Protetyka (korony, mosty, licówki, protezy)


Protetyka to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie lub uszkodzeniu zębów naturalnych. W zależności od potrzeb możemy wyróżnić uzupełnienia stałe (trwale umocowane na zębach), uzupełnienia ruchome (wprowadzane i wyjmowane z jamy ustnej przez pacjenta) lub kombinowane (będące połączeniem uzupełnień ruchomych z uzupełnieniami stałymi).
Korony i mosty porcelanowe, czy nawet protezy zębowe, wykonywane są najczęściej z materiałów imitujących szkliwo, dzięki czemu wyglądają jak naturalne zęby. W Dentrum Clinic oferujemy tylko uzupełnienia pełnoceramiczne, które cechują się naturalnym wyglądem, wytrzymałością i funkcjonalnością.


Dlaczego my?

W Dentrum Clinic gwarantujemy najwyższą jakość usług, dlatego wykonujemy tylko uzupełnienia pełnoceramiczne. Nie stosujemy metali, dzięki czemu nasze prace są wysoce estetyczne i trwałe oraz nie uczulają, co zdarza się przy wykonywaniu uzupełnień z wykorzystaniem metali. W planowaniu leczenia wykorzystujemy nowoczesne technologie wizualizacji. Oferujemy cyfrowe projektowanie uśmiechu. Korzystając z najnowocześniejszego sprzętu, możemy zapewnić pełną precyzję zabiegów. Współpracujemy z najlepszymi pracowniami, dlatego nasi pacjenci otrzymują wytrzymałe i funkcjonalne uzupełnienia braków zębowych, które służą im przez wiele lat.

Odpowiedzialni za Twoje leczenie

Poznaj swoich lekarzy

Dentrum to zespół profesjonalistów, najlepszych w swoim fachu. Poznaj swojego lekarza jeszcze przed leczeniem.
Daniel Ciapiński

IMPLANTOLOG

Dr n. med. Daniel Ciapiński

Doktor nauk medycznych, implantolog, wykładowca, ukończył specjalizację z chirurgii szczękowo-twarzowej.



Katarzyna Mateja Stawowy

LEKARZ STOMATOLOG

Dr Katarzyna Mateja-Stawowy

Jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Autorka i współautorka publikacji naukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych.



W Dentrum Clinic oferujemy szeroki zakres usług z zakresu protetyki:

– Korony porcelanowe
– Mosty porcelanowe
– Etapy tworzenia koron i mostów
– Licówki porcelanowe
– Inlay, Onlay, Nakłady porcelanowe
– Protezy zębowe
– Zaburzenia zgryzu / Przebudowa zgryzu
– Zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym
– Uzupełnienia na implantach
* korna na implancie
* most na implancie
* wszystkie zęby na implantach
* proteza na implantach

Spis treści Rozwiń

Na czym polega leczenie protetyczne?

Leczenie protetyczne polega na precyzyjnym przygotowaniu uzupełnień, czyli tzw. protez. Na pierwszej wizycie stomatolog ustala z pacjentem metodę leczenia. To od niej zależy dalsza procedura, która inaczej wygląda w przypadku protez ruchomych, a inaczej w przypadku protez stałych i montowanych na implantach. W Dentrum Clinic oferujemy cyfrowe projektowanie uśmiechu za pomocą metody CAD-CAM. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu możemy zagwarantować pełną precyzję prac protetycznych. Współczesna stomatologia daje wiele możliwości. Nowe zęby przypominają naturalne. Są trwałe i funkcjonalne. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom pacjenci nie muszą rezygnować z ulubionych posiłków, które wcześniej stanowiły problem podczas gryzienia. Odczuwają komfort w trakcie rozmowy i zdecydowanie częściej się uśmiechają.

Korony porcelanowe

Korona protetyczna wykonywana jest najczęściej z porcelany i cechuje się wysoką estetyką i trwałością. Pozwala na odbudowę bardzo zniszczonego lub utraconego zęba – w  takiej sytuacji wykonanie zabiegu musi zostać poprzedzone wszczepieniem implantu, na którym umieszczona będzie korona. Jest to rozwiązanie trwałe i funkcjonalne.
Korony protetyczne to swego rodzaju nakładki na ząb, które idealnie odtwarzają jego naturalny wygląd. Ich ogromną zaletą jest trwałość oraz funkcjonalność. Ten rodzaj uzupełnień stosuje się, gdy naturalna korona zęba jest zbyt zniszczona, aby dało się ją wypełnić. Wskazaniem są m.in. rozległe ubytki tkanek twardych, przebarwienia i plamy na szkliwie spowodowane silną fluorozą, leczeniem tetracyklinami oraz sina barwa zębów będąca skutkiem leczenia endodontycznego. Przeciwwskazaniem – zaawansowana periodontopatia, czyli choroba przyzębia oraz zmiany okołowierzchołkowe korzenia zęba.
W Dentrum Clinic wykonujemy wyłącznie korony pełnoceramiczne lub cyrkonowe, dzięki czemu osiągamy najlepsze efekty estetyczne. Korony protetycznej nie można wyjąć z ust, ponieważ montuje się ją na stałe. Pełni bardzo ważną funkcję w leczeniu implantologicznym, w którym implant zęba zastępuje korzeń, a korona odpowiada za zdrowy wygląd. Warto podkreślić, że korony porcelanowe ze względu na zgodność biologiczną, są obojętne dla organizmu. Ich założenie jest więc bezpieczne i całkowicie bezbolesne.

Korony porcelanowe mogą być wykonane z różnych materiałów:
– pełnoceramiczne tzw. E.maxy
– cyrkonowe
– na podbudowie metalowej
– na podbudowie ze złota

Wskazania do wykonania koron protetycznych:

– bardzo zniszczone lub utracone zęby
– rozległe ubytki tkanek twardych
– starcie naturalnej korony zębów w wyniku urazu
– przebarwienia i plamy na szkliwie np. przebarwienia po zażywaniu leków antybiotyków
– uzupełnienie estetyczne po wszczepieniu implantu
– uzupełnienie utraconych tkanek po leczeniu kanałowym
– poprawa estetyki

W Dentrum Clinic wykonujemy tylko korony pełnoceramiczne lub cyrkonowe dzięki czemu mamy najlepsze efekty estetyczne oraz korony zębów wykonane z tych materiałów są biologicznie zgodne, obojętne dla organizmu ora najbardziej estetyczne.


Mosty porcelanowe

Most porcelanowy to stałe uzupełnienie protetyczne. Pozwala na odbudowę pojedynczego zęba, jak również kilku braków zębowych. Mocowany jest na sąsiadujących z ubytkiem oszlifowanych zębach lub implantach, które pełnią funkcję filarów protetycznych. Cechują się trwałością i służą pacjentom przez wiele lat. Ponadto mosty są rozwiązaniem zdecydowanie bardziej komfortowym i estetycznym niż proteza ruchoma. W Dentrum Clinic oferujemy mosty porcelanowe na cyrkonie lub tzw. E.maxy. Nie wykonujemy koron i mostów z metali ponieważ tylko pełnoceramiczne rozwiązania są w pełni biokompatybilne i obojętne dla naszego organizmu a tym samym są najbardziej trwałymi uzupełnieniami.
Most porcelanowy cyrkonowy (pełno ceramiczny) to najbardziej estetyczne uzupełnienie, cechujące się trwałością i funkcjonalnością. Rdzeń zbudowany jest z tlenku cyrkonu, a zewnętrzna część pokryta jest porcelaną. Dzięki temu most do złudzenia przypomina naturalny ząb. Ze względu na wysokie walory estetyczne, zalecany jest przede wszystkim do uzupełnienia ubytków w odcinku przednim szczęki i żuchwy. Most metalowy to uzupełnienie wykonane ze stali, tytanu lub stopów złota i srebra. Jest mniej estetyczny niż most porcelanowy, dlatego najczęściej wykonuje się go w przypadku bardzo zniszczonych zębów, w odcinku bocznym szczęki i żuchwy. Most porcelanowy na metalu łączy w sobie wytrzymałość mostu metalowego i estetykę mostu porcelanowego. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, ponieważ zdarza się, że metal prześwituje przy brzegu dziąsłowym, dając wrażenie szarego zęba. Dlatego w Dentrum Clinic nie wykonujemy tego typu uzupełnień ponieważ nie są to najlepsze rozwiązania.

Most porcelanowy cena

Cena mostu zależy od wykorzystanych materiałów oraz ilości braków zębowych. Najtańszy, ale najmniej estetyczny jest most porcelanowy na metalu. W przypadku braku dwóch zębów odbudowa wymaga oszlifowania co najmniej dwóch sąsiadujących z ubytkiem zębów. Oznacza to, że wycenie będą podlegać nie dwa a cztery elementy mostu zębowego. Most protetyczny nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W Dentrum Clinic oferujemy mosty na implantach dzięki temu można uniknąć szlifowania zębów jeśli nie ma do tego wskazań i konieczności tym samym zaoszczędzimy tkanki własne zęba. Niejednokrotnie wykonanie implantu zamiast mostu będzie tańszym rozwiązaniem dlatego ważne jest aby porozmawiać z dentystą o tym i odpowiednio wszystko zaplanować oraz policzyć co w danym przypadku będzie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem.

Jakie są wskazania do wykonania mostu protetycznego?

Nawet pojedynczy brak zęba może spowodować nieodwracalne zmiany w jamie ustnej, jednym z rozwiązań może być most protetyczny, który wykonujemy, aby:
– uniknąć przemieszania zębów
– uniknąć zaniku kości szczęki
– uniknąć chorób dziąseł i rozwoju próchnicy spowodowanych zaleganiem jedzenia w miejscach po brakujących zębach
– odzyskać prawidłowy zgryz
– poprawić estetykę uśmiechu

Zalety mostów protetycznych

– pozwalają na uzupełnienie nawet kilku ubytków zębowych
– chronią kość przed zanikiem
– pozwalają uniknąć m.in. chorób dziąseł i rozwoju próchnicy
– ograniczają ryzyko wypadania kolejnych zębów
– przywracają funkcjonalność zgryzu
– poprawiają estetykę uśmiechu
– zapobiegają tzw. Objaw Godona

Etapy tworzenia koron i mostów

Wizyta konsultacyjna – diagnostyka

W Dentrum Clinic wizyta konsultacyjna rozpoczyna się od wywiadu medycznego. Następnie wykonywane są niezbędne zdjęcia diagnostyczne. W naszej klinice posiadamy nowoczesną pracownię rentgenowską, w której w zależności od potrzeb korzystamy z profesjonalnego sprzętu do zdjęć pantomograficznych i cefalometrycznych. Są one bardzo pomocne w dokładnym zaplanowaniu wszystkich etapów leczenia. Następnie stomatolog przeprowadza dokładne badania kliniczne. Określa anatomię oraz ocenia stan uzębienia, stan dziąseł, kości wewnątrzusntych oraz sprawdza, czy w jamie ustnej nie ma ewentualnych zmian patologicznych. Na podstawie zebranych danych możliwe jest postawienie prawidłowej diagnozy. Należy pamiętać, że warunkiem podjęcia zabiegu założenia korony lub mostu są zdrowe zęby. Podczas wizyty lekarz omawia z pacjentem jego oczekiwania i na tej podstawie przygotuje indywidualny plan leczenia. Bardzo często przed przystąpieniem do dalszego leczenia konieczne jest wyleczenie ubytków próchnicowych, usunięcie zęba lub czyszczenie zębów.

Zaplanowanie i przygotowanie pacjenta do leczenia protetycznego

Po odpowiednim przygotowaniu pacjenta często na pierwszej wizycie konsultacyjnej pobieramy wyciski lub skan cyfrowy który służy do wykonania projektu nowego uśmiechu. Tak przygotowany projekt nowych zębów jest pokazywany pacjentowi aby mógł się z nim zapoznać i zaakceptować swój nowy uśmiech. Często wykonujemy modelowanie woskowe tzw. wax-up (lub cyfrowy wydruk zaplanowanego modelu) który z kolei w formie mock-up może zostać przeniesiony do jamy ustnej pacjenta dzięki czemu nie tylko pacjent zobaczy na komputerze swój uśmiech lecz będzie mógł się w nim obejrzeć. Po akceptacji nowego uśmiechu przystępujemy do prac czyli przygotowania zębów pod uzupełnienia protetyczne.

I wizyta – przygotowanie pacjenta do leczenia protetycznego

Na kolejnej wizycie lekarz szlifuje zęby pod prace protetyczne i za pomocą nowoczesnego urządzenia 3Shape TRIOS® wykonuje skan umożliwiający cyfrowe projektowanie uśmiechu czasami wykonujemy wyciski specjalną masą. W ten sposób pobierane są wyciski protetyczne. Obraz automatycznie wysyłany jest do laboratorium. Na jego podstawie technik tworzy dostosowaną do potrzeb koronę lub most protetyczny. Do czasu kolejnego spotkania pacjent otrzymuje uzupełnienie tymczasowe.

II wizyta – przymiarka

Już na drugiej wizycie możliwa jest przymiarka podbudowy mostu protetycznego. Często na tej wizycie pacjent może zobaczyć nowy kształt zębów i wnieść ewentualne korekty kształtu lub ustawienia. Te korekty nie mogą być „znaczne” dlatego ważne jest odpowiednie zaprojektowanie pracy protetycznej.

III wizyta założenie koron i mostów

Prace kończą się cementowaniem korony lub mostu.


Licówki porcelanowe

Licówki to wykonane z cienkiego, ceramicznego materiału płytki czasami nazywamy je „tipsami na zęby”. Oferujemy licówki bez szlifowania nazywane często jako licówki non-prep, soft Veneers. NIE TRZEB SZLIFOWAĆ ZĘBÓW. Przykleja się je na przednią powierzchnię zęba w celu zamaskowania niedoskonałości. Wskazaniem są m.in.: przebarwienia, ukruszenia, złamania zębów oraz diastema (przerwa między zębami). Nie każdy może jednak skorzystać z tej metody. Przeciwwskazaniem są wady zgryzu, bruksizm oraz parafunkcje tj. obgryzanie paznokci. Dzięki swej strukturze licówki do złudzenia przypominają naturalne szkliwo. Sprawiają, że zęby wyglądają estetycznie i zdrowo. Chcesz zapoznać się z efektami naszej pracy? Wejdź na nasze Metamorfozy.

Zakładanie licówek krok po kroku

Krok I – konsultacja

Na pierwszej wizycie pacjent przedstawia oczekiwania dotyczące wyglądu licówek. W tym miejscu należy wziąć pod uwagę, że proces założenia licówek jest mało inwazyjny a bardzo często wykonujemy licówki bez szlifowania, dzięki czemu nie naruszamy struktury własnego zęba. Czasami trzeb tylko delikatnie oczyścić zęby z nierówności lub starych brzydkich wypełnień. Podczas precyzyjnej diagnostyki dentysta ocenia warunki anatomiczne pacjenta i dostosowuje projekt do jego potrzeb.

Krok II – przygotowanie

Po omówieniu szczegółowego planu leczenia z pacjentem stomatolog rozpoczyna przygotowania do zamocowania licówki. W tym celu za pomocą wiertła delikatnie, przy jak najmniejszej ingerencji w naturalną strukturę, oczyszcza szkliwo na przednich powierzchniach zębów. Jest to zabieg bezbolesny. W kolejnym etapie pobierane są wyciski protetyczne. Do tego celu często służy skaner stomatologiczny. Na podstawie cyfrowego obrazu technik przygotowuje się prace protetyczne. Do czasu kolejnej wizyty pacjent otrzymuje licówki tymczasowe, które chronią zęby przed czynnikami zewnętrznymi a jednocześnie pacjent może się przyzwyczajać do nowego kształtu zębów.

Krok III – założenie licówek

Na ostatniej wizycie pacjent wraz ze stomatologiem weryfikuje kolor, kształt, wielkość i funkcjonalność licówek. Po akceptacji przez pacjenta licówki zostają zamocowane na stałe w odpowiednim miejscu. W Dentrum Clinic korzystamy z najlepszych materiałów, dlatego uzupełnienia protetyczne są trwałe i wysoce estetyczne. Pacjenci po wyjściu z gabinetu stomatologicznego mogą cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem przez wiele lat bowiem trwałość licówek wynosi nawet 15 do 20 lat.

Wskazania do licówek:

– przebarwienia spowodowane leczeniem kanałowym, martwicą, fluorozą
– przywrócenie kształtu zębom, które uległy ukruszeniu lub złamaniu
– zmiana kształtu zębów, np. u osób, które nie posiadają od urodzenia górnych dwójek
– wydłużenie brzegu siecznego w sytuacji starcia lub złamania zęba na jego końcu
– diastema (szpara między zębami) – poszerzenie jedynek w celu usunięcia przerwy między zębami
– poprawa estetyki w sytuacji, kiedy pacjent nie jest zadowolony z naturalnego wyglądu zębów

Przeciwwskazania do licówek:

– wady zgryzu, np. zbyt mocny kontakt zębów przednich, który mógłby spowodować pęknięcie licówki
– bruksizm, czyli zaciskanie i zgrzytanie zębami podczas snu, powodujące ścieranie i kruszenie porcelany
– parafunkcje, czyli złe nawyki pacjenta tj. obgryzanie paznokci, czy gryzienie długopisu
– niedostateczna higiena, kamień i osad na zębach negatywnie wpływają na trwałość licówek

Rodzaje licówek cena

Cena licówki zależy od użytego materiału. Najpopularniejsze a jednocześnie najtrwalsze (mogą wytrzymać nawet 20 lat) są licówki porcelanowe (ceramiczne), które dają najlepsze efekty estetyczne. Ze względu na ich wysoką jakość koszt waha się od 1500 zł za pojedynczą licówkę. Alternatywą są licówki kompozytowe. Jest to rozwiązanie mniej estetyczne i mniej trwałe (czas życia nawet o połowę), ale z pewnością tańsze. Cena waha się od 600 zł za jeden ząb.

Czy jest alternatywa dla licówek porcelanowych?

Oczywiście istnieje alternatywa dla licówek porcelanowych. Rozwiązaniem może być bonding (przy lekko zniszczonych zębach) lub technika flow injection oraz korony protetyczne – przy dużych zmianach lub innych przeciwwskazaniach wykluczających licówki.

Bonding

Bonding polega na nałożeniu cienkiej warstwy kompozytu na powierzchnię zębów. Celem jest ukrycie wszelkich, naturalnych i nabytych wad na powierzchni szkliwa. Kompozyt utwierdza się lampą polimeryzacyjną, a następnie całą powierzchnię zębów wygładza i poleruje. Bonding stosuje się również podczas konturingu, czyli zabiegu korygującego kształt zębów. Więcej w zakładce stomatologia estetyczna.

Inlay, Onlay, nakłady i wkłady porcelanowe

Inlay / Onlay to nakłady koronowe, które stanowią nowoczesną alternatywę dla tradycyjnych plomb. Powstają w laboratorium na podstawie cyfrowego wycisku zęba pacjenta. Wykonane są z porcelany lub kompozytu, dlatego cechują się wysoką estetyką i wytrzymałością. Są idealnie dopasowane do kształtu zęba i szczelnie go wypełniają. To uniemożliwia powstanie mikroszczelin. Inlay / Onlay doskonale sprawdzają się w przypadku rozległych ubytków spowodowanych zaawansowaną próchnicą i urazami mechanicznymi. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej techniki cyfrowego skanowania możliwa jest wierna rekonstrukcja utraconych tkanek. Wykonywane są najczęściej w zębach bocznych – trzonowcach oraz przedtrzonowcach. Rozwiązanie to zapewnia najwyższą precyzję prac protetycznych, dlatego pacjenci mogą cieszyć się z efektów przez wiele lat. Proces zakładania Inlay / Onlay rozpoczyna się od dokładnego usunięcia starego wypełnienia lub uszkodzonej tkanki. Skaner stomatologiczny 3Shape TRIOS® pozwala na cyfrowe projektowanie uśmiechu. Za pomocą urządzenia dentysta pobiera wyciski protetyczne. Obraz przesyłany jest do nowoczesnego laboratorium, w którym technik rozpoczyna prace protetyczne. Do czasu kolejnej wizyty pacjent otrzymuje wypełnienie tymczasowe, które chroni ząb przed czynnikami zewnętrznymi.
Wyróżnia się trzy rodzaje wkładów koronowych. Dzieli się je w zależności od wielkości ubytku na:
inlay – gdy ubytki dotyczą tylko powierzchni żującej zęba bez zajęcia guzków
onlay – w przypadku odbudowy powierzchni żującej oraz guzków
overlay – gdy zniszczenie zęba jest poważne i zdrowe zostają tylko ściany zęba bez górnej powierzchni żującej

Odbudowa zęba za pomocą wkładu koronowego – wskazania

Wskazaniem do zastosowania wkładu typu inlay lub onlay są rozległe zniszczenia korony zęba. W przeciwieństwie do tradycyjnych plomb nowoczesne wypełnienia dają gwarancję trwałości i większą wytrzymałość na przeciążenia. Ponadto dzięki zastosowaniu najnowszych technologii są idealnie dopasowane do kształtu zęba i szczelnie go wypełniają. To uniemożliwia powstanie mikroszczelin, w których mogłaby pojawić się próchnica.

Cena wkładów koronowych, cena Inlay, Cena Onlay

Cena wkładów koronowych waha się od 600 zł jednak warto zainwestować w takie uzupełnienie bowiem niejednokrotnie wytrzyma on więcej i dłużej niż klasyczna plomba.

Wkład koronowy – etapy wykonania

Krok I

Na wizycie kontrolnej stomatolog ocenia stan zdrowia jamy ustnej pacjenta. Może tego dokonać na podstawie szczegółowej diagnozy oraz specjalistycznych badań. W przypadku rozległych zniszczeń spowodowanych próchnicą w pierwszej kolejności usuwane są twarde tkanki zęba. Zabieg jest bezbolesny. W ten sposób ubytek przygotowywany jest pod przyszły wkład lub nakład.

Krok II

Jeszcze na tej samej wizycie za pomocą nowoczesnego skanera cyfrowego stomatolog pobiera wyciski protetyczne obu szczęk oraz tzw. kęsków zwarciowych. Na tej podstawie technik zdobywa informacje na temat zgryzu. Do czasu kolejnej wizyty pacjent otrzymuje uzupełnienie tymczasowe, które chroni zęby przed czynnikami zewnętrznymi.

Krok III

Przed zacementowaniem przygotowanego wkładu należy odizolować ząb od reszty jamy ustnej. W tym celu stomatolog zakłada koferdam (specjalną gumę) na ząb lub wałki z ligniny chłonące wodę. Następnie do zęba podawany jest materiał chemoutwardzalny. Przed zakończeniem prac, lekarz sprawdza, czy wkład jest dobrze dopasowany do zgryzu.

Wkłady koronowe i nakłady koronowe – przeciwwskazania i alternatywa

Przeciwwskazaniem do wykonania wkładów koronowych jest bardzo duże zniszczenie korony zęba. Wówczas zaleca się leczenie kanałowe i założenie wzmocnienia na ząb. Przy mniejszych zniszczeniach rozwiązaniem może być wkład koronowo – korzeniowy z włókna szklanego, który łączy zachowany korzeń z przyszłą odbudową korony. W sytuacji, kiedy odbudowa zęba jest bardziej skomplikowana, wykonuje się wkład koronowo – korzeniowy. Ten rodzaj odbudowy przypomina implant zęba, jednak w przeciwieństwie do niego, nie jest wkręcany do kości, tylko do korzenia zęba. Zapewnia odbudowę tkanek oraz pełną funkcjonalność, nawet u pacjentów, którzy posiadają jedynie zdrowy korzeń. W sytuacji, kiedy zniszczeniu uległ korzeń, jedynym rozwiązaniem są implanty zębowe wkręcane do kości.

Protezy zębowe

Protezy zębowe zastępują brakujące zęby. Współczesna stomatologia wyróżnia następujące rodzaje protez: stałe, ruchome oraz oparte na implantach. Różnią się rodzajem materiałów, z których są wykonane. Właściwy wybór jest kluczowy, ponieważ wpływa na codzienny komfort oraz dobre samopoczucie pacjentów. Tradycyjne protezy zębowe (częściowe lub całkowite) mają wiele wad. Zdarza się, że wypadają podczas mówienia lub przesuwają w trakcie spożywania posiłków. Problem ten powoduje ogromny dyskomfort u pacjentów. Alternatywę stanowią nowoczesne protezy oparte na implantach. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają już naturalnych zębów. Pacjentom, którzy posiadają swoje zęby, zaleca się leczenie obejmujące – implanty zębowe, mosty lub kombinację obu rozwiązań.

Protezy ruchome

Protezę ruchomą stosuje się w przypadku braku kilku zębów, jak i całkowitego bezzębia. Można ją założyć niemal od razu po usunięciu zębów. Jedynie w przypadku rozległych ekstrakcji lub infekcji zaleca się krótki odpoczynek. Używanie tego typu protezy wymaga przyzwyczajenia. Proces adaptacyjny trwa nawet kilka miesięcy. Wiele zależy od wybranego produktu. Początkowo czynności tj. jedzenie lub mówienie z protezą mogą nastręczać problemów. W celu zminimalizowania nieprzyjemnych wrażeń kluczowe jest jak najlepsze dopasowanie protezy u dentysty. Pierwszą kontrolę i ewentualną korektę specjalista powinien wykonać po 24 godzinach od założenia. Następną po tygodniu, góra dwóch.
Protezy ruchome należy wymieniać przynajmniej co pięć lat. Głównym powodem są zmiany fizyczne zachodzące w jamie ustnej. Z wiekiem dziąsła zmieniają kształt, co powoduje, że proteza zaczyna być niewygodna. Staje się przyczyną podrażnień i odgnieceń śluzówki, a nawet może doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia stanów zapalnych i chorób jamy ustnej.

Protezy należy niezwłocznie wymienić w sytuacjach kiedy:

– ulegną mechanicznemu uszkodzeniu
– odkształcą się w wyniku działania zbyt wysokiej temperatury
– ulegną uszkodzeniu z powodu nieprawidłowej higieny
– zaczną powodować dyskomfort
Warto podkreślić, że raz na pięć lat można uzyskać refundację protezy z NFZ, jednak pokrywa ona koszty jedynie najtańszych protez akrylowych.

Częściowa ruchoma proteza zębowa – ceny i rodzaje

Ruchomą protezę zębową częściową stosuje się, jeśli wokół ubytku znajdują się zdrowe zęby, które będą w stanie podtrzymać protezę. Wyróżnia się jej trzy rodzaje:

częściowe protezy zębowe akrylowe

Ten rodzaj protez jest najtańszy i raz na pięć lat refundowany przez NFZ. Niestety protezy te wymagają niekiedy wielomiesięcznego przyzwyczajenia. Są niewygodne i powodują początkowo problemy w jedzeniu i mówieniu. Zdarza się, że w pierwszych tygodniach użytkowania podrażniają, a nawet uszkadzają śluzówki. Z czasem dyskomfort mija i pacjenci nie odczuwają nieprzyjemnych wrażeń.

częściowe protezy zębowe szkieletowe

Protezy tego typu są stabilniejsze i wygodniejsze od akrylowych. Mocuje się je za pomocą klamerek na zdrowych zębach pacjenta, a nie jak przypadku protez akrylowych na dziąsłach. Proteza zębowa szkieletowa nie wymaga długiego procesu adaptacyjnego, ponieważ nie powoduje dużych utrudnień podczas jedzenia i mówienia. Ponadto zapobiega uszkodzeniu dziąseł i śluzówki. Stelaż wykonany jest z metali takich jak tytan, srebro, złoto lub stop chromowo-kabaltowy, co wpływa na cenę protezy, która waha się od 800 zł do kilku tysięcy.

częściowe protezy zębowe nakładkowe

Najwygodniejszym typem ruchomej protezy stomatologicznej jest proteza nakładkowa. Stosuje się ją często u pacjentów, którym ze względu na uszkodzone korzenie zębowe, nie można założyć stałych koron. W celu zamocowania tego typu protezy konieczne jest umieszczenie w kanałach korzeni zębowych specjalnych zaczepów. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, ponieważ zmniejsza problemy w jedzeniu i mówieniu. Ponadto proteza spowalnia degenerację dziąseł i zanik wyrostka zębowego.

Całkowita proteza zębowa ruchoma – ceny i rodzaje

całkowite protezy zębowe akrylowe, osiadające

Jest to najpopularniejszy rodzaj całkowitych protez. Są one umieszczane na dziąsłach za pomocą przyssania do nich. Pacjenci potrzebują czasu, aby się do nich przyzwyczaić, ponieważ początkowo mogą powodować problemy podczas mówienia i jedzenia. Zdarza się, że wywołują wzmożone ślinienie się. Należy pamiętać, aby w początkowym okresie użytkowania, wyjmować je na noc. Koszt akrylowej protezy całkowitej zaczyna się od 690zł.

całkowita proteza zębowa mocowana na implantach

Dużo bardziej komfortowym rozwiązaniem jest proteza całkowita mocowana na implantach, czyli przynajmniej dwóch punktach zaczepienia. Posiada wiele atutów. Pacjenci bardzo szybko się do niej przyzwyczajają, jest wygodna i komfortowa. Można w niej swobodnie mówić i jeść bez obawy, że proteza się przesunie. Warto również podkreślić, że implanty zębów zapobiegają zanikaniu kości, co zapewnia większą siłę gryzienia i żucia. Koszt protezy uzależniony jest od ilości implantów, które trzeba zamocować.

Protezy zębowe stałe – ceny i rodzaje

Protezy zębowe stałe, czyli implanty zębowe są najwygodniejszym z możliwych rozwiązań. Zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności nie różnią się od naturalnych zębów. Dzięki zaawansowanej technologii wszczepienie implantu oraz założenie na nie sztucznych zębów jest całkowicie bezbolesne. Ważne, aby zabieg został przeprowadzony nie później niż 2-3 miesiące po ekstrakcji zęba, ponieważ z czasem dochodzi do zaniku kości, co powoduje nieodwracalne zmiany w jamie ustnej. Więcej czytaj w Implantologia.

Materiały z jakich mogą zostać wykonane protezy:

– akryl, proteza akrylowa
– akron, proteza akronowa
– nylon, proteza nylonowa
– acetal, proteza acetalowa
– metal, proteza szkieletowa

W Dentrum Clinic oferujemy następujące rodzaje protez zębowych:

– protezy ruchome całkowite i częściowe wykonane z akrylu
– protezy szkieletowe, w konstrukcji których wykorzystuje się akryl oraz metalowy lub acetalowy szkielet
– protezy akronowe, najnowocześniejszy materiał który jest nieuczulający i dlatego może zostać zastosowany u pacjentów uczulonych na zwykłe protezy
– protezy nylonowe

Przystosowanie się (adaptacja ) do protez ruchomych

Proteza ruchoma wymaga procesu adaptacyjnego, który trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni. Początkowo podczas użytkowania mogą się pojawić takie dolegliwości jak: upośledzenie smaku i czucia temperatury, odruchy wymiotne, nadmierne wydzielanie lub zanik śliny, suchość w jamie ustnej, problemy w mówieniu.

Pierwsze kroki w użytkowaniu protez ruchomych

W celu przyspieszenia procesu adaptacyjnego należy wykonywać regularne ćwiczenia. Warto trenować wymowę poprzez głośne czytanie lub wyraźne i wolne wypowiadanie zdań. Należy pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas pierwszych posiłków, ograniczając się do spożywania miękkich pokarmów. Zdarza się, że pomimo stosowania się do zaleceń, pacjenci narzekają na często pojawiające się dolegliwości. Niestety protezy ruchome powodują tzw. odleżyny dziąsłowe, dlatego niekiedy wymagają korekty w gabinecie stomatologicznym.

Zaburzenia zgryzu / przebudowa zgryzu

Głównym celem rehabilitacji protetycznej jest odbudowa brakujących lub zniszczonych zębów oraz przywrócenie prawidłowych funkcji narządu żucia. Ponadto rehabilitacja pozwala uniknąć licznych chorób jamy ustnej.

Wskazania do rehabilitacji protetycznej

– wady zgryzu, czyli tzw. krzywy zgryz
– okluzja, kiedy zęby szczęki i żuchwy stykają się ze sobą w nieprawidłowy sposób
– patologiczne kontakty międzyzębowe powstałe m.in. w wyniku zaciskania zębów
– zniszczone, starte lub pokruszone zęby
– bruksizm, czyli nawyk zaciskania i zgrzytania zębami
– mnogie, jak i pojedyncze braki w uzębieniu

Plan rehabilitacji protetycznej

Rehabilitacja protetyczna podzielona jest na kilka etapów. Cały proces rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu oraz badań diagnostycznych. Stomatolog ocenia stan uzębienia, zgryz i braki zębowe. Po zebraniu odpowiednich danych możliwe jest przygotowanie skutecznego, indywidualnego planu leczenia. Wybrana metoda (protezy, korony, mosty, licówki) jest szczegółowo omawiana z pacjentem. Zdarza się, że przed podjęciem rehabilitacji protetycznej konieczne będzie leczenie zachowawcze lub higienizacja np. skaling.

Przebudowa zwarcia

W sytuacji, kiedy dochodzi do nieprawidłowych kontaktów międzyzębowych, konieczna jest przebudowa zwarcia. Rehabilitacja polega na przywróceniu prawidłowości w obrębie łuków zębowych i ich wzajemnym stosunku. W przeciwnym razie może dojść do: starcia zębów, ruchomości zębów i ich przemieszania się w łuku zębowym, złamań lub zniszczeń w koronach zębów, a nawet nieprawidłowości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Skuteczność rehabilitacji w dużej mierze zależy od doświadczenia stomatologa.

Efekty rehabilitacji aparatu żucia

Rehabilitację protetyczną podejmuje się w celu naprawy źle funkcjonującego aparatu żucia. Pokruszone zęby lub ich starcia, braki w uzębieniu (pojedyncze lub mnogie), częste wypadanie wypełnień, pojawianie się odgłosów w trakcie otwierania lub zamykania ust, zaciskanie i zgrzytanie zębami to sygnał, że doszło do zaburzenia harmonii między zębami, mięśniami i stanem skroniowo-żuchwowym. Uszkodzenia tego typu powodują liczne, uciążliwe problemy, szczególnie podczas mówienia oraz jedzenia. Ponadto braki zębowe wpływają na samopoczucie oraz brak pewności siebie. Najbardziej widocznym efektem rehabilitacji jest piękny i zdrowy uśmiech pacjentów.

Zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym

Staw skroniowo-żuchwowy to jeden z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie, który pełni ważną funkcję podczas mówienia, jedzenia, czy wyrażania emocji. Dysfunkcja oznacza zaburzenia w jego prawidłowym funkcjonowaniu (DSSŻ), co skutkuje licznymi dolegliwościami.

Objawy dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych

U każdej osoby objawy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego mogą być inne. Do najbardziej charakterystycznych zalicza się:
– odgłosy tj. trzaski, trzeszczenie, pękanie podczas ruchu w stawach skroniowo-żuchwowych
– przeskakiwania w stawach
– okresowy brak możliwości szerokiego otwarcia ust
– blokowanie żuchwy przy szerokim otwarciu ust
– bóle w okolicy uszu
– bóle głowy przypominające migrenę
– bóle przy otwieraniu ust, ziewaniu, śpiewaniu

Do rzadziej występujących objawów należą m.in.:

– bóle w okolicy szyi, karku, stawów barkowych, klatki piersiowej, kręgosłupa na całej jego długości, stawów biodrowych, kończyn dolnych i górnych, stawów rąk oraz nóg
– zaburzenia układu krwionośnego, oddechowego, pokarmowego, moczowego
– problemy neurologiczne
– dyskomfort i złe samopoczucie psychiczne
– zaburzenia snu
– nadmierna potliwość

Niekiedy lekarze specjaliści zajmujący się danym schorzeniem mimo ogromnych starań nie są w stanie znaleźć przyczyny dolegliwości. Należy wówczas zgłosić się na wizytę stomatologiczną, ponieważ doskwierające i bolesne problemy mogą być spowodowane np. brakiem zęba lub wadą zgryzu.

Przyczyny dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych

U osób młodych najczęstszą przyczyną dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych jest stres. Skutkuje on m.in. powstaniem wad zgryzu, które wzmagają napięcie mięśni. Również złe nawyki tj. zbyt częste żucie gumy mogą doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu stawu.
U osób starszych jedną z często pojawiających się przyczyn dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych są nieuzupełnione braki międzyzębowe. Należy pamiętać, że nawet pojedynczy ubytek może prowadzić do nieodwracalnych zmian w zgryzie i funkcjonowaniu stawów.

Leczenie dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych

Leczenie dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych jest bardzo trudne i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Warto jednak podjąć terapię, aby zminimalizować dolegliwe objawy. W tym celu konieczne jest wyzbycie się szkodliwych nawyków tj. częste żucie gumy. Ponadto należy unikać twardych pokarmów, a ziewając starać się nie otwierać szeroko ust. Skuteczne mogą się okazać techniki relaksacyjne, które pomagają obniżyć stres. W celu zmniejszenia napięcia mięśni żucia zaleca się zakładanie na noc płytek relaksacyjnych. W przypadku kiedy przyczyną dysfunkcji w stawach skroniowo-żuchwowych jest krzywy zgryz, jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie leczenie ortodontyczne. U pacjentów z brakami zębowymi zaleca się uzupełnienie protetyczne lub implanty zębów. Nieleczone dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego z czasem przeradzają się w zmiany zwyrodnieniowe. Powierzchnia głowy żuchwy (głowy stawowej) staje się nierówna i zaostrzona. W takim przypadku jednym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny.

Protetyka stomatologiczna – na czym polega?

Czym jest leczenie protetyczne? Protetyka to dziedzina stomatologii, która zajmuje się bardzo dokładnym odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po tym, jak pacjent stracił swoje naturalne zęby. Przygotowane uzupełnienia nazywane są protezami. Z uwagi na to, że dział ten zajmuje się rekonstrukcją uzębienia, zastosowanie znajduje przede wszystkim w sytuacjach utraty zębów stałych lub wyniku ich poważnego uszkodzenia. Należy pamiętać, że protezy zębowe nie dotyczą wyłącznie osób starszych. Kłopoty z uzębieniem mogą dotknąć również osoby młode, w pełni sprawne i silne. Przyczyny mogą być różne, a pierwszą z nich jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Szukasz placówki medycznej, w której hasło proteza na implantach w jeden dzień to nie tylko chwyt reklamowy, ale też szczera prawda? Sprawdź placówkę Dentrum, która gwarantuje kompleksową opiekę stomatologiczną.

Protezy zębowe, czyli sposób na uzupełnienie uzębienia

Proteza zębowa zastępuje brakujące w jamie ustnej zęby. Z uwagi na to, że jest to stosunkowo mocno rozwinięta dziedzina stomatologii, możemy wyróżnić trzy rodzaje protez zębowych. To, który wariant wybierzesz, ma ogromne znaczenie. Zależeć będzie od niego zarówno Twoje samopoczucie, jak i pewność siebie. Przed wyborem protezy warto skonsultować się z profesjonalistami. Zyskasz w ten sposób pewność, że dane rozwiązanie zostało zaproponowane w trosce o najwyższy poziom bezpieczeństwa dla zdrowia, a pieniądze wydane właściwie.

Protezy ruchome, czyli wyjmowane

Protezy ruchome stosuje się w wielu przypadkach. Częściowa ruchoma proteza zębowa to propozycja, z której mogą skorzystać osoby, które nie mają kilku zębów. Protezy całkowite to rozwiązanie dla pacjentów zmagających się z bezzębiem. O czym musisz pamiętać przy wyborze tego rodzaju produktu? Na pewno o tym, że korzystać z nich można jedynie w ciągu dnia. Nocą dziąsła i błona śluzowa powinny odpoczywać. Pod uwagę warto wziąć również to, że po pięciu latach należy je wymienić. Z wiekiem dziąsła zmieniają kształt, dlatego po kilku latach, nawet najlepiej dopasowana proteza będzie problematyczna. W przypadku protez ruchomych ważne jest też, aby mieć świadomość, że wymagają one przyzwyczajenia, a proces adaptacyjny może trwać nawet kilka miesięcy. Na początku zarówno jedzenie, jak i mówienie może nastręczać problemów.

Protezy stałe – zadbaj o łatwiejszą adaptację

Drugim rodzajem protez zębowych są protezy zębowe stałe (implanty), dające gwarancję komfortowego użytkowania i łatwiejszego przyzwyczajenia organizmu do nowego stanu rzeczy. To nie jedyne zalety. Korzystanie ze stałych protez zębowych zapewnia do tego stopnia naturalne odczucia, że jak podkreśla wielu pacjentów, nie czuć różnicy pomiędzy implantami a naturalnymi zębami. Protezę zębową stałą mocuje się przy pomocy specjalnych, wykonanych z tytanu śrub, czyli na sztucznych punktach zaczepienia. Wwiercane są one w strukturę kości. Sztuczne zęby mocuje się na wspomnianej wyżej śrubie, dzięki czemu wyglądają i zachowują się jak naturalne zęby. Oczywiście wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Proteza na implantach – w przypadku bezzębia i licznych braków zębowych

Bezzębie sprawia, że zmieniają się proporcje twarzy. Dlatego, jeśli zależy Ci na tym, aby odzyskać prawidłowe rysy, skorzystaj z usługi — proteza na implantach w jeden dzień. Pozwoli ona na odtworzenie pełnego, pięknego uśmiechu oraz przywróceniu prawidłowej funkcji gryzienia.

Nowoczesne protezy mogą być tymczasowe lub długoczasowe. Wszystko zależy od czasu ich użytkowania. To nie jedyne rozróżnienie. Proteza na implantach różni się też w zależności od tego, z czego została wykonana. Dostępne są protezy akrylowe, szkieletowe lub protezy overdenture. W przypadku chęci skorzystania z metalowej konstrukcji, która utrzymuje protezę na pozostałych zębach naturalnych i w ten sposób uzupełnia częściowe braki w uzębieniu, można skorzystać z protezy szkieletowej ruchomej. Czym różni się proteza overdenture od pozostałych protez akrylowych? Jest ona wykonana z lekkiego akrylu i opiera się na naturalnych zębach lub na implantach. Ponadto protezy overdenture wyposażone są w niewidoczne elementy retencyjne. Dzięki nim zachowują bardzo dobrą stabilność, a przy okazji nie obciążają błony śluzowej.

Proteza na implantach w jeden dzień – skorzystaj z najnowocześniejszych technologii

All on four to system, na którym opiera się usługa – proteza na implantach w jeden dzień. Komu jest polecana? Wszystkim, którym zależy na tym, aby w ciągu jednego dnia i bez przeszczepu kości, uzyskać nowe zęby,  wyglądem i funkcjonalnością przypominające naturalne uzębienie. Na czym polega ta innowacyjna metoda? W pierwszej kolejności, zanim przystąpisz do zabiegu, musisz wykonać badanie tomograficzne. Jego celem jest sprawdzenie stanu kości oraz ocena pod kątem możliwości wszczepienia implantów. Kolejny krok to wykonanie komputerowego modelu szczęki, który umożliwia przygotowanie nowych sztucznych zębów do natychmiastowego wykorzystania. Sztuczne zęby będą służyły przez okres przejściowy, czyli około 10 miesięcy. Zabieg, który ma na celu zamocowanie na implantach zębów tymczasowych, odbywa się pod narkozą lub w sedacji. Po okresie między 3 a 6 miesięcy wykonywane są zęby ostateczne.

Czy każdy może skorzystać z implantów stomatologicznych?

Istnieją przeciwwskazania do tego rodzaju zabiegów. Jeśli przyjmujesz leki, które w składzie mają bifosfoniany lub korzystasz z zabiegów radioterapii, nie możesz skorzystać z implantów. Ponadto przeciwwskazania to choroby przyzębia, bruksizm, który jest mocnym zaciskaniem i zgrzytaniem zębów oraz niekontrolowana cukrzyca. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz pochwalić się pięknym uśmiechem, skontaktuj się z pracownikami gabinetu Dentrum. Z ich pomocą znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Również te o koszt zabiegów. Do najtańszych rozwiązań zaliczyć można protezy ruchome. Bez wątpienia jednak najwięcej zalet posiada opcja zamocowania implantów. Jeśli implanty wykonane są profesjonalnie, to do złudzenia wręcz przypominają naturalne uzębienie. Co więcej, wykazują dużą odporność, a mocowane do nich uzupełnienia są stabilne. Ponadto zapobiegają zanikaniu kości oraz przemieszczaniu się zębów. Wszystko dzięki temu, że pełnią funkcję korzeni zębowych.

Zapraszamy do kontaktu z pracownikami gabinetu stomatologicznego Dentrum, którzy skierują Cię do odpowiedniego lekarza. Nie zwlekaj, im wcześniej zadbasz o siebie, tym szybciej zobaczysz i poczujesz efekty.

JAKIE USŁUGI WYKONUJEMY?

Jesteśmy najlepsi
w tym co robimy!

Z uwagi na indywidualne podejście podane ceny są orientacyjne. Cena ostateczna ustalana jest po konsultacji z lekarzem.

Wykonanie modelu diagnostycznego do leczenia protetycznego 100 zł Pobranie wycisku i opracowanie modelu leczenia protetycznego przez specjalistę.
Korona porcelanowa pełnoceramiczna 2340 zł Korona zęba wykonana w całości z ceramiki.
Korona porcelanowa na wkładzie złotym 2390 zł Korona zęba osadzana na wkładzie korzeniowym wykonanym z metalu szlachetnego złota. Do ceny należy doliczyć koszt kruszcu.
Licówka / nakładolicówka porcelanowa 2990 zł Licówki porcelanowe umożliwiają estetyczne opracowanie widocznych powierzchni zębowych, nadaniem im nowego wyglądu a nawet zmianę kształtu.
Proteza częściowa 1290 zł Proteza stosowana w przypadku potrzeby uzupełnienia kilku zębów.
Proteza całkowita akrylowa 2990 zł Proteza całkowita umożliwia zastąpienie wszystkich zębów górnego lub dolnego łuku zębowego. W całości wykonana z akrylu.
Proteza szkieletowa 3490 zł Proteza mocowana na specjalnych klamrach, gwarantuje doskonałą stabilność oraz uniemożliwia poruszanie innych zębów.
Proteza akronowa 3490 zł Proteza całkowita lub częściowa umożliwia zastąpienie wszystkich braków zębów górnego lub dolnego łuku zębowego. W całości wykonana z akronu najnowszego i antyalergicznego materiału.


Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl




logo dentrum clinic tło przezroczyste





Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe






Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.pl



Media Społecznościowe








Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności



Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności