Usuwanie 8 (ósemek) – jak wygląda chirurgiczne usunięcie zębów mądrości i kiedy je przeprowadzić?

Usuwanie 8 (ósemek) – jak wygląda chirurgiczne usunięcie zębów mądrości i kiedy je przeprowadzić?

25 maja 2023
dentrum_blog8.jpg

Uzębienie osoby dorosłej składa się z 32 zębów stałych, wśród których wymienić można siekacze, kły, zęby przedtrzonowe oraz trzonowce. Ósemki, nazywane także zębami mądrości, zaliczane są do ostatniej grupy i określane są jako trzecie zęby trzonowe. Niestety, mogą one przysporzyć pacjentom wielu zmartwień – zarówno w okresie ich wyrzynania, jak i wtedy, gdy wymagają usunięcia. Kiedy wyrywanie zębów mądrości jest konieczne i na czym polega chirurgiczne wyrywanie ósemek?

Zęby mądrości – co to takiego?

Ósemki, czyli zęby mądrości, są ostatnimi zębami w łukach zębowych szczęki oraz żuchwy, które nie znajdują swoich odpowiedników w przypadku uzębienia mlecznego. Z tego powodu w jamie ustnej osoby dorosłej często nie ma wystarczająco dużo miejsca na ich prawidłowe wyrastanie, co ma miejsce zazwyczaj między 17. a 25. rokiem życia (w niektórych przypadkach dzieje się do później, nawet do 40. roku życia). Pamiętajmy również, że w wyniku ewolucji kości szczęki i żuchwy osób dorosłych są dziś mniejsze w porównaniu do naszych przodków, co sprawia, że zęby mądrości mogą wyrastać w nieodpowiednim położeniu lub pozostają nie do końca wyrżnięte.

Dlaczego wyrywa się ósemki?

Ósemki to zęby, które nie są nam tak naprawdę potrzebne i nie pełnią większych funkcji w jamie ustnej. Czy należy zatem wyrywać zęby mądrości? To zależy. Jeśli ząb mądrości jest zdrowy, prawidłowo osadzony w łuku zębowym i nie powoduje dolegliwości bólowych, to z reguły nie ma wskazań do jego usunięcia. Zupełnie inaczej wygląda to w sytuacji, gdy ósemka jest zębem częściowo lub całkowicie zatrzymanym bądź też jest zepsuta. Wtedy wskazane jest jej usunięcie, by zapobiec w ten sposób rozwojowi stanów zapalnych, próchnicy zęba sąsiadującego czy też nieprzyjemnym dolegliwościom bólowym związanym z utrudnionym wyrzynaniem zęba.

Jak wygląda zabieg usuwania ósemek?

Wyrywanie 8 wygląda podobnie do usuwania innych zębów. Wielu pacjentów często zadaje pytanie: „czy usuwanie zębów mądrości boli?”. Dobra informacja jest taka, że zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, w związku z czym jest całkowicie bezbolesny. W zależności od ilości ósemek do usunięcia, sposobu ich ulokowania oraz głębokości korzenia zębowego stosowanych jest kilka metod wyrywania 8.

Co robić po usunięciu ósemek?

Okres kilku pierwszych dni po usunięciu ósemki jest niezwykle ważny dla prawidłowego zagojenia się zębodołu po usuniętej ósemce. Należy wówczas dokładnie przestrzegać zaleceń stomatologa oraz postępowania po zabiegu . Warto w tym czasie systematycznie chłodzić miejsce, w którym usuwany był ząb mądrości, np. poprzez jedzenie lodów lub stosowanie zimnych okładów.Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl
logo dentrum clinic tło przezroczyste

Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe


Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe
Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatnościCopyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności