Suchy zębodół – jak poradzić sobie z suchym zębodołem i szybko go wyleczyć?

Suchy zębodół – jak poradzić sobie z suchym zębodołem i szybko go wyleczyć?

13 marca 2023
suchy_zebodol_blog.jpg

Suchy zębodół jest jednym z powikłań po ekstrakcji zęba stałego, które pojawia się u około 1,8% pacjentów. Dolegliwość ta, określana również mianem pustego zębodołu, objawia się przede wszystkim dużym bólem w okolicy usuniętego zęba i pojawia się zwykle po 2-4 dniach od zabiegu. Jak wygląda suchy zębodół i jak go wyleczyć? Czy suchy zębodół może sam się zagoić?

Suchy zębodół – czym jest i skąd się bierze?

Suchy zębodół (łac. alveolitis sicca) to inaczej zapalenie zębodołu będące konsekwencją usunięcia zęba stałego, które występuje głównie u osób niedbających o higienę jamy ustnej po zabiegu dentystycznym. O ile w prawidłowym zębodole pojawia się skrzep w miejscu rany po wyrwanym zębie, suchy zębodół jest pozbawiony tego typu osłony. Miejsce po wyrwaniu zęba pozostaje wówczas gołe lub pokryte specyficzną, szaro-brunatną wydzieliną wydzielającą przykry zapach. Prawidłowy skrzep w zębodole powinien natomiast mieć kolor czerwony i nie powinien towarzyszyć mu żaden ból.

Jak rozpoznać suchy zębodół?

Zespół suchego zębodołu można rozpoznać po pewnych objawach somatycznych, które są na tyle charakterystyczne, że postawienie wstępnej diagnozy jest możliwe nawet dla osoby, która nie jest obeznana w tej dziedzinie. Wśród objawów suchego zębodołu, które świadczą o suchym zębodole, wymienia się:

  • intensywny ból, który zwiększa się z każdym dniem i promieniuje na okolice skroni, ucha lub oka;
  • wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej;
  • nieprzyjemny posmak w okolicy ekstrakcji;
  • powiększone węzły chłonne;
  • stan podgorączkowy świadczący o rozwijającym się stanie zapalnym;
  • szczękościsk.

Po ilu dniach pojawia się suchy zębodół? Powyższe objawy zauważalne są w ciągu kilku dni po zabiegu (zwykle 2-4 dni) i utrzymują się z reguły od 7 do 14 dni. Ważne jest jednak, by po zauważeniu u siebie objawów suchego zębodołu, nie decydować się na domowe leczenie suchego zębodołu i nie zastanawiać się, czy suchy zębodół sam się zagoi. Dzięki szybkiej interwencji lekarskiej możemy pozbyć się bólu i zapobiec dalszym powikłaniom.

Jak leczyć suchy zębodół?

Leczenie suchego zębodołu rozpoczyna się od obserwacji jamy ustnej pacjenta przez lekarza, który dokładnie ogląda miejsce ekstrakcji, a następnie twierdza, czy w zębodole jest obecny skrzep. Jeżeli okaże się, że zębodół jest pusty, wówczas może zlecić odpowiednią terapię – zazwyczaj jest to płukanie zębodołu. Czym płukać suchy zębodół? W tym celu warto skorzystać z roztworu soli fizjologicznej, którą wstrzykujemy w okolice zębodołu przy pomocy strzykawki z grubą igłą. Po takiej procedurze oczyszczoną ranę warto wysuszyć gazikiem, a następnie zastosować lek o działaniu przeciwzapalnym, np. aspirynę lub ibuprofen. Jak długo leczy się suchy zębodół? Niestety, kuracja jest czasochłonna i może trwać nawet kilkanaście dni.

Jak jeszcze można wyleczyć suchy zębodół? Drugim sposobem jest poddanie się zabiegowi tzw. łyżeczkowania zębodołu, który polega na celowym pobudzeniu miejsca po wyrwaniu zęba, by wywołać jego krwawienie, a następnie powstanie nowego skrzepu. Dobra informacja jest jednak taka, że taka forma leczenia suchego zębodołu jest zazwyczaj skuteczna i nie powoduje żadnych niebezpiecznych powikłań.

Suchy zębodół – jak zapobiegać?

By zapobiec pojawieniu się suchego zębodołu, zarówno przed, jak i po zabiegu ekstrakcji pacjenci powinni ograniczyć palenie papierosów i zwracać szczególną uwagę na zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Ważne jest również, by stosować się do zaleceń stomatologa, a po zabiegu ostrożnie myć zęby w okolicy powstałej rany.



Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl




logo dentrum clinic tło przezroczyste





Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe






Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe








Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności



Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności