Ortodoncja


Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, czyli nieprawidłowym położeniem zębów. Nie tylko wpływa na estetykę uśmiechu, ale również na higienę jamy ustnej. Ułatwia rozdrabnianie pokarmu i poprawia wymowę.

Odpowiedzialni za Twoje leczenie

Poznaj swoich lekarzy

Dentrum to zespół profesjonalistów, najlepszych w swoim fachu. Poznaj swojego lekarza jeszcze przed leczeniem.
Dr Dariusz Machniak

ORTODONTA

Dr Dariusz Machniak

Specjalista Stomatologii Ogólnej oraz Specjalista Ortodonta. Od 1996 r. pracuje w zawodzie. Od ponad 17 lat zajmuje się leczeniem zębów i ortodoncją.Etapy leczenia ortodontycznego

wywiad medyczny i diagnostyka

Pierwsza wizyta jest bardzo ważna, ponieważ w jej trakcie ortodonta przeprowadza wywiad medyczny z Pacjentem i zapoznaje się z profilem wady zgryzu. Kolejny krok to analiza niezbędnych badań m.in. zdjęć rentgenowskich oraz pobranie wycisków pozwalających na wykonanie gipsowych modeli zębów. Zarówno badania, jak i materiały diagnostyczne (gipsowe modele uzębienia, zdjęcia RTG) wykonywane są na miejscu w gabinecie Dentrum Clinic.

plan leczenia

Zebrane podczas pierwszej wizyty dane pozwalają na precyzyjne zaplanowanie leczenia ortodontycznego. Lekarze Dentrum Clinic do potrzeb każdego Pacjenta podchodzą indywidualnie i przed podjęciem terapii szczegółowo omawiają cały proces i odpowiadają na wszelkie pytania.

założenie aparatu ortodontycznego

Przed założeniem aparatu ortodontycznego zęby wymagają odpowiedniego przygotowania. Są dokładnie czyszczone a szkliwo poddaje się wytrawieniu. Zabiegi te zwiększają skuteczność wiązania kleju mocującego zamki ortodontyczne. Po założeniu zamków i utwardzeniu kleju lampą polimeryzacyjną ortodonta dobiera odpowiedni łuk lecznicy (drut). Łuk wkładany jest do zamków i przywiązywany ligaturami metalowymi lub elastycznymi (istnieje możliwość wyboru koloru). Zabieg nie jest bolesny, ale może powodować utrzymujący się przez kilka dni dyskomfort. Po założeniu aparatu Pacjent otrzymuje wskazówki jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

kontrola aparatu

Regularne wizyty są niezbędne w procesie leczenia. W ich trakcie ortodonta kontroluje postępy w leczeniu i sprawdza stan zdrowia jamy ustnej Pacjenta. Zdarza się, że niezbędna jest regulacja aparatu lub wymiana jego elementów.

zdjęcie aparatu i retencja

Po zdjęciu aparatu stałego ortodonta wybiera najskuteczniejszy dla danego Pacjenta aparat retencyjny. Jego zadaniem jest utrwalenie uzyskanych efektów. Czas stosowania retainera określany jest indywidualnie dla każdej osoby.


Rodzaje aparatów ortodontycznych

Istnieje kilka rodzajów aparatów ortodontycznych. O tym, który będzie najskuteczniejszy, zdecyduje lekarz po zapoznaniu się z wadą zgryzu Pacjenta.

Najlepsze efekty dają aparaty stałe: estetyczne i metalowe. Są one przytwierdzane do zewnętrznych powierzchni zębów. Pacjent po konsultacjach z ortodontą może wybrać materiał, z którego zostanie wykonany aparat. W Dentrum Clinic Pacjentom, którzy wolą wersję estetyczną od metalowej proponujemy różnokolorowe ligatury, a nawet prawie całkowicie niewidoczne rozwiązania.

Aparaty ruchome stosuje się głównie u dzieci na wczesnym etapie leczenia. Można je swobodnie wyjmować z ust, jednak należy pamiętać, że ten rodzaj aparatu przyniesie efekty tylko przy zachowaniu systematyczności.


JAKIE USŁUGI WYKONUJEMY?

Jesteśmy najlepsi
w tym co robimy!

Z uwagi na indywidualne podejście podane ceny są orientacyjne. Cena ostateczna ustalana jest po konsultacji z lekarzem.

Zobacz Cennik

Prezentowany cennik DENTRUM Clinic Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej jest dostarczany przez usługodawcę i weryfikowany z najwyższą starannością, może on jednak różnić się od cen aktualnych. Ostateczna cena zostanie przestawiona po konsultacji medycznej. Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.


23 maja 2024

Wizyta konsultacyjna w Dentrum Clinic to fundament skutecznego leczenia. Poznajemy pacjenta, diagnozujemy, edukujemy i planujemy indywidualne leczenie w bezstresowej atmosferze.

16 maja 2024

Zabieg usunięcia zęba mądrości: oczekiwania vs. rzeczywistość. Rozwiewamy mity i przedstawiamy, jak naprawdę wygląda proces, od znieczulenia po rekonwalescencję.

9 maja 2024

Wszystko, co warto wiedzieć przed usunięciem ósemki. Dowiedz się, dlaczego to konieczne, jak się przygotować i co robić po zabiegu. Zespół Dentrum Clinic zapewnia profesjonalną opiekę i nowoczesne podejście.


Odpowiadamy na pytania pacjentów.


  • Czy warto „prostować zęby”?
  • Jakie korzyści daje leczenie ortodontyczne?
  • Jak sprawdzić, czy konieczne jest leczenie ortodontyczne?
  • Czy w każdym wieku można rozpocząć leczenie ortodontyczne?
  • Jakie objawy u dziecka wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej?
  • Jakie objawy u osoby dorosłej wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej?
Czy warto „prostować zęby”?

Zdecydowanie tak. Wiele osób odczuwa ogromny dyskomfort z powodu krzywo ustawionych zębów. Zdarza się, że zarówno dzieci, jak i dorośli, uśmiechając się, nieświadomie zakrywają dłonią usta, aby nikt nie zauważył ich zębów. Sytuacje tego typu negatywnie wpływają na samoocenę i relacje społeczne. Bez względu na wiek warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne, które poprawi wygląd zębów, stan zdrowia jamy ustnej i doda pewności siebie.

Jakie korzyści daje leczenie ortodontyczne?

– Estetyczny uśmiech i dobre samopoczucie. Koniec z nieśmiałym uśmiechem i zakrywaniem ust.
– Zdrowie. Nieprawidłowo ustawione zęby trudniej doczyścić, przez co ryzyko pojawienia się próchnicy lub nawet utraty zęba jest większe. Leczenie ortodontyczne ułatwi codzienną higienę jamy ustnej.

Jak sprawdzić, czy konieczne jest leczenie ortodontyczne?

Diagnozę może postawić jednie dentysta lub ortodonta po przeprowadzeniu pełnego wywiadu medycznego i stomatologicznego oraz wykonaniu gipsowego modelu uzębienia i zdjęcia RTG . Zapraszamy na konsultacje z lekarzami Dentrum Clinic.

Czy w każdym wieku można rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Najszybsze rezultaty przynoszą zabiegi ortodontyczne wykonywane u dzieci, ponieważ w młodym wieku zmiany w kościach zachodzą intensywniej. Współczesna medycyna pozwala na przeprowadzenie udanego leczenia również u osób dorosłych, które coraz częściej zgłaszają się na konsultacje. Nie warto jednak odkładać decyzji o zabiegu na później. Im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym szybciej widoczne będą efekty.

Jakie objawy u dziecka wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej?

– asymetria w rysach twarzy
– szkodliwe nawyki (np. ogryzanie paznokci, długopisów, ssanie palca, smoczka)
– wada wymowy
– oddychanie ustami
– dysfunkcja języka
– stale otwarta buzia
– przedwczesna utrata zębów mlecznych (najczęściej z powodu próchnicy)
– nadmiernie wysunięta lub cofnięta broda
– nieprawidłowe uszeregowanie zębów: nadmierne stłoczenia lub szpary między zębami

Jakie objawy u osoby dorosłej wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej?

– asymetria uśmiechu
– zgrzytanie zębami
– ścieranie się zębów
– odsłanianie się szyjek zębów
– stłaczanie się zębów
– nadmierne odkładanie kamienia
– niezadowalająca kosmetyka w postaci stłoczeń, obrotów zębów, szpar
Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl
logo dentrum clinic tło przezroczyste

Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe


Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe
Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatnościCopyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności