Protezy acetalowe – ceny, jak wyglądają i czym się wyróżniają?

Protezy acetalowe – ceny, jak wyglądają i czym się wyróżniają?

4 stycznia 2023
dentrum_protezy4.jpg

Chociaż wśród klientów wymagających leczenia protetycznego wciąż dominują protezy akrylowe, to coraz częściej są one wypierane przez znacznie bardziej wytrzymałe protezy szkieletowe. Do wyboru pod tym względem mamy protezy metalowe oraz protezy szkieletowe acetalowe, wykonane z tworzywa półelastycznego. Jak wygląda proteza acetalowa, kto może ją stosować i jak dbać o higienę takiej protezy?

Jak wygląda proteza acetalowa?

Proteza acetalowa, określana również jako proteza acetalowa półelastyczna, wykonana jest z acetalu, czyli specjalnego materiału termoplastycznego, który wykazuje dużą odporność na zginanie i odkształcenia. Wyposażona jest w specjalne klamry mocowane na zębach, które idealnie dopasowują się do kształtu jamy ustnej.

Dużym atutem protezy szkieletowej acetalowej jest możliwość wyboru dowolnej kolorystyki. Dzięki temu, że proteza ma z reguły kolor różowy, a klamry są białe, pozostaje ona niemal całkowicie niewidoczna podczas uśmiechania się lub mówienia. Warto również dodać, że acetal jest materiałem o szerokim zastosowaniu, co pozwala na wykonanie z niego zarówno protezy częściowej, jak i całkowitej. Co to oznacza w praktyce? Pacjent może zdecydować się na stworzenie wyłącznie protezy acetalowej górnej, która nie powoduje odruchów wymiotnych podczas noszenia, jak również protezy acetalowej dolnej, która gwarantuje bardzo dobrą stabilność uzupełnienia i komfort jego użytkowania.

Proteza acetalowa czy akronowa – co wybrać?

Protezy acetalowe są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku osób uczulonych na metal. Co więcej, acetalowe klamry idealnie dopasowują się do zębów i dziąseł, a przy tym nie niszczą szkliwa tak, jak protezy metalowe. Musimy jednak pamiętać, że takie uzupełnienie nie może być zastosowane w przypadku całkowitego braku uzębienia. By zastosować protezę acetalową, konieczne jest zachowanie przynajmniej 3 naturalnych zębów, które będą ją utrzymywały.

Protezy akronowe to z kolei uzupełnienie wykonane z akronu, który również jest termoplastyczny i bardzo dobrze dopasowuje się do koloru naturalnych tkanek. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze protezy acetalowej czy akronowej konieczne jest zatem uwzględnienie warunków panujących w jamie ustnej oraz indywidualnych wskazań stomatologa.

Proteza acetalowa – czyszczenie

Czyszczenie protezy acetalowej należy przeprowadzać co najmniej raz dziennie. Warto wówczas opłukać protezę pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie oczyścić ją szczoteczką z zalegających zabrudzeń i resztek jedzenia. W sytuacji, gdy na protezie pojawią się drobne przebarwienia lub osad, konieczne jest zastosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia protez w formie żelu lub tabletek, które wykazują właściwości antybakteryjne.

Protezy acetalowe – ceny

Ceny protez acetalowych mogą różnić się w zależności od miasta oraz gabinetu, w którym są wykonywane. Należy jednak liczyć się z tym, że takie uzupełnienie będzie droższe w porównaniu do klasycznej protezy akrylowej lub metalowej protezy szkieletowej. Przyjmuje się, że za protezę acetalową trzeba zapłacić około 2 500-3 000 zł.Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl
logo dentrum clinic tło przezroczyste

Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe


Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe
Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatnościCopyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności