Protezy szkieletowe – kto powinien je stosować i czy są lepsze od protez akrylowych?

14 listopada, 2022

Protezy szkieletowe są wygodniejszym rozwiązaniem niż tradycyjne protezy akrylowe, ale są mniej skuteczne od najbardziej rekomendowanych rozwiązań, takich jak implementacja koron i mostów. Czym są protezy szkieletowe, kto powinien je nosić i jaka jest ich cena?

Protezy szkieletowe – dla kogo są wskazane?

Proteza szkieletowa jest rodzajem protezy ruchomej, co oznacza, że nie jest montowana na stałe. Jej implementacja jest wskazana dla osób, które posiadają własne zęby, a przynajmniej część z nich. Proteza składa się z metalowego szkieletu, skąd jej nazwa. Mechanizm działania jest podobny do mostu protetycznego i implantów z koroną, natomiast proteza szkieletowa jest mniej skutecznym i mniej komfortowym rozwiązaniem. Za to, jak można samodzielnie wydedukować, jest także rozwiązaniem tańszym od tych wymienionych.

Protezy szkieletowe stosuje się, gdy u pacjenta występują braki w uzębieniu znaczniejsze niż tylko pojedyncze zęby. Jak wspomnieliśmy, są one wykonane z metalu, który jest bardziej wytrzymały i odporniejszy na zabrudzenia niż akryl. Stanowią więc one alternatywę dla podstawowych protez akrylowych, ale są od nich droższe. Co ważne, metalowa konstrukcja protez szkieletowych także jest pokryta akrylem, ale w śladowych ilościach.

Proteza szkieletowa jest wygodniejsza dla osoby ją noszącej i terapia z jej wykorzystaniem przynosi także lepsze rezultaty niż w przypadku protez akrylowych. Celowo porównujemy te dwie protezy, ponieważ są one w zbliżonych cenach - jeśli jednak możliwości pacjenta nie ograniczają go do tych podstawowych rozwiązań, zdecydowanie bardziej efektywne jest leczenie koronami i mostami dentystycznymi.

Wracając więc do protez akrylowych i szkieletowych – te drugie są zdecydowanie bardziej wygodne w użytkowaniu, ponieważ w konstrukcji znajdują się elementy podpierające oraz zamki czy zatrzaski. To powoduje, że proteza stabilnie jest umocowana i nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu.

Ile kosztuje proteza szkieletowa?

Cena protezy szkieletowej zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta, czyli jego ubytków zębowych, a także od “ulepszeń” stosowanych przy implementacji protezy. Ceny protez szkieletowych wahają się od 1500 do 3500 zł w przypadku górnej lub dolnej protezy. Co do wspomnianych “ulepszeń” - chodzi o dodatkowe elementy utrzymujące, które mogą podbijać cenę, ale jednocześnie ich zastosowanie jeszcze bardziej zwiększy komfort użytkowania.

Wady i zalety protez szkieletowych

Jakie są zalety protez szkieletowych? Zbierzmy więc już wcześniej wymienione aspekty i stwórzmy z nich listę:

  • wyższy komfort użytkowania w porównaniu do protezy akrylowej,
  • wyższa skuteczność działania w porównaniu do protezy akrylowej,
  • łatwiejsze czyszczenie protezy w porównaniu do protezy akrylowej,
  • prostsze i skuteczniejsze utrzymywanie higieny jamy ustnej u pacjenta w porównaniu do stosowania innych standardowych protez.

Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, co staraliśmy się już wcześniej podkreślać. Proteza szkieletowa jest obiektywnie “lepsza” od akrylowej, natomiast mimo tego, że w porównaniu do koron czy mostów jest tańsza, to jednak wciąż droższa od akrylowej. Ponadto część pacjentów, szczególnie tych mocno dbających o swoją prezencję, nie jest zadowolona z estetyki protezy szkieletowej. Widoczne metalowe elementy, jak i cała konstrukcja obecna w jamie ustnej może być dla niektórych barierą i powodem, dla którego nie zdecydują się na to rozwiązanie.

Czyszczenie protez szkieletowych – jak wyczyścić protezy szkieletowe?

Jak wspomnieliśmy, protezę szkieletową można samodzielnie wyjmować z jamy ustnej. Można, a nawet trzeba to robić na noc. Jak czyścić protezę szkieletową? Najpierw opłucz ją pod bieżącą wodą, a następnie nanieś jedną z dedykowanych past do protez, która ułatwia utrzymanie higieny. Protezę warto trzymać w sterylnym opakowaniu, dostępnym w aptekach i sklepach internetowych.

Proteza szkieletowa - czy warto?

Większość pacjentów pozytywnie ocenia swoje doświadczenia związane z noszeniem protez szkieletowych. Należy być świadomym pewnych ograniczeń, które są związane z metalową konstrukcją protezy, natomiast z pewnością jest to skuteczne rozwiązanie protetyczne. Choć jak mantrę można wskazywać, że korony i implanty są bardziej skuteczne, to jednak w przypadku ograniczonego budżetu warto rozważyć protezę szkieletową.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Sprawdź nasze najświeższe newsy i ogólne artykuły z branży stomatologicznej.

Zobacz nasze najnowsze metamorfozy

Zadowolenie naszych pacjentów jest dla nas priorytetem.
© 2024 DENTRUM. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetmap-markerbubbleclockmagnifierarrow-up linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram