Protezy akrylowe – czym są i czy warto je stosować? Zalety i wady

Protezy akrylowe – czym są i czy warto je stosować? Zalety i wady

28 listopada 2022
protezy01.jpg

Dlaczego pacjenci wybierają protezy akrylowe? Głównym powodem jest cena – są one jednym z najtańszych wyborów, ale niestety też mało skutecznym w porównaniu do nowoczesnych rozwiązań.

Proteza akrylowa – co to?

Proteza akrylowa jest protezą ruchomą, co oznacza, że nie jest montowana na stałe, tylko można ją w każdej chwili wyjąć z jamy ustnej. Można ją stosować w ramach uzupełnienia poszczególnych braków w uzębieniu, lub też braku całego uzębienia. Zdecydowanie lepszą metodą leczenia, ale również zdecydowanie droższą, jest stosowanie koron zębowe czy mostów, jednak najczęściej ich koszt przekracza możliwości finansowe osób decydujących się na protezy akrylowe.

Decyzję o zastosowaniu protezy akrylowej podejmuje lekarz stomatolog po ocenie stanu zdrowia pacjenta. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny, i zaufać ocenie dentysty. Cała implementacja wymaga przynajmniej kilku wizyt lekarskich.

Zalety protez akrylowych

Oczywiście to nie jest tak, że proteza akrylowa ma tylko wady. Zdecydowanie lepiej ją zaimplementować, niż nie, jeśli nie ma możliwości zastosowania innych, bardziej nowoczesnych rozwiązań. Ich wyglądu nie można nawet porównać do estetyki koron zębowych, ale trzeba też przyznać, że zadbane protezy akrylowe wcale nie odstraszają” wyglądem. W dodatku często alternatywą są widoczne od razu braki w uzębieniu, więc zdecydowanie proteza akrylowa może poprawić komfort życia i poziom pewności siebie u stosującego ją pacjenta.

Protezy akrylowe – wady

Wady jednak też są. Poza tym, co już napisaliśmy, problemem jest ponadprzeciętnie długi czas potrzebny na adaptację do protezy, a także brak odporności akrylu na zmianę koloru. Początkowo może być ona bardzo niewygodna, dlatego zaleca się częste chodzenie w niej, aby przyzwyczaić jamę ustną do nowej protezy. Może ona również nie być do końca stabilna, przez co przy gwałtownych ruchach czy zbyt mocno otwartej szczęce może wypaść pacjentowi z ust.

Jaka jest cena protezy akrylowej?

Trudno jednoznacznie wskazać cenę wykonania protezy akrylowej, ponieważ składa się na nią kilka elementów. Najważniejszym jest aktualny stan uzębienia – im więcej ubytków, tym cena jest wyższa. Można być natomiast pewnym, że jest to jedno z najtańszych dostępnych rozwiązań. Często stosują je osoby starsze lub o ograniczonych środkach materialnych, dlatego istnieje również możliwość wykonania takich protez z refundacją NFZ.

Czy zastosowanie protezy akrylowej jest dobrym rozwiązaniem?

Mało jest w sytuacji, w których lekarz stomatolog wskaże protezę akrylową jako najlepsze rozwiązanie w danym przypadku. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to rozwiązanie niejednokrotnie odmieniające życie osób mniej zamożnych, którzy borykają się z problemami braków w uzębieniu. Ponadto proteza akrylowa również pozwala na korekcję zgryzu. Jeśli więc pacjent ma ograniczone możliwości finansowe, a chce pozbyć się problemu, z którym udał się do stomatologa – proteza akrylowa to dobre rozwiązanie.

Kwestie finansowe bardzo mocno wybrzmiewają z treści artykułu, ale wynika to z faktu, że praktycznie zawsze będą lepsze rozwiązania do implementacji. Alternatywami, znacznie skuteczniejszymi w dodatku, są protezy szkieletowe, mosty protetyczne albo implanty stomatologiczne. Bardzo dobra jest także proteza acetalowa. Jeśli zależy Państwu na bardziej jakościowych rozwiązaniach, polecamy rozważyć właśnie te powyższe.Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl
logo dentrum clinic tło przezroczyste

Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe


Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe
Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatnościCopyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności