Usuwanie ósemek

Usuwanie zatrzymanych trzecich zębów trzonowych lub tzw. zębów mądrości jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych w gabinetach dentystycznych tj. Dentrum Clinic Katowice. Określenie zatrzymane odnosi się do zębów, które nie wyszły do łuku zębowego w oczekiwanym okresie. Wielokrotnie przyczyną jest mniejsza szerokość kości, przez co zęby te nie mieszczą się i z tego powodu nie ulegają wyrznięciu. Powodem nieprawidłowości bywa niewłaściwe usytuowanie zawiązka zęba i jego skośne lub poziome ustawienie. W większości przypadków wskazane jest usunięcie ósemki, chyba że istnieją ku temu przeciwwskazania. Takie działanie najlepiej podjąć w młodym wieku, ponieważ im człowiek starszy, tym chirurgiczne usuwanie ósemek staje się trudniejsze i wiąże się z większą ilością powikłań. Czasami zdarzają się dodatkowe zęby, czyli dziewiątki, które również należy usunąć. Niekiedy zębom mądrości towarzyszą torbiele, które mogą doprowadzić do zniszczenia kości. Szczególnie niebezpieczne są torbiele zawiązkowe rozwijające się wokół całkowicie zatrzymanych zębów. Brak objawów powoduje późne rozpoznanie, przez co dochodzi do znacznej utraty kości.

W przeszłości ludzie spożywali pokarmy twarde i niedogotowane. Trzecie zęby trzonowe miały wówczas duże znaczenie w procesie przeżuwania. Ewolucja spowodowała, że jesteśmy wyżsi, szczuplejsi i mamy inne nawyki żywieniowe. Nasza dieta uległa znacznej przebudowie, co doprowadziło do inwolucji i zmniejszenia miejsca na trzecie zęby trzonowe, zęby mądrości. Badania archeologiczne pokazują, że wśród naszych przodków często występowały czwarte zęby trzonowe „dziewiątki”. Obecnie wśród młodych ludzi coraz częściej brakuje zawiązków zębów, ósemek. Być może w przyszłości staną się one artefaktem.

Usuwanie ósemek – wskazania

  • zapalenie wokół korony zęba – zakażenia tego typu znajdują się wokół korony częściowo zatrzymanego zęba. Infekcja wywołana jest przez florę bakteryjną obecną w jamie ustnej. Wokół takiej ósemki tworzy się przestrzeń sprzyjająca rozwojowi bakterii. Ze względu na umiejscowienie zęba pacjentowi trudno jest właściwie oczyścić przestrzeń wokół, co powoduje powstanie stanu zapalnego.
  • próchnica – zęby mądrości położone są w tylnym odcinku łuku zębowego, co stanowi duże trudności w ich czyszczeniu, nawet jeśli ząb uległ prawidłowemu wyrznięciu. Stąd podatność na wystąpienie próchnicy.
  • resorpcja korzeni zębów – w wyniku niewłaściwego położenia zęba mądrości a dokładnie jego zawiązka może dojść do ucisku na poprzedzający ząb, jakim jest „siódemka”. Prowadzi to do uszkodzenia zęba poprzez resorpcję i zniszczenia jego korzeni.
  • zmiany patologiczne – jak np. torbiele zębowe. Torbiele zębopochodne nie występują często, jednak nie należy ich ignorować. W przypadku wykrycia zmiany konieczne jest jej usunięcie wraz z zębem. Pobrany materiał należy wysłać do badania histopatologicznego a powstały ubytek zregenerować. zdjęcie torbieli z ósemką (przed / po)
  • usuniecie zawiązków zębów – dotyczy młodzieży w wieku 13 – 18 lat, u której ósemki występują w formie zawiązków, czyli nie są w pełni ukształtowanymi i wyrośniętymi zębami. Wskazaniem do ich usunięcia jest brak miejsca w łuku zębowym, jak również leczenie ortodontyczne, którego celem jest przesuwanie zębów do tyłu. Należy jednak uważać i rozsądnie oceniać czy usunięcie ósemek jest konieczne, ponieważ w tym wieku następuje bardzo silny wzrost kośćca. Niejednokrotnie u pacjentów w wieku 15 lat podczas oceny zębów stwierdza się potrzebę usunięcia zębów mądrości, a po kilku latach zęby te w wyniku dynamicznego wzrostu kości znajdują swoje miejsce.
  • zabiegi wspomagające leczenie ortodontyczne – pacjenci często poświęcają wiele czasu i pieniędzy na leczenie ortodontyczne, aby osiągnąć piękny uśmiech. Obecność pozostawionych zatrzymanych ósemek może zniwelować cały wysiłek ortodonty, jak i pacjenta. W świetle istniejących badań naukowych podejrzewa się, iż zęby mądrości generują długotrwale działającą siłę w kierunku dośrodkowym. Może być to przyczyną pokrzywienia zębów i stłoczeń, które często występują już po zakończeniu leczenia ortodontycznego.
  • wspomaganie leczenia ortognatycznego, przygotowanie do zabiegów – w trakcie przygotowania pacjentów do takiego leczenia należy zwrócić uwagę na obecność zębów mądrości i w odpowiednim czasie je usunąć. Zaleca się wyrywanie ósemek co najmniej 6-9 miesięcy przed planowanym zabiegiem ortognatycznym. Wówczas organizm ma czas na regenerację i na wytworzenie prawidłowej, pełnowartościowej kości w miejscu usuniętych zębów.

Chirurgiczne usuwanie ósemek

– proste usunięcie ósemki – w wielu przypadkach szczególnie w szczęce usunięcie zębów jest stosunkowo prostym zabiegiem i nie stanowi większych problemów. Zdarza się, że konieczne jest założenie kilku szwów i wydanie pacjentom zaleceń pozabiegowych. Szwy usuwa się po 7-14 dniach od zabiegu. Czasami w Dental Clinic Katowice zakładamy szwy rozpuszczalne jednak ze względu na ich specyfikę działania, nie jest to standardowe i zalecane postępowanie.

– chirurgiczne usunięcie ósemki – w tym przypadku dochodzi do odwarstwienia dziąsła i błony śluzowej. Zabieg polega na uwolnieniu zęba z kości poprzez usunięcie tej tkanki kostnej, która uniemożliwia ekstrakcję zęba mądrości. Niekiedy konieczne jest przecięcie zęba na drobne fragmenty, dzięki czemu zabieg staje się prostszy, a rana jest mniejsza.

– skomplikowane usunięcie ósemki – tym mianem określamy przypadki, które wiążą się z ryzykiem uszkodzenia sąsiadujących struktur anatomicznych lub powiązane są z innymi zmianami patologicznymi jak torbiele. W przypadku tych zabiegów często konieczne są dodatkowe procedury jak odtworzenie ubytku kości powstałego w wyniku zniszczeń wywołanych poprzez inne patologie.

Czynności przygotowawcze przed wyrwaniem ósemki

Przed przystąpieniem do zabiegu należy odpowiednio pacjenta przygotować. Podczas oceny należy wykonać zdjęcie pantomograficzne, co jest standardem w Dentrum Clinic Katowice. W przypadku głęboko położonych, zatrzymanych ósemek często wykonujemy badanie tomografii komputerowej, dzięki czemu jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie określić położenie zęba w stosunku do różnych struktur anatomicznych. W trakcie takiej oceny określa się stopień trudności zabiegu. Pozwala to zapobiec wszelkim powikłaniom. W Dental Clinic Katowice dr n. med. Daniel Ciapiński zwykle stosuje w tym celu kwalifikację wg Pella i Gregory’ego, która określa nam położenie zębów względem płaszczyzny zgryzowej. Ważne jest, aby przed zabiegiem pacjenci zadbali o higienę jamy ustnej, zdrowe środowisko stwarza bowiem lepsze warunki gojenia.

Zalecenia przed zabiegiem usunięcia zęba mądrości:

– higienizacja i czyszczenie zębów
– płukanie preparatami zawierającymi chlorheksydynę
– antybiotykoterapia (nie zawsze)
– wyjątek stanowią stany nagłe tj. ból, opuchlizna, których najlepszym sposobem leczenia jest natychmiastowe usunięcie zęba


ząb mądrości

Usuwanie ósemek pod narkozą

Jednym z najczęstszych pytań, jakie słyszą stomatolodzy przed zabiegiem usuwania ósemek to, czy wyrywanie zęba boli? W Dental Clinic Katowice dbamy o zdrowie i komfort naszych pacjentów, dlatego proponujemy najnowocześniejsze sposoby znieczulenia.

Znieczulenie komputerowe

Do usunięcia zębów zatrzymanych wystarczające jest znieczulenie miejscowe. W naszym gabinecie stosujemy wyłącznie znieczulenie komputerowe (the Wand, Sleeper One), które jest precyzyjne i ogranicza ilość podawanego środka znieczulającego. Rozwiązanie to jest delikatne i stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnej metody np. igły, której większość pacjentów się boi.

Narkoza

Wyrywanie ósemek wykonujemy również w znieczuleniu ogólnym, narkozie. Pacjenci czują się komfortowo i nie pamiętają zabiegu. Rozwiązanie to polecamy szczególnie osobom, które odczuwają strach przed zabiegiem.
Wskazania:
– lęk przed zabiegiem
– głęboko położone zęby
– pacjenci niewspółpracujący (dzieci, niepełnosprawni)
– uczulenia na leki do znieczuleń miejscowych
Więcej w zakładce leczenie w narkozie

Co robić po zabiegu usunięcia ósemki?

Bezpośrednio po zabiegu usunięcia zębów pacjenci Dentrum Clinic Katowice mają wykonywany zabieg biostymulacji laserowej a w niektórych przypadkach również zabieg ozonowania (ten nie jest wskazany w każdym przypadku!). Zapraszamy także do uczestniczenia w codziennych bezpłatnych sesjach biostymulacyjnych przez okres 7 dni, dzięki czemu rany szybciej się goją a powikłania pozabiegowe są minimalne.

Wyrywanie zęba – postępowanie przed i po zabiegu:

– jeszcze przed zabiegiem pacjenci Dental Clinic Katowice otrzymują leki w tym antybiotyki, które zaczynają działać nim przystąpimy do chirurgicznego usuwania ósemek. Dzięki temu gojenie jest szybkie i pozbawione wszelkich powikłań,
– po zabiegu pacjenci instruowani są jak postępować i jakie leki zażywać,
– rekomendujemy zimne okłady, dzięki którym obrzęk/opuchlizna będą minimalne,
– szwy usuwamy 7-14 dni od zabiegu.



Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl




logo dentrum clinic tło przezroczyste





Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe






Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe








Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności



Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności