającego cyfrowe projektowanie uśmiechu. Czasami używamy specjalnej masy do pobrania wycisków protetycznych. Obraz automatycznie trafia do laboratorium, gdzie technik tworzy indywidualnie dopasowaną koronę lub most protetyczny. Do czasu kolejnej wizyty pacjent otrzymuje uzupełnienie tymczasowe.
II wizyta – przymiarka
Podczas drugiej wizyty możliwa jest przymiarka podbudowy mostu protetycznego. Wówczas pacjent może zobaczyć nowy kształt zębów i zgłosić drobne uwagi dotyczące ich kształtu lub ustawienia. Ważne jest, aby praca protetyczna była odpowiednio zaprojektowana, ponieważ na tym etapie nie można wprowadzać znacznych zmian.
III wizyta założenie mostów
Prace kończą się cementowaniem mostu.