Technologia w służbie stomatologii

12 sierpnia, 2021

Czy wiedza i doświadczenie stomatologa są wystarczającą gwarancją skutecznie przeprowadzonego zabiegu, aby mieć piękny uśmiech? Nie zawsze. Podstawą jest właściwa diagnostyka pacjentów, która w dużej mierze zależy od sprzętu wykorzystywanego przez lekarza. Tomografia stożkowa CBCT, RTG punktowe, skaner 3D wchodzące w skład nowoczesnej diagnostyki obrazowej stały się integralną częścią leczenia. O to, jak nowoczesna technologia zmieniła stomatologię i zabiegi, zapytaliśmy dr n. med Daniela Ciapińskiego z Dentrum Clinic w Katowicach

Panie doktorze, czy możemy zaryzykować stwierdzenie, że dobrego stomatologa poznajemy po urządzeniach, na których pracuje?

Uważam, że dobry dentysta to taki, który w codziennej pracy korzysta ze zdobyczy technologii. Nowoczesne urządzenia pozwalają na dokładną i szczegółową diagnostykę - kluczową dla całego procesu leczenia. Dzięki badaniom obrazowym lekarz może zaobserwować zmiany niedostępne dla oka, które często decydują o sukcesie całego zabiegu. Wykorzystanie zaawansowanego technologicznie sprzętu ułatwia pracę lekarzy, ale i pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze pacjenta. We współczesnej stomatologii nie ma miejsca na domysły. Gdy poznamy źródło problemu, rozpoczynamy leczenie celowe, które przynosi szybkie i trwałe efekty pięknego uśmiechu. Tomograf cyfrowy czy skaner wewnątrzustny z całą pewnością zrewolucjonizowały stomatologię i wygląd zębów, podniosły jakość i dały możliwości, o których jeszcze parę lat temu nie mogliśmy marzyć. Dziś dzięki wysokiej klasy urządzeniom możemy w bezpieczny sposób przeprowadzać skomplikowane zabiegi implantologiczne i chirurgiczne.

W Dentrum Clinic Katowice stawiacie na technologię, dlaczego?

Przed założeniem Dentrum Clinic miałem możliwość odbycia zagranicznych szkoleń u światowej sławy lekarzy. Dokładnie przyglądałem się ich pracy. Wszyscy korzystali z najnowocześniejszego sprzętu dostępnego na rynku. Wtedy obiecałem sobie, że otworzę w Polsce klinikę, która również będzie posiadała taki sprzęt. Cel ten udało się osiągnąć i dziś mogę powiedzieć, że w katowickiej placówce medycznej dysponujemy najnowszej generacji urządzeniami. Dzięki nim oraz doświadczeniu stomatologów poziom świadczonych usług jest bardzo wysoki, a pacjenci podczas zabiegów nie odczuwają bólu ani stresu, a po zabiegu zwiększają pewność siebie.

Czym dokładnie jest tomografia stożkowa i kiedy ją wykonujecie?

Tomografię stożkową CBCT od typowej tomografii komputerowej odróżnia rodzaj wiązki promieniowania, która jest kilkunastokrotnie niższa. W przypadku tej techniki wytwarzana wiązka przybiera stożkowaty kształt, stąd nazwa. Samo badanie trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund, jest bezpieczne i całkowicie bezbolesne pacjentom. Uzyskany wynik trafia do komputera, gdzie z wykorzystaniem specjalistycznych algorytmów analizowane są dane z aparatury. W efekcie powstają trójwymiarowe obrazy badanych obszarów. Zebrane informacje umożliwiają prawidłową diagnozę oraz rozpoczęcie opracowania planu leczenia. Tomografia stożkowa sprawdza się szczególnie w sytuacji, kiedy samo zdjęcie rentgenowskie nie wystarcza. Metoda ta jest nieoceniona podczas skomplikowanych, specjalistycznych zabiegów z zakresu endodoncji, chirurgii stomatologicznej, implantologii, ortodoncji czy periodontologii.

Jakie są możliwości tego sprzętu?

Urządzenie CBCT jest bardzo precyzyjne. Jego dokładność wynosi 2 mikrometry i uwidacznia najmniejsze szczegóły w strukturze anatomicznej zęba. Dostarcza szczegółowych informacji na temat zębów oraz tkanek. Ponadto pozwala na wykonanie bardzo pomocnej symulacji przed zabiegiem. W przeciwieństwie do badań RTG dwuwymiarowych tomograf umożliwia pobranie wymiarów kości oraz wstępne ustalenie gęstości tkanki kostnej zgryzu.

W jakich przypadkach wykorzystujecie skaner 3D?

Skaner wewnątrzustny to rewolucyjne urządzenie służące do jednej z najbardziej wymagających procedur, czyli pobrania wycisku zębów. Cyfrowy wycisk ma wiele zastosowań, może być wykorzystywany zarówno do wykonywania uzupełnień w technice tradycyjnej, jak i technice CAD/CAM. Dzięki przesuwnej głowicy skanującej stomatolog może na bieżąco kontrolować proces skanowania i ma możliwość analizy pola protetycznego. Bezpośrednio po wykonaniu badania zdjęcie wysyłane jest do pracowni, dzięki czemu w ciągu zaledwie kilku minut technik może ocenić obraz i rozpocząć prace końcowe. Skaner wykorzystuje się również do wykonania szablonów chirurgicznych, planowania leczenia implantologicznego, protetycznego i ortodontycznego. Po latach możemy zobaczyć, jak zmieniał się układ zębów danego pacjenta, ponieważ skany przechowywane są wirtualnie.

Czy skaner wewnątrzustny pozwala na lepsze efekty pracy końcowej?

Oczywiście. W Dentrum Clinic posiadamy jeden z najnowocześniejszych skanerów wewnątrzustnych, który pozwala uzyskać szczegółowe wyniki kliniczne. Dzięki urządzeniu możemy zwiększyć trwałość uzupełnień. Precyzyjne dopasowanie koron, mostów, licówek do powierzchni zębów pozwala zniwelować nawrót próchnicy i chorób przyzębia.

Czy zatem można powiedzieć, że sekret doskonałych efektów stomatologicznych zależy od nowoczesnej technologii?

Myślę, że zależy od wiedzy, doświadczenia, nowoczesnych technologii i... zawodowej pasji. To połączenie doskonałe, które sprawi, że pacjenci zostaną otoczeni odpowiednią opieką i będą mogli cieszyć się z efektów leczenia przez wiele lat.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Sprawdź nasze najświeższe newsy i ogólne artykuły z branży stomatologicznej.

Zobacz nasze najnowsze metamorfozy

Zadowolenie naszych pacjentów jest dla nas priorytetem.
© 2024 DENTRUM. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetmap-markerbubbleclockmagnifierarrow-up linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram