Zabieg higienizacji

23 maja, 2023

Higienizacja zębów jest to zabieg, który polega na usunięciu złogów miękkich i twardych. Higienizacja zębów usuwa płytkę bakteryjną, resztki pokarmowe, kamień nazębny, nieestetyczny osad, które są siedliskiem bakterii. Twardych złogów, które są obecne na powierzchni zębów nie jesteśmy wstanie samodzielnie usunąć poprzez szczotkowanie lub przy pomocy innych domowych metod. Dlatego wskazane jest wykonanie profesjonalnej higienizacji jamy ustnej przynajmniej raz na pół roku. Bardzo ważną kwestią jest fakt, aby zabieg higienizacji: skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja oraz instruktaże higieny jamy ustnej były wykonywane wyłącznie przez dyplomowane higienistki stomatologiczne.

Higienizacje zębów dzielimy na etapy: skaling, piaskowanie oraz polerowanie zębów.

Skaling - czyszczenie zębów

W wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej, stosowania używek i nieodpowiedniej diety na zębach osadza się kamień. Powstaje on nad i pod dziąsłami i stanowi idealne środowisko dla rozwijających się bakterii doprowadzając tym samym np. do próchnicy, paradontozy itp. Zabieg czyszczenia zębów polegający na usunięciu tego kamienia nazywany jest skalingiem.

Wyróżniamy dwie metody skalingu zębów:

Skaling naddziąsłowy  polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zębowej przy pomocy ultradźwięków. Do miejsca pokrytego kamieniem przykłada się końcówkę skalera - ultradźwięki wraz z wodą uderzają w złogi powodując ich pęknięcie i oderwanie od trzonu. Po takim zabiegu czyszczenia zębów należy wykonać polerowanie zębów, co zabezpiecza zęby przed ponownym osadzeniem się kamienia.

Skaling poddziąsłowypolega na usunięciu kamienia nazębnego umiejscowionego pod dziąsłami w tzw. Kieszonce dziąsłowej. Czyszczenie zębów tą metodą poza ultradźwiękami używa się także kirety – specjalistycznego narzędzia wygiętego w taki sposób, że dotrze do każdej szczeliny w jamie ustnej.

Przeciwwskazania:

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu skalingu przy pomocy ultradźwięków jest np. posiadanie rozrusznika serca, osteoporoza, czy głębokie kieszonki dziąsłowe i ciąża. Przed zabiegiem przeprowadzimy wywiad i ustalimy czy zabieg jest bezpieczny.

Kolejną procedurą wchodzącą w skład higienizacji jest piaskowanie.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów polega na usunięciu osadu i nieestetycznych przebarwień powstałych na zębach i w większości przypadków jest to zabieg uzupełniający skaling.

 Na czym polega piaskowanie zębów?

 Do tego zabiegu używa się specjalnego urządzenia zwanego piaskarką, która pod wysokim ciśnieniem z wykorzystaniem wody rozpyla w jamie ustnej proszek - piasek dentystyczny. Gwarantuje to dotarcie do najmniejszych zakamarków i w ten sposób usunięcie osadu.

Czy zabieg piaskowania zębów jest bezpieczny?

Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny. Nie powoduje uszkodzenia szkliwa oraz otaczających go tkanek pod warunkiem, że wykonany jest przez dobrej jakości sprzęt, odpowiednio wykwalifikowany personel medyczny,  w naszym gabinecie są to dyplomowane higienistki stomatologiczne.

Piaskowanie zębów - przeciwwskazania:

Do przeciwwskazań, które uniemożliwiają piaskowanie zębów zaliczamy m.in.  stan zapalny jamy ustnej czy zaburzenia czynności płuc (pylica, astma). Tak jak w przypadku skalingu tu także przed zabiegiem piaskowania zębów przeprowadzimy wywiad i ustalimy czy zabieg jest bezpieczny.

Co zrobić, gdy krwawią dziąsła? Przyczyny krwawienia i leczenie

Krwawiące dziąsła to dosyć popularna dolegliwość, która niestety jest bagatelizowana. Wielu osobom wydaje się bowiem, że pojawiająca się krew to wynik mechanicznego uszkodzenia, do którego doszło w trakcie mycia zębów, a dziąsło szybko się zregeneruje. Jeżeli jednak w trakcie zabiegów higienicznych jamy ustnej, pojawiają się częste krwawienia z dziąseł, nie należy tego lekceważyć. Może to być bowiem sygnał, że organizm zmaga się z chorobą i dolegliwość niekoniecznie musi mieć związek ze stanem jamy ustnej.

