Implantologia


Czy wiesz, że braki w uzębieniu uzupełniano już w starożytności? Protezy robiono z muszli, zębów zwierząt i złota. Pierwsze implanty dopuszczono do użytku dopiero w 1978 roku. Od tego czasu stomatologia bardzo się rozwinęła i daje ogromne, bezbolesne możliwości poprawy uśmiechu.

Utrata nawet jednego zęba stanowi ogromny dyskomfort i prowadzi do zmian w całej jamie ustnej. Uzupełnienie braków zębowych w sposób estetyczny i najbardziej zbliżony do naturalnego zapewnia implantologia – dziedzina chirurgii stomatologicznej, zajmująca się wszczepianiem implantów zębowych.

Zabiegi implantacji umożliwiają uzupełnienie jednego, kilku, jak również wszystkich zębów. Specjalizacja ta wymaga wyjątkowej precyzji, zarówno przy wykonywaniu, jak i przygotowaniu implantu. Plan leczenia powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, dlatego w Dentrum Clinic zabieg zawsze poprzedza szczegółowa diagnostyka.

Implant zęba wyglądem przypomina śrubę. Podczas zabiegu umieszczany jest w kości szczęki lub żuchwy w miejscu utraconego zęba. Zastępuje naturalny korzeń i umożliwia zamocowanie korony tzw. „sztucznego zęba”, mostu na implantach lub protezy. Wykonany jest z materiałów bardzo dobrze tolerowanych przez organizm i bardzo rzadko wywołujących reakcje alergiczne:

tytanu (implanty tytanowe) – niezwykle trwałego materiału, który szybko zrasta się z kością w procesie osteointegracji. Implant tytanowy odkryty został w 1952 roku przez szwedzkiego ortopedę Ingvara Branemarka. Szybko znalazł zastosowanie w stomatologii i po dziś dzień uznawany jest za jedno z najpopularniejszych rozwiązań.
tlenku cyrkonu (implanty ceramiczne, implanty cyrkonowe) – materiału cechującego się wytrzymałością i szybkością integracji z naturalnymi tkankami. Implanty ceramiczne są rzadziej stosowane od implantów tytanowych, ponieważ są mniej stabilne.

Właściwie wszczepione implanty dentystyczne będą trwałe, funkcjonalne i nie będą wyróżniać się kolorem od naturalnych zębów. Wykonanie w dużej mierze zależy od umiejętności lekarza, dlatego polecamy naszych doświadczonych i posiadających wysokie kwalifikacje stomatologów. Specjalistą zajmującym się w Dentrum Clinic implantami jest dr n. med. Daniel Ciapiński, który nie tylko wykonuje zabiegi, lecz również szkoli lekarzy w zdobywaniu umiejętności w dziedzinie stomatologii / implantologii.

Odpowiedzialni za Twoje leczenie

Poznaj swojego lekarza

Dentrum to zespół profesjonalistów, najlepszych w swoim fachu. Poznaj swojego lekarza jeszcze przed leczeniem.
Daniel Ciapiński

IMPLANTOLOG

Dr n. med. Daniel Ciapiński

Doktor nauk medycznych, implantolog, wykładowca, ukończył specjalizację z chirurgii szczękowo-twarzowej.W Dentrum Clinic oferujemy szeroki zakres usług z dziedziny implantologii:

– Przygotowanie do wszczepienia implantów zębowych
– Etapy leczenia implantologicznego / przebieg zabiegu implantacji
– Dlaczego warto zdecydować się na wszczepienie implantu?
– Jak dbać o implant zębowy?
– Implanty w jeden dzień
– Jak odtworzyć braki zębowe?
– Jakie są metody odtwarzania braków zębowych, bezzębia?
– Regeneracja kości do implantów zębowych / odbudowa kości
– Przeszczepy tkanek miękkich / przeszczepy dziąsła
– Zabieg podniesienia zatoki (Sinus Lift)
– Przeszczepy kości
– Osocze bogatopłytkowe (PRF)
– Implanty zębów – przeciwwskazania
– Periimplantitis

Przygotowanie do wszczepienia implantów zębowych

Przygotowania rozpoczynają się od szczegółowego wywiadu lekarskiego. Stomatolog zapoznaje się z ogólnym stanem zdrowia pacjenta, jego predyspozycjami, stylem życia oraz kondycją jamy ustnej. Bardzo istotne są również badania takie jak tomografia komputerowa. Wyniki pozwalają m.in. na ocenę jakości i ilości kości. Ważne jest, aby kość pokryła implant zęba, utrzymała go w miejscu oraz odizolowała od dna zatoki szczękowej lub kanału nerwu zębodołowego dolnego. W sytuacji zaawansowanego zaniku kości niezbędna jest augmentacja (wypełnienie ubytków kości wyrostka zębodołowego). Po postawieniu diagnozy stomatolog określa plan leczenia i dokonuje wyboru implantu.

Etapy leczenia implantologicznego / przebieg zabiegu implantacji

Leczenie implantologiczne najczęściej dzieli się na dwa etapy: część chirurgiczną i część protetyczną.

Część chirurgiczna

Zdarza się, że przed implantacją konieczne jest usunięcie zęba. Ważne, aby podczas zabiegu nie uszkodzić kości. Precyzję wykonania zapewniają dedykowane do ekstrakcji systemy jak np. system Benex do usuwania zębów, które posiadamy w gabinecie Dentrum Clinic. Jeśli nie ma przeciwwskazań, warto implant zęba wszczepić od razu podczas usuwania zęba, czyli wykonać implantację natychmiastową. Dokładność pozycji implantów zapewniają szablony chirurgiczne. Umożliwiają one perfekcyjną implantację poprzez dziąsła z dokładnością co do dziesiątych części milimetra. W tym przypadku nie ma potrzeby klasycznego cięcia i szycia, lecz tylko delikatne wykonanie dostępu do kości, w którą chcemy wprowadzić implanty zębowe. Przy kilku implantach możliwe jest natychmiastowe przykręcenie uzupełnienia tymczasowego czyli wykonanie procedury zęby w jeden dzień. W Dentrum Clinic wykorzystujemy w tym celu najnowszą technologię. Dzięki tomografii komputerowej oraz cyfrowemu skanerowi Trios 3Shape jesteśmy w stanie dokładnie odwzorować warunki panujące w jamie ustnej. Ogromną zaletą skanera jest możliwość idealnego określenia pozycji implantów zębowych i trójwymiarowego zaplanowania nowego uśmiechu pacjenta. W tym celu wykorzystujemy najnowsze oprogramowanie Implant Studio, które sprawdza się szczególnie przy planowaniu tych najbardziej skomplikowanych przypadków takich jak leczenie bezzębia i wykonanie do tego szablonu czy też wykonanie szablonu to większych zabiegów regeneracji kości. Warto także podkreślić, iż kilka lat temu dr n. med. Daniel Ciapiński jako pierwszy w Polsce zastosował innowacyjną kasetę wyprodukowaną przez szwajcarską firmę Thomenn Medical do pełnej nawigacji.
Zabieg wszczepienia jednego implantu trwa ok. 15 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (leczenie zębów pod narkozą). W tym czasie lekarz nacina i odwarstwia błonę śluzową. Za pomocą specjalnych wierteł nawierca i poszerza jeden lub kilka otworów. Następnie wprowadza implant zęba lub jeśli jest potrzeba, kilka implantów. Wówczas zabieg jest dłuższy. Część chirurgiczna kończy się zszyciem odwarstwionej śluzówki.Osteointegracja implantu

Pomiędzy częścią chirurgiczną a protetyczną przebiega proces osteointegracji, czyli zrostu; implant zęba i kość szczęki. Tempo zespolenia zależy głównie od ilości i jakości tkanki kostnej otaczającej wszczep i trwa od 2 do 6 miesięcy. W Dentrum Clinic pracujemy na najlepszych szwajcarskich implantach ThomennMedical oraz Straumann jak również na niemieckich rozwiązaniach systemu implantologicznego BEGO. Dzięki temu nasze implanty zrastają się z kością najszybciej jak tylko to możliwe i nasi pacjenci mogą się cieszyć nowymi zębami.

Część protetyczna

Po zrośnięciu się implantu z kością stomatolog nacina błonę śluzową nad wszczepem i odsłania implant. W następnym kroku mocowany jest łącznik, który zapewnia stabilne utrzymanie korony, mostu lub protezy. Prace protetyczne najczęściej wykonywane są na podstawie pobranych wycisków zębów. W Dentrum Clinic zamiast tradycyjnych wycisków wykonujemy skan cyfrowy przy użyciu skanera Trios 3Shape. Metoda ta zapewnia wyjątkową precyzję oraz większy komfort pacjentów. Należy pamiętać, że korony na implantach można wymieniać, a cały proces przebiega wówczas bardzo szybko i całkowicie bezboleśnie.

Na każdym etapie leczenie pacjent otrzymuje uzupełnienie tymczasowe dostosowane do możliwości i warunków anatomicznych. Dzięki temu chwilowy brak zębów nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

Dla ciekawskich

Zastosowanie szablonów chirurgicznych w praktyce implantologicznej. Przegląd literatury i przypadki kliniczne Daniel Ciapiński, Implantologia Stomatologiczna.

Szablony chirurgiczne

Dlaczego warto zdecydować się na wszczepienie implantu?

Implanty posiadają bardzo wiele zalet, m.in.:

 • poprawiają stan zdrowia jamy ustnej – uzupełnienie braków zębowych przeciwdziała trwałym zmianom w jamie ustnej. Implanty umożliwiają łatwiejszy dostęp do przestrzeni międzyzębowych, co pozwala utrzymać lepszą higienę
 • poprawiają estetykę – implanty wyglądają jak naturalne zęby i powodują, że pacjenci zdecydowanie częściej się uśmiechają
 • poprawiają wymowę – w przeciwieństwie do ruchomych protez nie sprawiają problemów podczas rozmowy
 • ułatwiają gryzienie i przeżuwanie pokarmu – pozwalają na spożywanie każdego posiłku, lepszemu rozdrobnieniu pokarmu i dzięki temu następuje lepsze trawienie posiłków
 • są trwałe – implanty zębowe wykonane są z wyjątkowo wytrzymałych materiałów. Dzięki odpowiedniej higienie mogą służyć przez wiele lat
 • są wygodne – nie uwierają dziąseł i stabilnie trzymają się w ustach

Brak zębów wpływa negatywnie na stan zdrowia całego organizmu. Powoduje m.in.:

 • ból dziąseł podczas gryzienia i przeżuwania pokarmów
 • trudności w trawieniu pokarmów
 • bóle brzucha i dolegliwości żołądkowe
 • bóle głowy i kręgosłupa
 • zaburzenia estetyki twarzy
 • złe samopoczucie a przede wszystkim brak uśmiechu!

Jak dbać o implant zębowy?

Po wszczepieniu implantu bardzo ważne jest mechaniczne usuwanie biofilmu bakteryjnego, kamienia, osadu z jamy ustnej. Nieusunięte patogeny sprzyjają powstawaniu zmian zapalnych wokół implantów i ich destabilizacji.Jeżeli pacjent ma protezę umocowaną na implantach, wyjaśniamy, jak dbać o nią i o zatrzaski lub belkę mocującą przytwierdzoną do implantów. W tych miejscach odkłada się kamień nazębny. Nagromadzony może uniemożliwić poprawne noszenie protezy.
W Dentrum Clinic po oddaniu nowych zębów na implantach nasze higienistki instruują pacjentów jak należy dbać o ich utrzymanie w czystości. Poświęcamy temu szczególną uwagę gdyż prawidłowo zadbane i oczyszczone prace na implantach mogą funkcjonować u pacjentów nawet dożywotnio.

Dbając o higienę implantów zębowych, pacjent może (i powinien) używać:

 • manualnej lub elektrycznej szczoteczki do zębów
 • jednopęczkowej szczoteczki – do krawędzi korony lub mostu
 • szczoteczek międzyzębowych oraz nici dentystycznych
 • irygatorów

Implanty w jeden dzień

To rewolucyjna, całkowicie bezbolesna metoda leczenia, dzięki której pacjenci mogą cieszyć się pięknym uśmiechem już po 24 godzinach. Implanty w jeden dzień są idealnym rozwiązaniem dla osób, które straciły wszystkie zęby i odczuwają ogromny dyskomfort, stosując ruchomą protezę. Zabieg polega na wczepieniu czterech lub sześciu implantów i natychmiastowemu założeniu nowoczesnej, stałej protezy czyli mostu opartego na implantach wykonanego w technologii cyfrowej, cyfrowe zęby. Nowe zęby zachwycają wyglądem, funkcjonalnością oraz trwałością. Metodę implanty w jeden dzień bardzo szybko pokochali pacjenci Dentrum Clinic, którzy zmagali się z całkowitym bezzębiem.Wykonanie takiej pracy możliwe jest również jeśli pacjent ma jeden lub kilka zębów do usunięcia i wtedy wykonujemy pracę tymczasową wykonaną na implantach w której pacjent wychodzi z gabinetu.

