Protezy szkieletowe – kto powinien je stosować i czy są lepsze od protez akrylowych?

Protezy szkieletowe – kto powinien je stosować i czy są lepsze od protez akrylowych?

14 listopada 2022
protezy03.jpg

Protezy szkieletowe są wygodniejszym rozwiązaniem niż tradycyjne protezy akrylowe, ale są mniej skuteczne od najbardziej rekomendowanych rozwiązań, takich jak implementacja koron i mostów. Czym są protezy szkieletowe, kto powinien je nosić i jaka jest ich cena?

Protezy szkieletowe – dla kogo są wskazane?

Proteza szkieletowa jest rodzajem protezy ruchomej, co oznacza, że nie jest montowana na stałe. Jej implementacja jest wskazana dla osób, które posiadają własne zęby, a przynajmniej część z nich. Proteza składa się z metalowego szkieletu, skąd jej nazwa. Mechanizm działania jest podobny do mostu protetycznego i implantów z koroną, natomiast proteza szkieletowa jest mniej skutecznym i mniej komfortowym rozwiązaniem. Za to, jak można samodzielnie wydedukować, jest także rozwiązaniem tańszym od tych wymienionych.

Protezy szkieletowe stosuje się, gdy u pacjenta występują braki w uzębieniu znaczniejsze niż tylko pojedyncze zęby. Jak wspomnieliśmy, są one wykonane z metalu, który jest bardziej wytrzymały i odporniejszy na zabrudzenia niż akryl. Stanowią więc one alternatywę dla podstawowych protez akrylowych, ale są od nich droższe. Co ważne, metalowa konstrukcja protez szkieletowych także jest pokryta akrylem, ale w śladowych ilościach.

Proteza szkieletowa jest wygodniejsza dla osoby ją noszącej i terapia z jej wykorzystaniem przynosi także lepsze rezultaty niż w przypadku protez akrylowych. Celowo porównujemy te dwie protezy, ponieważ są one w zbliżonych cenach – jeśli jednak możliwości pacjenta nie ograniczają go do tych podstawowych rozwiązań, zdecydowanie bardziej efektywne jest leczenie koronami i mostami dentystycznymi.

Wracając więc do protez akrylowych i szkieletowych – te drugie są zdecydowanie bardziej wygodne w użytkowaniu, ponieważ w konstrukcji znajdują się elementy podpierające oraz zamki czy zatrzaski. To powoduje, że proteza stabilnie jest umocowana i nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu.

Ile kosztuje proteza szkieletowa?

Cena protezy szkieletowej zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta, czyli jego ubytków zębowych, a także od “ulepszeń” stosowanych przy implementacji protezy. Ceny protez szkieletowych wahają się od 1500 do 3500 zł w przypadku górnej lub dolnej protezy. Co do wspomnianych “ulepszeń” – chodzi o dodatkowe elementy utrzymujące, które mogą podbijać cenę, ale jednocześnie ich zastosowanie jeszcze bardziej zwiększy komfort użytkowania.

Wady i zalety protez szkieletowych

Jakie są zalety protez szkieletowych? Zbierzmy więc już wcześniej wymienione aspekty i stwórzmy z nich listę:

  • wyższy komfort użytkowania w porównaniu do protezy akrylowej,
  • wyższa skuteczność działania w porównaniu do protezy akrylowej,
  • łatwiejsze czyszczenie protezy w porównaniu do protezy akrylowej,
  • prostsze i skuteczniejsze utrzymywanie higieny jamy ustnej u pacjenta w porównaniu do stosowania innych standardowych protez.

Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, co staraliśmy się już wcześniej podkreślać. Proteza szkieletowa jest obiektywnie “lepsza” od akrylowej, natomiast mimo tego, że w porównaniu do koron czy mostów jest tańsza, to jednak wciąż droższa od akrylowej. Ponadto część pacjentów, szczególnie tych mocno dbających o swoją prezencję, nie jest zadowolona z estetyki protezy szkieletowej. Widoczne metalowe elementy, jak i cała konstrukcja obecna w jamie ustnej może być dla niektórych barierą i powodem, dla którego nie zdecydują się na to rozwiązanie.

Czyszczenie protez szkieletowych – jak wyczyścić protezy szkieletowe?

Jak wspomnieliśmy, protezę szkieletową można samodzielnie wyjmować z jamy ustnej. Można, a nawet trzeba to robić na noc. Jak czyścić protezę szkieletową? Najpierw opłucz ją pod bieżącą wodą, a następnie nanieś jedną z dedykowanych past do protez, która ułatwia utrzymanie higieny. Protezę warto trzymać w sterylnym opakowaniu, dostępnym w aptekach i sklepach internetowych.

Proteza szkieletowa – czy warto?

Większość pacjentów pozytywnie ocenia swoje doświadczenia związane z noszeniem protez szkieletowych. Należy być świadomym pewnych ograniczeń, które są związane z metalową konstrukcją protezy, natomiast z pewnością jest to skuteczne rozwiązanie protetyczne. Choć jak mantrę można wskazywać, że korony i implanty są bardziej skuteczne, to jednak w przypadku ograniczonego budżetu warto rozważyć protezę szkieletową.Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl
logo dentrum clinic tło przezroczyste

Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe


Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe
Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatnościCopyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności