Uważa się, że nawet 9 na 10 Polaków zmaga się z problemem kamienia nazębnego, a u 7 z tych osób już rozwinęła się paradontoza. Na szczęście wciąż mamy możliwość zmiany tych przykrych statystyk. Kluczem jest regularne wykonywanie zabiegu usuwania kamienia nazębnego, który w połączeniu z prostymi czynnościami profilaktycznymi pozwoli nam cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas. Na czym polega skaling zębów i jakie daje efekty? Czy samodzielne usuwanie kamienia nazębnego w domu jest bezpieczne?
Skaling zębów – co to jest?
Scaling zębów, czyli usuwanie kamienia nazębnego, to zabieg stomatologiczny polegający na usuwaniu z powierzchni zębów twardej, zmineralizowanej płytki nazębnej, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej. Złogi te powstają na skutek mineralizacji płytki nazębnej, czyli stwardniałej warstwy osadu występującego naturalnie na zębach. Co ważne, o kamieniu nazębnym mówi się wtedy, gdy osad jest na tyle twardy, że nie można go usunąć samodzielnie, np. za pomocą nici dentystycznej.
W stomatologii rozróżnia się dwa rodzaje kamienia nazębnego, zróżnicowane ze względu na dokładne występowanie:
- kamień naddziąsłowy, który umiejscawia się nad linią dziąseł. Jest dobrze widoczny i stosunkowo łatwy do usunięcia;
- kamień poddziąsłowy, który znajduje się pod linią dziąseł. Z tego powodu jest on gorzej widoczny, twardy i trudny do pozbycia się.
Podczas skalingu zębów stosowanych może być kilka różnych metod (m.in. mechaniczna, manualna, dźwiękowa, ultradźwiękowa, laserowa oraz chemiczna), które umożliwiają skuteczne usunięcie kamienia o różnej twardości, zlokalizowanego w różnych miejscach. Jego końcowym etapem jest polerowanie, podczas którego zęby są wygładzane i pokrywane specjalną pastą ochronną. Czasami scaling zębów łączy się z piaskowaniem, co pozwala na usunięcie przebarwień na zębach przy użyciu specjalnego piasku dentystycznego.
Jak często usuwać kamień nazębny?
Scaling zębów warto wykonywać raz w roku. W przypadku osób szczególnie narażonych na rozwój kamienia nazębnego (np. palacze oraz osoby pijące duże ilości kawy lub herbaty) zabieg ten powinien być wykonywany raz na pół roku.
Usuwanie kamienia nazębnego – ile trwa i kiedy można jeść?
Czas trwania zabiegu skalingu zębów różni się w zależności od stanu uzębienia – u jednych może trwać pół godziny, natomiast u innych nawet do godziny. Uważa się, że im więcej kamienia nazębnego jest do usunięcia, tym więcej czasu należy poświęcić na przeprowadzenie zabiegu. Jeżeli chodzi o spożywanie posiłków, to po scalingu zębów i innych zabiegach higienizacji należy powstrzymać się od jedzenia przez około godzinę. Co ważne, przez pierwszych kilka dni warto stosować tzw. „białą dietę”, czyli unikać spożywania produktów, które mogłyby zabarwić zęby, np. czerwonego wina, czarnej kawy oraz borówek.
Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego?
Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg, który może kosztować od około 100 zł do nawet kilkuset złotych. Na ostateczny koszt wpływa m.in. pracochłonność i rozległość scalingu zębów, jak również wykonywanie dodatkowych zabiegów (np. piaskowania i polerowania zębów).