Silny, promieniujący ból zęba, okresowy szczękościsk, podwyższona temperatura ciała – wszystkie te objawy mogą sugerować toczący się stan zapalny okostnej zęba. Choroba ta rozwija się zazwyczaj na skutek szerzenia się procesu zapalnego miazgi w kierunku kości wyrostka zębowego. Jak uśmierzyć ból przy zapaleniu okostnej zęba i jak poradzić sobie z zapaleniem okostnej u dzieci?
Zapalenie okostnej – co to jest?
Zapalenie okostnej zęba to schorzenie spowodowane podrażnieniem okostnej, czyli włóknistej błony otaczającej kość, w tym także szczękę i żuchwę. Okostna jest miejscem bardzo unerwionym i unaczynionym, w związku z czym każdy, nawet najmniejszy czynnik drażniący, może wiązać się z silną odpowiedzią bólową z jej strony. Warto pamiętać, że okostna ma za zadanie chronić kości przed urazami mechanicznymi, a także wspierać ich odbudowę i regenerację. W związku z tym tak ważne jest, by utrzymać ją w dobrej kondycji.
Wśród czynników odpowiedzialnych za rozwój zapalenia okostnej zęba wymienić należy:
- nieleczone zmiany próchnicze;
- nieleczone zęby z martwicą miazgi;
- zapalenia tkanek okołowierzchołkowych zęba;
- zaawansowane zapalenie przyzębia;
- zapalenia kości (niepochodzące od zębów);
- nieusunięte, zakażone korzenie zębów, które tkwią w kości.
Zapalenie okostnej zęba to stan, z którym zmagają się osoby bez względu na wiek i płeć – niestety czasami nawet niemowlęta i małe dzieci mogą cierpieć na zapalenie okostnej.
Zapalenie okostnej zęba – objawy
Głównym objawem zapalenia okostnej zęba jest silny, pulsujący ból zęba, który unerwia czuciowo twarz i promieniuje do okolic oczu lub uszu. Zapaleniu okostnej zęba towarzyszy też opuchlizna i zaczerwienienie w okolicy zęba, a sam ząb jest rozchwiany lub nawet wysadzony z zębodołu. Niekiedy pacjenci mogą zauważyć u siebie także szczękościsk, czyli utrudnione rozwieranie szczęki, jak również gorączkę lub gorsze samopoczucie.
Zapalenie okostnej – leczenie
W sytuacji, gdy zauważymy u siebie objawy zapalenia okostnej, należy niezwłocznie skonsultować się z periodontologiem. Lekarz wykonuje zdjęcie rentgenowskie szczęki, a następnie zleca odpowiednią formę leczenia – stosowanie leków przeciwbólowych (aspiryna, paracetamol, ibuprofen) lub antybiotykoterapię, w zależności od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i jego indywidualnych predyspozycji. Jaki antybiotyk na leczenie okostnej jest wskazany? Lekarze najczęściej decydują się na podanie klindamycyny, która dobrze przenika do tkanki okostnej.
Antybiotykoterapię warto łączyć z domowym leczeniem zapalenia okostnej, które polega przede wszystkim na przykładaniu zimnych okładów na opuchliznę, by zmniejszyć w ten sposób dolegliwości bólowe. Można również płukać jamę ustną ziołowymi naparami lub specjalnymi preparatami do płukania jamy ustnej, które mają działanie przeciwzapalne lub przeciwbólowe.