Z bólem pleców do stomatologa?

7 lutego, 2022

Czy wiesz, że powodem bólu kręgosłupa, głowy, szyi, oczu oraz zaburzeń równowagi może być wada zgryzu? Ten z pozoru błahy problem z czasem prowadzi do poważnych konsekwencji dla całego organizmu. Niestety wciąż mało osób zdaje sobie sprawę z powiązania pomiędzy krzywym zgryzem a wadami postawy. Warto zatem poznać zależności, które pozwolą odnaleźć źródło kłopotów ze zdrowiem.

Wada zgryzu a wada postawy

Prawidłowa postawa charakteryzuje się tym, że poszczególne jego elementy tj.: stopy, kolana, biodra, barki i głowa są blisko linii środka. Niestety u wielu osób zwężony górny łuk i wysokie podniebienie powodują cofnięcie żuchwy i języka w kierunku gardła, co w konsekwencji utrudnia oddychanie. W takiej sytuacji człowiek mimowolnie przesuwa głowę do przodu, chcąc nabrać powietrza. To sprawia, że kręgosłup piersiowy odchyla się w tył, a miednica opada do przodu. Ciało przestaje ustawiać się w linii prostej, co skutkuje bólem kręgosłupa.

Warto również pamiętać, że zęby oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest rozdrabniania pokarmów, spełniają bardzo ważne zadanie – stabilizują czaszkę podczas mechanizmu okluzji, czyli stykana się górnych zębów z dolną linią szczęki. Brak synchronizacji pomiędzy poszczególnymi elementami osłabia kondycję kręgosłupa, szyi, tułowia, nóg, a nawet całego układu motorycznego.

Okluzja, która powoduje zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym często ma związek z pogarszającym się samopoczuciem. Podłożem jest ucisk na nerwy i naczynia krwionośne, wywołujący nieprzyjemne  szumy lub bóle uszne niebędące związane z samym uchem. W takiej sytuacji konieczne może się okazać leczenie stomatologiczne i protetyczne, fizjoterapia lub fizykoterapia, a nawet zabieg chirurgiczny w obrębie stawu żuchwy.

Nie bez znaczenia jest stres towarzyszący wielu osobom w codziennym życiu. Do Dentrum Clinic coraz częściej zgłaszają się pacjenci cierpiący na bruksizm, czyli nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami. Zaburzenie zwiększa napięcie mięśni, co wywołuje dokuczliwe bóle głowy przypominające migrenę, bóle oczu, szyi, ramion i karku. Powodem jest zwiększone napięcie mięśniowe skutkujące pochyleniem głowy do przodu. Kręgosłup starając się kompensować przeciążenie głowy, zmienia swoje prawidłowe ułożenie.

Spośród szeregu nieprawidłowości spowodowanych wadą zgryzu należy również wymienić:  ścieranie zębów, powstawanie recesji zębowych, czy ubytków klinowych - „wypadania” szkliwa, a w dłuższej perspektywie nawet do utraty zębów.

Wady zgryzu u dzieci

Kluczowa jest profilaktyka od najmłodszych lat. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana wada zgryzu, tym większa szansa na uniknięcie problemów z kręgosłupem w dorosłym życiu. W przypadku wystąpienia kłopotu u dzieci należy niezwłocznie udać się do stomatologa specjalizującego się w terapii zaburzeń okluzji zębów. Prawdopodobieństwo poprawy stanu zdrowia oraz prawidłowej postawy u najmłodszych pacjentów jest duże, ze względu na dynamiczny rozwój i plastyczność kości, która trwa do 18-21 roku życia.

Kompleksowe leczenie

W wyjaśnieniu powiązań pomiędzy wadą zgryzu a wadą postawy bardzo dużą rolę odgrywa stomatolog. Pacjenci najczęściej są nieświadomi, że przyczyną ich dolegliwości jest wada zgryzu, dlatego tak ważny jest szczegółowy wywiad oraz badania diagnostyczne, do których w nowoczesnych klinikach stomatologicznych tj. Dentrum Clinic w Katowicach przykłada się szczególną wagę. Niestety w przypadku osób dorosłych wyleczenie wad wynikających  z nieprawidłowej okluzji nie spowoduje od razu powrotu do prawidłowej postawy. Konieczna będzie konsultacja z fizjoterapeutą, który po zapoznaniu się z opinią stomatologa zaproponuje dopasowaną do indywidulanych potrzeb terapię.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Sprawdź nasze najświeższe newsy i ogólne artykuły z branży stomatologicznej.

Zobacz nasze najnowsze metamorfozy

Zadowolenie naszych pacjentów jest dla nas priorytetem.
© 2024 DENTRUM. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetmap-markerbubbleclockmagnifierarrow-up linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram