Protezy elastyczne – czym są, jak działają i jakie są ich wady i zalety?

21 listopada, 2022

Protezy elastyczne, jak wskazuje sama nazwa, wykonane są z materiałów wysokoelastycznych, co sprawia, że są doskonałą alternatywą dla standardowych protez akrylowych czy szkieletowych. Jakie są rodzaje protez elastycznych, kto powinien je nosić i jak działają?

Protezy elastyczne – czym są i jak działają?

Protezy elastyczne, tak jak protezy szkieletowe, mocowane są na klamrach, ale nie uciskają szczęki osoby ją noszącej właśnie przez zastosowanie odpowiednich materiałów wysokoelastycznych. Jakich? Najczęściej są to:

  • porcelana,
  • żywica akrylowa,
  • nylon,

Te termoplastyczne materiały charakteryzuje wysoka elastyczność, co znacznie poprawia komfort noszenia – odczują to szczególnie osoby, które wcześniej stosowały tradycyjne rozwiązania, takie jak protezy akrylowe czy też protezy szkieletowe. W dodatku protezy elastyczne prezentują się bardziej estetycznie. Można dostosować ich wygląd i zabarwić na odcień podobny do koloru dziąseł.

Protezy elastyczne są także ratunkiem dla pacjentów cierpiących na alergię na metale, u których implementacja tradycyjnych protez jest po prostu niemożliwa.

Zalety protez elastycznych

Cena protezy szkieletowej zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta, czyli jego ubytków zębowych, a także od “ulepszeń” stosowanych przy implementacji protezy. Ceny protez szkieletowych wahają się od 1500 do 3500 zł w przypadku górnej lub dolnej protezy. Co do wspomnianych “ulepszeń” - chodzi o dodatkowe elementy utrzymujące, które mogą podbijać cenę, ale jednocześnie ich zastosowanie jeszcze bardziej zwiększy komfort użytkowania.

Wady i zalety protez szkieletowych

Ze względu na miękkość stosowanych materiałów, protezy te są wygodne do noszenia i nie powodują podrażnień czy zadrapań, co może mieć miejsce w przypadku stosowania rozwiązań z metalu czy akrylu.

Jakie są inne zalety protez elastycznych?

  • nie są sztywno przymocowane do dziąseł, co zwiększa komfort ich użytkowania, a także umożliwia swobodne przeżuwanie pokarmu. W przypadku protez szkieletowych może to sprawiać problem pacjentom, szczególnie na początku,
  • mimo elastyczności, nie wypadają z jamy ustnej,
  • nie uczulają i nie wywołują reakcji alergicznych,
  • dostosowują się do kształtu szczęki,
  • brak konieczności przechodzenia przez dość uciążliwy i bolesny okres początkowy, tak jak w przypadku protez akrylowych,
  • lekka konstrukcja,
  • brak metalicznego posmaku w ustach, jak w przypadku protez szkieletowym.

Protezy elastyczne – wady

Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej, jeśli stosuje się protezy elastyczne. Wadą tego typu protez można nazwać fakt, że nie są one sztywno przymocowane do dziąseł, ze względu na... elastyczność. Jakim sposobem jest to więc wada, skoro przed chwilą przedstawiliśmy to jako komfortowe i wygodne rozwiązanie? W tym przypadku jest jeden problem - “nieszczelność” sprzyja gromadzeniu się bakterii w wolnych przestrzeniach między dziąsłami a protezą. Aby więc wyeliminować ryzyko rozwinięcia się infekcji, należy dbać o regularną higienę jamy ustnej i samej protezy.

Jakie są inne wady protez elastycznych?

  • Brak możliwości implementacji nowego zęba do protezy,
  • brak możliwości korekty pojedynczego zęba w protezie,
  • brak możliwości dezynfekcji,
  • nie zawsze możliwe jest wykonanie protezy u danego pacjenta.
  • Krótsza żywotność niż protezy akrylowej

Czy warto stosować protezy elastyczne?

Czy warto wybrać protezy elastyczne? Z pewnością są one rozwiązaniami wygodnymi, które wyróżnia wiele zalet. Są komfortowe w użytkowaniu i skuteczne w leczeniu – a to przecież najważniejsze. Świadomość pewnych niedoskonałości protez, w połączeniu z wiedzą o ich zaletach pomaga podjąć decyzję, czy wybrać protezy elastyczne. Należy jednak pamiętać, że choć są one świetną alternatywą dla protez szkieletowych, to ostateczną decyzję o możliwości ich implementacji musi podjąć lekarz stomatolog po szczegółowym wywiadzie lekarskim.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Sprawdź nasze najświeższe newsy i ogólne artykuły z branży stomatologicznej.

Zobacz nasze najnowsze metamorfozy

Zadowolenie naszych pacjentów jest dla nas priorytetem.
© 2024 DENTRUM. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetmap-markerbubbleclockmagnifierarrow-up linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram