Zapalenie okostnej zęba – zwalcz zapalenie okostnej. Jak skutecznie leczyć i zapobiegać chorobie?

Zapalenie okostnej zęba – zwalcz zapalenie okostnej. Jak skutecznie leczyć i zapobiegać chorobie?

13 lutego 2023
okostna_blog.jpg

Silny, promieniujący ból zęba, okresowy szczękościsk, podwyższona temperatura ciała – wszystkie te objawy mogą sugerować toczący się stan zapalny okostnej zęba. Choroba ta rozwija się zazwyczaj na skutek szerzenia się procesu zapalnego miazgi w kierunku kości wyrostka zębowego. Jak uśmierzyć ból przy zapaleniu okostnej zęba i jak poradzić sobie z zapaleniem okostnej u dzieci?

Zapalenie okostnej – co to jest?

Zapalenie okostnej zęba to schorzenie spowodowane podrażnieniem okostnej, czyli włóknistej błony otaczającej kość, w tym także szczękę i żuchwę. Okostna jest miejscem bardzo unerwionym i unaczynionym, w związku z czym każdy, nawet najmniejszy czynnik drażniący, może wiązać się z silną odpowiedzią bólową z jej strony. Warto pamiętać, że okostna ma za zadanie chronić kości przed urazami mechanicznymi, a także wspierać ich odbudowę i regenerację. W związku z tym tak ważne jest, by utrzymać ją w dobrej kondycji.

Wśród czynników odpowiedzialnych za rozwój zapalenia okostnej zęba wymienić należy:

  • nieleczone zmiany próchnicze;
  • nieleczone zęby z martwicą miazgi;
  • zapalenia tkanek okołowierzchołkowych zęba;
  • zaawansowane zapalenie przyzębia;
  • zapalenia kości (niepochodzące od zębów);
  • nieusunięte, zakażone korzenie zębów, które tkwią w kości.

Zapalenie okostnej zęba to stan, z którym zmagają się osoby bez względu na wiek i płeć – niestety czasami nawet niemowlęta i małe dzieci mogą cierpieć na zapalenie okostnej.

Zapalenie okostnej zęba – objawy

Głównym objawem zapalenia okostnej zęba jest silny, pulsujący ból zęba, który unerwia czuciowo twarz i promieniuje do okolic oczu lub uszu. Zapaleniu okostnej zęba towarzyszy też opuchlizna i zaczerwienienie w okolicy zęba, a sam ząb jest rozchwiany lub nawet wysadzony z zębodołu. Niekiedy pacjenci mogą zauważyć u siebie także szczękościsk, czyli utrudnione rozwieranie szczęki, jak również gorączkę lub gorsze samopoczucie.

Zapalenie okostnej – leczenie

W sytuacji, gdy zauważymy u siebie objawy zapalenia okostnej, należy niezwłocznie skonsultować się ze stomatologiem. Lekarz wykonuje zdjęcie rentgenowskie szczęki, a następnie zleca odpowiednią formę leczenia – stosowanie leków przeciwbólowych (aspiryna, paracetamol, ibuprofen) lub antybiotykoterapię, w zależności od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i jego indywidualnych predyspozycji. Jaki antybiotyk na leczenie okostnej jest wskazany? Lekarze najczęściej decydują się na podanie klindamycyny, która dobrze przenika do tkanki okostnej.

Antybiotykoterapię warto łączyć z domowym leczeniem zapalenia okostnej, które polega przede wszystkim na przykładaniu zimnych okładów na opuchliznę, by zmniejszyć w ten sposób dolegliwości bólowe. Można również płukać jamę ustną ziołowymi naparami lub specjalnymi preparatami do płukania jamy ustnej, które mają działanie przeciwzapalne lub przeciwbólowe.Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl
logo dentrum clinic tło przezroczyste

Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe


Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe
Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatnościCopyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności