Rodzaje protez zębowych – jaką protezę zębową wybrać?

Rodzaje protez zębowych – jaką protezę zębową wybrać?

9 grudnia 2022
protezy04.jpg

Zęby to bardzo ważny element wyglądu każdego człowieka. Dlatego też, gdy ktoś traci swoje zęby, może to być bardzo skomplikowanym i stresującym doświadczeniem. W takich sytuacjach protezy zębowe są idealnym rozwiązaniem.

Jak wybrać protezę zębową?

Protezy muszą być dopasowane do Twoich zębów – należy więc skonsultować się z dentystą i sprawdzić, jaki rodzaj protezy jest najlepszy w danym przypadku. Należy również rozważyć swoje możliwości finansowe – protezy mogą być uznawane za drogi zakup. Najlepszą protezę zębową potrafi wybrać jednak tylko dentysta – wszystko zależy od indywidualnego stanu uzębienia pacjenta. Zachęcamy do wizyty stomatologicznej, w trakcie której lekarz stomatolog oceni pacjenta i zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie terapeutyczne.

Rodzaje protez zębowych

Jeśli chcesz jednak się dowiedzieć, jakie w ogóle rodzaje protez zębowych występują, to przychodzimy z pomocą. Istnieje kilka rodzajów protez zębowych, które mogą być stosowane w zależności od indywidualnych potrzeb. Protezy można podzielić na kilka rodzajów- protezy częściowe, całkowite/ ruchome, stałe. Protezy częściowe stosuje się w sytuacji, kiedy brakuje jednego lub kilku zębów. Natomiast protezy całkowite służą do zastąpienia wszystkich zębów.  Protezy stałe nie są wyciągane z jamy ustnej, protezy ruchome już tak. Protezy zębowe dzielimy na:

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe to jedne z najczęściej stosowanych protez zębowych. Są lekkie i trwałe, a także łatwe w utrzymaniu czystości. Ponadto można je dopasować do każdego rodzaju uzębienia.

Proteza może zostać wykonana na podstawie odbitki wykonanej przez stomatologa lub też na podstawie komputerowej analizy trójwymiarowego skanera. Protezy akrylowe mają także swoje minusy. Z tego powodu są one coraz mniej popularne – dają się bardzo łatwo odróżnić od naturalnych zębów oraz nieprecyzyjnie imitują układ żuchwy. Dodatkowym minusem tych protez jest ich także „oddychanie”, czyli przechodzenie pary wodnej przez materiał i przyczepianie się do nich resztek jedzenia lub bakterii.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe to rodzaj protez, które opierają się na metalowym lub ceramicznym szkielecie. Protezy tego typu są mocniejsze i bardziej trwałe niż inne rodzaje protez, dlatego często są wybierane przez osoby, które mają problemy z utrzymaniem protezy w formie.

Podobnie jak protezy akrylowe mogą być one wykonane na podstawie odbitki lub też analizy trójwymiarowego skanera. Protezy szkieletowe to jednak zdecydowanie bardziej trwałe i precyzyjne rozwiązanie, ponieważ ich podstawą jest metalowa rama, która idealnie imituje układ żuchwy. Protezy szkieletowe są więc bardzo stabilne i nie ma możliwości, aby się przesuwały lub odbijały. Dodatkowym atutem tych protez jest także to, że można je bez problemu dopasować do każdego rodzaju uzębienia.

Protezy z materiałów elastycznych

Protezy z materiałów elastycznych to jeden z rodzajów protez. Materiały elastyczne są lekkie i wytrzymałe, dlatego też protezy tego typu są bardzo wygodne w noszeniu. Ponadto, protezy te ściśle przylegają do zębów, co sprawia, że ich użytkowanie jest bardzo komfortowe. Minusem protez z materiałów elastycznych jest fakt, że mogą być zaimplementowane tylko w szczególnych przypadkach braków częściowych. Nie zaleca się ich montowania w przypadku bezzębia.

Protezy akronowe i nylonowe

Protezy akronowe to nowoczesny typ protezy, powstały z tworzywa termoplastycznego zwanego acronitem. To właśnie dzięki właściwościom tego surowca protezy akronowe bardzo dobrze dopasowują się do jamy ustnej, przez co są komfortowe w użytkowaniu. Są one częściowo przeźroczyste, dlatego też nie są widoczne na zębach na pierwszy rzut oka. Inną ich zaletą jest brak konieczności stosowania metalowych klamer, tak jak w standardowych aparatach.

Protezy nylonowe są nowoczesną alternatywą dla protezy akrylowych, ponieważ są bardziej komfortowe w użytkowaniu, dobrze przylegają do dziąseł i są trwalsze. Ich minusem jest jednak nadwrażliwość na zabarwienia, przez co należy je wymieniać co 2 lata. Ponadto do ich implementacji konieczna jest obecność zębów własnych pacjenta. Protezę nylonowąnależy regularnie czyścić po każdym posiłku, a także pamiętać o tym, aby nosić je tylko w nocy.