Dziąsła mogą krwawić z wielu przyczyn. Pierwszą i najczęściej występującą, jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niedokładnie usuwana płytka bakteryjna, nieprzerwanie gromadzi się na zębach i linii dziąseł. Jej nadmiar może prowadzić natomiast do zapalenia, stąd też krwawienie z dziąseł. Nienależyte dbanie o stan swojego uzębienia, w tym także nieodpowiednie czyszczenie zębów, mogą prowadzić do paradontozy. Choroba ta w początkowej fazie objawia się właśnie krwawiącymi dziąsłami w trakcie mycia zębów, a nawet podczas jedzenia.

Choroba z krwawieniem dziąseł – parodontoza

Parodontoza czyli choroba z krwawieniem dziąseł, zwana również zapaleniem przyzębia, to przewlekła dolegliwość, która atakuje dziąsła, a także tkanki otaczające ząb. Główną przyczyną jej rozwoju, jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Płytka nazębna, która sukcesywnie gromadzi się na zębach, ulega stopniowemu przekształcaniu w kamień nazębny. Ten natomiast stanowi siedlisko chorobotwórczych bakterii. Po pewnym czasie rozwijają się stany zapalne, a także powstają kieszonki przyzębia, do których przedostają się bakterie, które dokonują stopniowych zniszczeń. Dewastacji ulegają odsłonięte korzenie, a także struktury odpowiedzialne za utrzymanie zęba w zębodole. To natomiast przyczynia się do większej ruchomości zębów i w konsekwencji ich wypadania.

Parodontoza jest niestety bagatelizowana w początkowym stadium swojego rozwoju. Osoby, których dotyka, lekceważą zaczerwienione i opuchnięte dziąsła, posmak krwi w ustach wynikający z krwawienia dziąseł oraz odkryte szyjki zębowe.

Leczenie krwawiących dziąseł w gabinecie stomatologicznym

Jeżeli domowe sposoby zawodzą, a dziąsła wciąż krwawią, trzeba pójść o krok dalej, aby móc uporać się z tym problemem. Zatem co na krwawiące dziąsła będzie bardziej skuteczne? Odpowiedź na to pytanie brzmi – wizyta u stomatologa lub higienistki. Leczenie tego typu dolegliwości w gabinecie dentystycznym, opiera się przede wszystkim na oczyszczeniu zębów ze złogów na wizycie higienizacyjnej, czego efektem będzie zminimalizowanie odkładania się płytki nazębnej.

Warto wiedzieć również o tym, że w leczeniu chorób dziąseł oraz przyzębia specjalizuje się przede wszystkim periodontolog. Jeżeli zatem pacjent nie ma pewności, co jest przyczyną jego dolegliwości, może odwiedzić również gabinet tego specjalisty.

Krwawienie dziąseł – jak temu zapobiec?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, krew z dziąsła może być objawem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, ale również wielu chorób, niezwiązanych z kondycją zębów i dziąseł. Warto jednak pamiętać o tym, że podstawą zdrowego uśmiechu jest właściwa pielęgnacja.

  • Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie, przez minimum 3 minuty,
  • Warto stosować nić dentystyczną do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych,
  • Pomocne okaże się również stosowanie płynu do płukania,
  • Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w irygator wodny.

Poza odpowiednim dbaniem o kondycję jamy ustnej, należy pamiętać także o regularnych wizytach u higienistki. Pozwoli to na szybkie wykrycie ewentualnych problemów ze zdrowiem zębów i dziąseł. Ponadto, przynajmniej dwa razy do roku, warto korzystać z zabiegów higienizacji zębów, przeprowadzanych przez higienistkę. Ich celem jest oczyszczenie zębów ze szkodliwej płytki oraz kamienia nazębnego.

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. 
Sprawdź nasze najświeższe newsy i ogólne artykuły z branży stomatologicznej.

Zobacz nasze najnowsze metamorfozy

Zadowolenie naszych pacjentów jest dla nas priorytetem.
© 2024 DENTRUM. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
phone-handsetmap-markerbubbleclockmagnifierarrow-up linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram