Rola higienistki w leczeniu pacjenta z chorobą przyzębia

Do czynników ryzyka, sprzyjających chorobom przyzębia, zalicza się stłoczenia i zaburzenia zgryzowe, będące miejscami retencyjnymi dla płytki nazębnej oraz błędy jatrogenne w postaci nieprawidłowo wykonanych wypełnień i uzupełnień protetycznych. Niewłaściwy sposób oczyszczania zębów, papierosy, stres, nieregularne wizyty stomatologiczne również zwiększają ryzyko pojawienia się chorób przyzębia, które nieleczone – postępują wraz z wiekiem. Kompleksowe leczenie opiera się na współpracy: periodontologa, chirurga, endodonty, protetyka, a często również ortodonty i implantologa. Aby efekt pracy lekarzy był jak najlepszy, potrzebne jest wsparcie higienistki, która przeprowadza pacjenta przez wszystkie etapy leczenia.
Etapy leczenia pacjenta z chorobą przyzębia:
Faza higienizacyjna – leczenie wstępne
Kluczową fazą w leczeniu pacjenta z chorobą przyzębia jest faza higienizacyjna przeprowadzana przez doświadczone higienistki. Pacjenci w zaawansowanym stadium choroby, przejawiającej się dolegliwościami bólowymi, krwawieniem i wysiękami ropnymi – zabiegi higienizacyjne powinni mieć wykonywane w znieczuleniu miejscowym i z podziałem na etapy. Pierwszy etap polega na usunięciu kamienia nad i poddziąsłowego. Zabieg piaskowania zostaje najczęściej odroczony do kolejnej wizyty ze względu na stan zapalny i obfite krwawienie. Pacjent po wysłuchaniu instruktażu otrzymuje zalecenia i informacje o preparatach do higieny domowej. Na tym etapie ważne jest opanowanie stanu zapalnego poprzez stosowanie preparatów na bazie chlorheksydyny . Na kolejnej wizycie higienizacyjnej przeprowadzane są dalsze etapy leczenia wstępnego, kontynuowany jest saling poddziąsłowy oraz piaskowanie. W Dentrum Clinic dążymy do opanowania stanu zapalnego poprzez redukcję płytki i kamienia nad i poddziałowego oraz eliminacji czynników ryzyka w postaci usunięcia wszystkich miejsc retencji płytki, tak aby ułatwić pacjentowi prawidłową, domową higienę jamy ustnej. Po głębokim skalingu aplikujemy elugel. Etap leczenia higienizacyjnego to czas na określenie wskaźników AP.
Faza leczenia chirurgicznego – właściwa
Faza właściwa to zabiegi wykonywane przez lekarza, takie jak głęboki skaling poddziąsłowy w głębokich kieszeniach przyzębnych, ekstrakcje zębów z niekorzystnym rokowaniem oraz zabiegi chirurgiczne, mające na celu zahamowanie rozwoju choroby oraz uzyskanie stabilnego stanu przyzębia przed przystąpieniem do dalszych etapów leczenia kompleksowego.
Faza podtrzymująca
Na tę fazę składają się wizyty u higienistki. W fazie podtrzymującej wykonywany jest vector w celu zapobiegania chorobom dziąseł oraz przyzębia wokół zębów, a także implantów, uzupełnień protetycznych czy cementu korzeniowego, które dzięki zastosowaniu metody vector nie zostają uszkodzone. Wizyty w początkowym okresie zaleca się co 3 miesiące, a następnie przy dobrej współpracy ze strony pacjenta 2 – 3 razy w roku w celu utrzymania osiągniętych wyników leczenia. Ważne są również kontrolne wizyty lekarskie oraz wykonanie raz w roku diagnostyki radiologicznej OPG.
Zalecenia higienizacyjne
Pacjent periodontologiczny powinien mieć indywidualnie dobrane środki do higieny jamy ustnej, takie jakszczoteczki międzyzębowe czy nici dentystyczne. W Dentrum Clinic zalecamy również szczoteczki jednopęczkowe z końcówką typu Sensitive.