Protezy acetalowe

Protezy acetalowe są wykonane z nowoczesnego, termoplastycznego materiału, co eliminuje wady dotychczasowych protez przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej estetyki. Proteza zębowa acetalowa maskuje braki w uzębieniu przy jednoczesnej gwarancji dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze dopasowuje się do jamy ustnej dzięki zastosowaniu materiału termoplastycznego. Jest dedykowana pacjentom, u których niemożliwa jest implementacja standardowych protez akrylowych czy szkieletowych.

Nie jest jednak tak, że protezy acetalowe mają same zalety. Do minusów należy doliczyć m.in. dość wysoką cenę, szybsze obniżanie linii dziąseł, spowodowane strukturą protezy oraz szybsze odkładanie się płytki nazębnej. Proteza acetalowa wymaga również czyszczenia co kilka godzin.

Protezy overdenture

Protezy overdenture są dedykowane przede wszystkim osobom zmagającym się z problemem bezzębia. Jest to problem zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny – a z myślą o jego rozwiązaniu stworzono overdenture. To nowoczesny mechanizm działający przez implanty, które jednak są możliwe do wyjęcia przy okazji mycia zębów czy dbania o higienę samej protezy. To przekłada się na komfort użytkowania, za którym idą jednak również efekty. Proteza typu overdenture jest bardzo wytrzymała, co przy odpowiedniej implementacji gwarantuje możliwość użytkowania przez kilka lat.

Korony i mosty

Korony i mosty to rodzaje protez zębowych, które służą do odbudowy utraconych zębów. Korona to uzupełnienie protetyczne obejmujące obszar zepsutego zęba. Stosuje się ją w przypadkach, gdy ząb jest na tyle zniszczony, że nie jest możliwa jego odbudowa poprzez użycie materiału kompozytowego. Korony są bardzo wytrzymałe i estetyczne. Korony czyści się w ten sam sposób jak zęby naturalne – co istotne, dobrze wykonana korona może posłużyć pacjentowi nawet przez kilkadziesiąt lat.

Most jest bardziej rozbudowanym rodzajem protezy – składa się z koron zaimplementowanych na zębach lub implantach. Pozwala to na odbudowę nawet kilku zębów w tym samym czasie.

Licówki na zęby

Licówki na zęby to jeden z rodzajów protez, które można stosować w przypadku braków w uzębieniu. Licówki służą do poprawy wyglądu estetycznego i mogą być stosowane zarówno na górnej, jak i dolnej szczęce.

Licówki są wykonywane z różnych materiałów, ale najpopularniejszymi są licówki porcelanowe. Porcelana licowana to materiał bardzo estetyczny i trwały, jednak jego cena jest dość wysoka. Licówki służą przede wszystkim do poprawienia estetycznego uśmiechu i większości przypadków ich trwałość wynosi około kilku lat.

Implanty zębowe

Implanty zębowe to coraz popularniejszy sposób na leczenie bezzębia. Są one trwale zakotwiczone w kości i stanowią solidną podstawę dla sztucznych zębów. Mogą być stosowane zarówno do leczenia pojedynczych zębów, jak i całych ubytków.

Aby implant był skuteczny, musi mieć odpowiedni kształt i rozmiar. Stomatolog musi więc dokładnie ocenić stan kości pacjenta oraz jego ogólne zdrowie. W przypadku niewielkich ubytków można zastosować mini-implanty, które są mniejsze i bardziej elastyczne niż standardowe implanty.

Protezy zębowe – cena

Cena protez zębowych może się różnić w zależności od rodzaju i materiału, z którego są wykonane. Protezy zębowe na stałe są droższe od tymczasowych, ale ich cena może się różnić w zależności od rodzaju (np. mosty, proteza szkieletowa) i materiału (np. metal, ceramika). Cena implantów zależy natomiast od ilości i rozmieszczenia implantów potrzebnych do utrzymania protezy. Ceny protez zaczynają się od około 1500 zł, a potrafią dojść nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych za zaawansowane zabiegi.

Czym kierować się przy wyborze?

Wybór protezy zależy od kilku czynników. Pierwszym i najważniejszym jest ocena stanu uzębienia. Kolejnymi są: stopień utraty zębów, rodzaj protezy, koszt oraz osobiste preferencje. W kolejnych szerzej przedstawimy poszczególne rodzaje protez, które w tym materiale tylko krótko omówiliśmy.



Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl




logo dentrum clinic tło przezroczyste





Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe






Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe








Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności



Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności