Utrata nawet pojedynczego zęba wpływa negatywnie na stan zdrowia całego organizmu. Wywołuje m.in. bóle głowy, zatok, problemy trawienne, czy trudności w mówieniu. Tymczasem statystyki biją na alarm, aż 40% Polaków po 65. roku życia jest bezzębna. O roli implantologii w przywracaniu zdrowego i pięknego uśmiechu, rozmawia z nami dr. n med. Daniel Ciapiński, właściciel nowoczesnej kliniki stomatologicznej Dentrum Clinic w Katowicach.
Dlaczego uzupełnienie braków zębowych jest takie ważne?
W stomatologii czas działa na naszą niekorzyść. Im dłużej będziemy zwlekać z uzupełnieniem braków zębowych, tym konsekwencje będą poważniejsze. Warto zaznaczyć, że w okresie zaledwie 12 miesięcy dochodzi do 30-50% zaniku kości w miejscu utraconego zęba. Niestety pomimo rosnącej świadomości, nadal wiele osób bagatelizuje ubytki –szczególnie te boczne, których nie widać. Należy jednak pamiętać, że to właśnie utrata piątki i szóstki prowadzi do rozsunięcia, ścierania i kruszenia zdrowych zębów przednich. Z czasem mogą pojawić się wady zgryzu oraz przeciążenia stawu skroniowo-żuchwowego powodujące liczne schorzenia tj. ból głowy, szyi, ucha, zatok i skroni. Brak bocznych zębów skutkuje również problemami z przeżuwaniem pokarmów, a połykanie zbyt dużych kawałków może doprowadzić do niestrawności i refluksu. Ekstrakcja zęba bardzo często jest przyczyną trudności w mówieniu, powodując np. seplenienie. U niektórych pacjentów prowadzi do zaburzeń symetrii uśmiechu oraz proporcji twarzy. Tylko w porę odbudowany ząb skutecznie zapobiegnie trwałym zmianom w jamie ustnej i uchroni organizm przed niebezpiecznymi chorobami. Ponadto pozwoli uniknąć kosztów zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej, który jest obowiązkowy w sytuacji poważnego zaniku kości. Nie warto więc zwlekać z wizytą w gabinecie stomatologicznym aby dentysta mógł nam pomóc uniknąć powyższych problemów.
Czy implanty zębowe są najlepszym z możliwych uzupełnień zębów?
Leczenie implantologiczne to z całą pewnością najtrwalsza metoda odbudowy braków zębowych. Efekt zależy jednak od umiejętności i doświadczenia stomatologa oraz użytych materiałów. W Dentrum Clinic specjalizujemy się w implantologii i wiemy, jak ważna jest precyzja na każdym etapie leczenia. W zachowaniu dokładności bardzo pomocne są nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzenia, z których korzystamy podczas pracy. Stosujemy implanty zbudowane z tytanu o najwyższym stopniu czystości, ponieważ mamy pewność, że są one najbezpieczniejsze dla naszych pacjentów. Właściwie wszczepiony implant będzie wytrzymały i funkcjonalny, pozwoli ponownie spożywać ulubione posiłki. Ponadto ogromną zaletą implantów jest to, iż do złudzenia przypominają naturalne zęby. Nasi pacjenci wielokrotnie podkreślali, że inwestycja w uzupełnienie braków zębowych sprawiła, że wyzbyli się kompleksów i zaczęli częściej się uśmiechać.
Czy założenie implantu jest bolesne?
Wszczepienie implantu jest bezbolesne pod warunkiem, że stomatolog zachowa pełną precyzję podczas zabiegu. Warto zatem wybrać lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie. W Dentrum Clinic zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Bardzo często zgłaszają się do nas pacjenci cierpiący na dentofobię – paniczny lęk przed stomatologiem. W takich sytuacjach skutecznym rozwiązaniem może być leczenie zębów pod narkozą.
Bezpieczeństwo oraz komfort pacjentów jest naszym priorytetem, dlatego nasza klinika posiada najwyższej jakości sprzęt oraz współpracuje z wykwalifikowanymi anestezjologami, którzy doświadczenie zdobywali podczas wieloletniej pracy w szpitalach. Przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa wprowadzają pacjenta w znieczulenie ogólne, monitorują jego stan w trakcie trwania zabiegu oraz wybudzają po skończonej operacji. Pacjent po przebudzeniu nic nie pamięta i od razu może cieszyć się zdrowym, olśniewającym uśmiechem.
W jakich sytuacjach implantologia jest niezbędną metodą leczenia?
Niezbędna jest wówczas, gdy pacjent nie ma zębów w odcinkach bocznych lub też występuje u niego bezzębie. Nie ma wtedy możliwości, aby zastosować u niego inne uzupełnienia stałe tj. korony, czy mosty. Ponadto implantologia doskonale sprawdza się w sytuacji, kiedy pacjent nie może przyzwyczaić się do protezy wyjmowanej lub gdy organizm ją odrzuca.
Czy zabieg implantacji można przeprowadzić w jeden dzień?
Coraz większą popularnością cieszy się rewolucyjna i całkowicie bezbolesna metoda - implanty w jeden dzień / zęby w jeden dzień. Przynosi ona zaskakujące efekty już po 24h od zabiegu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które straciły wszystkie zęby, a ruchoma proteza powoduje u nich dyskomfort. Zabieg polega na wczepieniu czterech lub sześciu implantów i natychmiastowemu założeniu nowoczesnej, stałej protezy, czyli mostu opartego na implantach wykonanego w technologii cyfrowej. Nowe zęby zachwycają wyglądem, funkcjonalnością oraz trwałością. Muszę przyznać, że metodę tę bardzo szybko pokochali nasi pacjenci.
Jak wygląda proces leczenia w przypadku, kiedy pacjent chce uzupełnić jedynie pojedynczy brak zęba?
Leczenie składa się z kilku etapów. Krok pierwszy to wizyta konsultacyjna, na której poznajemy potrzeby pacjenta i wspólnie planujemy leczenie. Bardzo ważna jest precyzyjna diagnostyka. W Dentrum Clinic na miejscu wykonujemy skan tomografii komputerowej oraz cyfrowy skan uzębienia. Na ich podstawie jesteśmy w stanie dokładnie zaplanować długości i położenia przyszłych implantów zębów, a także rozpoznać zmiany wymagające wykonania zabiegów regeneracyjnych.
Ponadto skany umożliwiają przygotowanie szczegółowych szablonów chirurgicznych, które wykorzystujemy w trakcie zabiegu. Następnym krokiem jest sam zabieg implantologiczny. Na tym etapie umieszczane są implanty. Sam zabieg jest bezbolesny, zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa ok 30 minut w zależności od ilości wszczepianych implantów. Trzeci etap nazywamy etapem gojenia, czyli osteointegracją.
Proces polega na gojeniu się tkanki kostnej wokół implantu, który wynosi od 6 tygodni do maksymalnie 6 miesięcy. Oczywiście w tym czasie pacjent nie zostaje bez uzębienia, zakładane jest tymczasowe uzupełnienie protetyczne, które pozwala na normalne funkcjonowanie. Kolejnym – czwartym etapem jest odsłonięcie implantu często połączone z odtworzeniem dziąsła wokół implantów. Po upływie określonego czasu osteointegracji błona śluzowa zostaje nacięta i w implant wkręcona zostaje śruba gojąca. Po ok. 2 tygodniach przechodzimy do ostatniego etapu, czyli pobrania od pacjenta cyfrowych wycisków i wykonania pracy protetycznej, czyli zębów na implantach.