Jak odtworzyć braki zębowe?

 1. Brak jednego zęba
  Utrata zębów zdarza się nie tylko starszym, ale i młodszym osobom w wieku 25-35 lat. Czasami także u młodszych pacjentów z powodu braku zawiązków zębów, najczęściej brak górnych dwójek. Także ten problem pojawia się u pacjentów po wypadkach komunikacyjnych. Niestety problem jest często bagatelizowany i odkładany na później. Trzeba jednak pamiętać, że brak nawet pojedynczego zęba wpływa negatywnie na stan zdrowia całego organizmu. Nieuzupełniona przestrzeń będzie stopniowo redukować kość, kruszyć i przeciążać zęby sąsiednie i powodować stany zapalne dziąseł i przyzębia. W porę odbudowany ząb nie doprowadzi do trwałych zmian w jamie ustnej. Ponadto pozwoli uniknąć kosztów zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej, który jest obowiązkowy w sytuacji poważnego zaniku kości.
 2. Implantacja natychmiastowa
  Implantacja natychmiastowa oznacza wszczepienie implantu bezpośrednio po usunięciu zęba. Metodę tę stosuje się w sytuacjach, kiedy w wyniku różnych zdarzeń istnieje konieczność usunięcia zęba. W miejsce braków zębowych wprowadza się bezpośrednio implant zęba będący filarem dla korony. Powodzenie zależy od obecności odpowiedniej ilości kości wokół zęba, którego planuje się usunąć. Zdarza się, że podczas zabiegu wykonuje się małą regenerację kości przy użyciu specjalnych biomateriałów. Celem jest niedopuszczenie do zaniku kości w miejscu usuniętego zęba. Niekiedy konieczny jest również przeszczep tkanek miękkich, który zapobiega zanikowi dziąsła. W efekcie, po okresie wgojenia implantu, nowy ząb będzie „wyłaniał” się z profilu dziąsła, niczym ząb naturalny. Odróżnienie implant zęba od zęba naturalnego będzie praktycznie niemożliwe.
  W naszej klinice wykonujemy natychmiastową implantację. Dr n. med. Daniel Ciapiński uważa, iż jest to jeden z najlepszych sposobów natychmiastowego uzupełnienia braków zębowych i jeden z lepszych sposobów zapobiegania zanikowi kości. W Dentrum Clinic oferujemy także uzupełnienia natychmiastowe na implancie. Dzięki tymczasowej koronie opartej na implancie pacjent od razu po wyjściu z gabinetu, może cieszyć się pięknym, szerokim uśmiechem. Zapraszamy na konsultację podczas, której omówimy szczegóły leczenia.
 3. Brak kilku zębów
  W przypadku utraty trzech lub więcej zębów bardzo dobrym rozwiązaniem będzie most na dwóch implantach. Jest to tańsze rozwiązanie niż odbudowa każdego zęba osobno (co również oferujemy w Dentrum Clinic). Technika polega na umieszczeniu dwóch implantów na krańcach przestrzeni powstałej po utracie zębów i połączenie jej mostem trzy-, cztero-, pięcio-punktowym. Most na implantach wykonywany jest w laboratorium protetycznym po uprzednim pobraniu wycisków od pacjenta. W Dentrum Clinic najczęściej pobieramy wyciski cyfrowo. Most taki składa się z kilku połączonych ze sobą koron i powstaje z większego bloku porcelany.
 4. Implantacja odroczona, implantacja późna
  O takim zabiegu mówimy w sytuacji, kiedy nie ma możliwości wszczepienia implantu zęba bezpośrednio po jego usunięciu. Jest to zwykle okres powyżej 3 miesięcy od ekstrakcji zęba. W tym czasie dochodzi do wygojenia kości w szczęce i żuchwie. Oczywiście wszczepienie implantu jest nadal możliwe, jednak sam zabieg z pewnością będzie bardziej złożony. Wraz z upływem czasu tracimy bowiem coraz więcej tkanki kostnej. W konsekwencji jej ilość może być niewystarczająca, aby wykonać wstawienie zębów. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych zabiegów regeneracji kości, a nawet podniesienia dna zatoki. Ponadto zwlekanie z uzupełnieniem braków zębowych może doprowadzić do innych zaburzeń w jamie ustnej takich jak: przemieszczenia zębów, wysunięcia się zęba z kości tzw. efekt Godona, czy zaburzeń proporcji twarzy.
 5. Brak wszystkich zębów
  Alternatywą dla tradycyjnej protezy mogą być implanty dentystyczne, które dają tzw. efekt Hollywood smile. Są zdecydowanie bardziej wygodne i komfortowe. Wyglądają identycznie, jak naturalne zęby powodując, że pacjenci uśmiechają się zdecydowanie częściej. Oprócz walorów estetycznych, ich ogromnym plusem jest trwałość i funkcjonalność. Są stabilne, można w nich spać i spożywać każdy rodzaj posiłku. Poprawiają samopoczucie i dodają pewności siebie.Zapraszamy do obejrzenia naszej pracy w zakładce Metamorfozy.

Jakie są metody odtwarzania braków zębowych, bezzębia?

All on 4, czyli „wszystko na czterech”

Alternatywą dla leczenia implantologicznego jest rewolucyjna metoda odbudowy uzębienia All on 4. To idealne rozwiązanie dla osób całkowicie bezzębnych, które oczekują szybkich i trwałych rezultatów. Zabieg polega na wszczepieniu 4 implantów i przykręceniu do nich mostu z pełnym uzębieniem lub protezy stałej. U większości pacjentów nie jest konieczna odbudowa kości, a efekty można dostrzec już po kilku godzinach od wyjścia z gabinetu. Metoda All on 4 jest całkowicie bezbolesna, wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub pod narkozą. Zęby w jeden dzień idealnie zastępują zęby naturalne. Są tak samo funkcjonalne i zachwycają wyglądem.

Jakie są ceny zabiegu All on 4?

Jak we wszystkich dziedzinach, cena All on 4 może być bardzo różna. Wykonanie mostu stałego z zastosowaniem metody All on 4 zależy od wielu czynników anatomicznych u pacjenta a przede wszystkim od poziomu zaniku kości i ewentualnej konieczności jej regeneracji. Oczywiście cena ostateczna zostaje ustalona podczas konsultacji na wizycie w gabinecie i po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań w tym tomografii komputerowej niezbędnej do szczegółowej diagnostyki. Cena za All on 4 zaczyna się w Dentrum Clinic już od 22.000zł za uzupełnienie stałe przykręcone do implantów.Co zawiera cena?

 • wszczepienie 4 implantów
 • wykonanie uzupełnienia stałego przykręconego do implantów
 • wszystkie kontrole pozabiegowe
 • zdjęcia wykonywane po zabiegu w gabinecie

Zalety metody All on 4

Dla pacjentów którzy chcą szybko odzyskać swój utracony uśmiech jest to dobre rozwiązanie ponieważ już po kilku dniach a czasem nawet w ciągu jednego dnia można odzyskać szeroki uśmiech. Zabieg wszczepienie 4 implantów zajmuje mniej niż godzinę czasu, rozwiązanie to przypomina naturalne zęby pacjenta które szybko przejmą pełną funkcję zębów naturalnych.

Przeciwwskazania do metody All on 4:

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu wszczepienia implantów metodą All on 4 są takie same jak przy implantach zębowych. Dotyczy to głównie pacjentów obciążonych chorobami ogólnoustrojowymi, ciężkimi chorobami ogólnymi po chemioterapii, radioterapii głowy i szyi, więcej Implanty zębów – przeciwwskazania.
Dlaczego warto wybrać tę metodę? Ponieważ pozwala ona na oszczędność czasu, pieniędzy i gwarantuje pełną rehabilitację żuchwy i szczęki.

All on 6 czyli „wszystko na sześciu”

Jest to metoda stosowana szczególnie u pacjentów cierpiących na bezzębie w górnej szczęce. Efekty można dostrzec od razu po wyjściu z gabinetu stomatologicznego. Zabieg pozwala na całkowitą rehabilitację szczęki lub żuchwy w jeden dzień. Metoda polega na umieszczeniu w kości 6 implantów do którego przykręcany jest stały most protetyczny, tzw. most na implantach. All on 6 jest całkowicie bezbolesny wykonywany przy wykorzystaniu znieczulenia komputerowego lub w narkozie. Sprawdzi się u pacjentów z całkowitym bezzębiem, jak i u osób, które odczuwają dyskomfort związany z używaniem tradycyjnej protezy lub zmagających się z zanikiem kości. Nowe zęby poprawiają samopoczucie, dodają pewności siebie i pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem każdego dnia.Protezy na lokatorach / Protezy na belkach

Przez wiele lat jedynym rozwiązaniem w przypadku utraty zębów były protezy, tzw. sztuczna szczęka. Niestety bardzo często powodowały u pacjentów otarcia i dyskomfort. Stwarzały duże problemy podczas mówienia i spożywania pokarmów. Najczęściej powodem było ich złe dopasowanie. Na szczęście te czasy już minęły. Obecnie pacjenci mają wiele możliwości poprawy stanu zdrowia jamy ustnej. Jedną z nich są protezy na lokatorach. Zabieg polega na wszczepieniu w żuchwę lub szczękę implantów, a następnie na zamontowaniu na ich szczycie specjalnych łączników lub belek łączących implanty z nowoczesną, wygodną protezą. W przeciwieństwie do protez, które trzeba było codziennie kleić, protezy na lokatorach lub protezy na belkach montowane są za pomocą jednego „zatrzasku”. Takie rozwiązanie ułatwia codzienną higienę i sprawia, że proteza jest stabilna i funkcjonalna.

W Dentrum Clinic dbamy o komfort naszych pacjentów, dlatego w sytuacji, w której natychmiastowe osadzenie protezy na implantach jest niemożliwe, przygotowujemy uzupełnienie tymczasowe.

Regeneracja kości do implantów zębowych / odbudowa kości do implantu

Po utracie nawet jednego zęba dochodzi do nieodwracalnych zmian w jamie ustnej. Tempo zaniku kości zależy m.in. od: ogólnego stanu zdrowia, odżywiania, współistnienia chorób przewlekłych, niedoborów witamin i minerałów. Proces ten jest związany z ustaniem fizjologicznej funkcji części policzkowej zębodołu. Do największych zmian dochodzi w ciągu trzech pierwszych miesięcy od ekstrakcji zęba. Zanik może obejmować wówczas nawet 50% objętości zębodołu w wymiarze policzkowo-językowym oraz na wysokość 25-30% wyrostka. W kolejnych latach tempo zaniku maleje. Liczby te pokazują, iż w medycynie czas gra na naszą niekorzyść. W celu uniknięcia dodatkowych zabiegów warto zdecydować się na implantację natychmiastową od razu po usunięciu zęba.

W Dentrum Clinic współpracujemy z wybitnymi specjalistami w zakresie regeneracji kości, dzięki czemu nasza klinika stomatologiczna w Katowicach cieszy się uznaniem pacjentów. Nasi stomatolodzy wiedzę oraz doświadczenie wykorzystują podczas leczenia, jak również prowadząc specjalistyczne szkolenia dla dentystów. Podczas kursów prezentowane i omawiane są najnowsze techniki zabiegowe, które charakteryzują się wyjątkową skutecznością.

Na czym polega odbudowa kości pod implanty?

Zabieg regeneracji kości polega na stworzeniu specjalnego „rusztowania”, które zostanie wykorzystane przez czynniki własne organizmu i w tym miejscu powstanie nowa kość własna. Technik zabiegowych tworzących owe „rusztowanie” jest wiele i każda ma swoje zalety i zastosowanie w różnych sytuacjach klinicznych. W Dentrum Clinic jesteśmy w stanie dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie do danego użytku kości. Nasz specjalista dr n. med. Daniel Ciapiński odbył wiele międzynarodowych kursów, dzięki czemu poznał wiele technik zabiegowych. Dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy w stanie odtworzyć prawie każde warunki kostne u pacjenta, nawet przy skrajnych zanikach kości.
Brak wystarczającej objętości podłoża kostnego może być spowodowany:

 • ubytkami zębowymi
 • kieszeniami przyzębnymi
 • chorobami przyzębia
 • paradontozą
 • niewłaściwą higieną jamy ustnej
 • nieprawidłowo dobranym uzupełnieniem protetycznym


Sterowana regeneracja kości (GBR)

W stomatologii znanym i powszechnie używanym terminem jest „sterowana regeneracja kości”(GBR – guidedboneregeneration – lub BTR – bonetissueregeneration). W skrócie oznacza odbudowę kości poprzez umieszczenie materiału kościozastępczego w rekonstruowanej okolicy i odizolowanie go od tkanek miękkich czyli dziąsła specjalną membraną kolagenową. W 1998 Lynch opracował triadę obejmującą trzy czynniki niezbędne do zapoczątkowania procesu odbudowy:

 • obecność rusztowania dla wzrostu kości
 • obecność komórek, które indukują rozwój kości
 • obecność substancji, które wpływają na gojenie kości

Chirurgia stomatologiczna wyróżnia kilka rodzajów „rusztowań” niezbędnych do wzrostu kości. Biomateriały te różnią się źródłem pochodzenia, właściwościami fizycznymi i chemicznymi

 • autogenne – najkorzystniejszy materiał pobierany jest od samego pacjenta. Najczęściej z okolic żuchwy, bródki, guza szczęki. Kość może również pochodzić z talerza biodrowego, kości piszczelowej lub pokrywy czaski (w tym przypadku pacjent wymaga hospitalizacji).
 • izogenne – kość pobierana jest od osoby identycznej pod względem genetycznym, czyli od bliźniaka jednojajowego.
 • allogenne – kość pobierana jest od innego człowieka. Uzyskuje się ją z banków kości w postaci bloczków, wiórków lub proszku.W celu przyspieszenia regeneracji pozyskaną kość często łączy się z osoczem bogatopłytkowym, rekombinowanymi specjalnymi białkami kości oraz szpikiem kostnym pacjenta.
 • ksenogenne – kość pozyskiwana jest od zwierząt, najczęściej bydła lub świń. Preparaty dostępne są w postaci bloczków oraz drobno- i gruboziarnistych granulatów. Jednym z najczęściej stosowanych materiałów pochodzenia bydlęcego jest Bio-Oss.
 • alloplastyczne – są to naturalne lub syntetyczne ciała obce uzyskiwane np. z koralowców.

Przeszczepy tkanek miękkich / przeszczepy dziąsła

Przeczep tkanek miękkich jest zabiegiem chirurgicznym, wymagającym doświadczenia i precyzji. Polega na pobraniu cienkiego płatka tkanki miękkiej z podniebienia i wszczepieniu go w innym miejscu w jamie ustnej. W implantologii przeszczep tkanek miękkich zapewnia lepsze efekty estetyczne i wpływa na stabilność implantów ponieważ umożliwia właściwe oczyszczanie.

Kiedy należy zastosować przeszczep tkanek miękkich w obrębie jamie ustnej?

 • względy estetyczne – zwiększenie ilości dziąseł przy implancie, zębie własnym lub pod koroną w moście wpływa znacząco na efekt leczenia. W tym celu wykonuje się przeczep łącznotkankowy – przeczepiony fragment pochodzi z głębszych warstw błony śluzowej podniebienia. W przypadku koron efekt estetyczny polega na wrażeniu, jakby korona wyłaniała się bezpośrednio z dziąsła. W rzeczywistości umiejscowiona jest nad nim. Ma to szczególne znaczenie przy zębach w odcinku przednim szczególnie jeśli pacjent szeroko się uśmiecha i pokazuje dziąsła.
 • ruchome dziąsło w okolicy planowanego implantu – ruchome dziąsło stanowi przeszkodę w codziennej higienie wokół implantu i w konsekwencji może doprowadzić do jego utraty. Przeszczep jest gwarancją stabilności dziąsła i tym samym korony na implantach.

W Dentrum Clinic specjalizujemy się w tego typu zabiegach, nieustannie szkoląc się u najlepszych na świecie praktyków. Jesteśmy na bieżąco z najskuteczniejszymi i najbardziej innowacyjnymi metodami leczenia. Sprawia to, że gwarantujemy przeprowadzenie zabiegu na najwyższym poziomie. Ponadto nasi specjaliści sami prowadzą liczne szkolenia podczas, których wiedzą i doświadczeniem dzielą się ze stomatologami w całej Polsce. Kursy cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ prezentowane i omawiane są na nich najnowocześniejsze techniki zabiegowe.

Zabieg podniesienia zatoki (Sinus Lift)

Czy wiesz, że u zaledwie 32% pacjentów wszczepienie implantu nie wymaga dodatkowych zabiegów? U większości osób konieczne jest odbudowanie podłoża pod wszczepy.

Zabieg podniesienia zatoki (tzw. sinus lift) jest jednym z zabiegów przedimplantacyjnych, wykonywanych w przypadku wystąpienia trudnych warunków do wszczepienia implantów. Wraz z utratą zębów dochodzi do zaniku kości wyrostka zębodołowego i obniżenia dna zatoki. Zatoka znajduje się nad górnymi zębami, a jej dno powinno być oddzielone od korzeni zębów kilkumilimetrową warstwą kości. W przeciwnym razie wprowadzenie implantów będzie niemożliwe.

Stomatolog rozpoczyna pracę od wykonania zdjęć pantomograficznych i tomograficznych, które niwelują ryzyko perforacji zatoki podczas operacji. Pozwalają na precyzyjną ocenę jakości i ilości kości pacjenta. Na tej podstawie ustalany jest plan leczenia. Dno zatoki podnosi się metodą otwartą lub zamkniętą. Wybór zależy od grubości kości.

Metodę otwartą stosuje się w sytuacji, gdy grubość kości wynosi mniej niż 6 mm. Plusem zabiegu jest możliwość podniesienia zatoki o konieczną ilość kości nawet kilkanaście milimetrów. Po odsunięciu śluzówki chirurg szczękowy wykonuje otwór w bocznej ścianie zatoki. Precyzyjnie modeluje błonę zatoki po jej wcześniejszym uniesieniu, uzyskując w ten sposób miejsce do wprowadzenia biomateriału. Następnie umieszcza odpowiednią ilość materiału kościozastępczego, po czym przykrywa operowany obszar specjalną membraną zaporową i śluzówką. Po ok. 6 miesiącach implant i biomateriał tworzą wspólnie stabilne podłoże pod nowe zęby.

Metoda zamknięta jest mniej inwazyjna, jednak pozwala podnieść zatokę maksymalnie o 3-4mm. Plusem zabiegu jest możliwość jednoczesnego wprowadzenia implantu praktycznie w każdym przypadku. Niestety pojawia się tutaj większe ryzyko perforacji błony śluzowej dna zatoki. Chirurg wprowadza materiał kościozastępczy przez otwór na wszczep (na grzbiecie wyrostka zębowego).

W Dentrum Clinic zabieg podniesienia zatoki wykonuje uznany specjalista w tej dziedzinie dr n. med. Daniel Ciapiński. Doktor swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje w leczeniu pacjentów, jak również prowadząc szkolenia z zakresu regeneracji kości i podnoszenia zatok szczękowych dla stomatologów w Polsce oraz za granicą. Kursy cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ prezentowane i omawiane są na nich najnowsze techniki zabiegowe, a nacisk kładziony jest na praktykę.


Przeszczepy kości

Przeszkodą dla klasycznego postępowania implantologicznego są defekty kości. W takiej sytuacji istnieje możliwość odbudowy tkanki kostnej z zastosowaniem przeszczepu kości własnej pacjenta. Metodę tę zaleca się szczególnie osobom, które nie wyrażają zgody na użycie podczas zabiegu materiałów obcych biologicznie. W zależności od rozległości ubytku kostnego, przeszczepy autogenne pobiera się z kości w postaci:

 • wiórków kostnych (przy małych defektach, obnażeniach wszczepu lub konieczności podniesienia dna zatoki szczękowej, najczęściej w postaci mieszaniny z materiałami kościozastępczymi).
 • bloków kostnych (przy rozległych defektach, kiedy grubość kości jest niewystarczająca do wprowadzenia implantu)
  Zastosowanie przeszczepów autogennych zależy głównie od unaczynienia, wielkości oraz prawidłowej stabilizacji przeszczepu.

Przed operacją nasi specjaliści szczegółowo omawiają cały proces leczenia z pacjentem, który musi zostać przez niego zaakceptowany. Należy bowiem pamiętać, że ten typ transplantacji jest związany z dodatkowymi procedurami chirurgicznymi tj. cięcie w celu pobrania kości.

Przeszczepy autogenne są wysoce skuteczne, bowiem ograniczają możliwość odrzucenia przez organizm.

Osocze bogatopłytkowe (PRF)

W Dentrum Clinic specjalizujemy się w wykorzystaniu osocza jako materiału do regeneracji kości i wspomagania gojenia tkanek miękkich, dziąseł. Ta nowoczesna i zaawansowana technologicznie metoda była tematem doktoratu oraz licznych publikacji naukowych polsko i anglojęzycznych dr n. med. Daniela Ciapińskiego. Doktor przez wiele lat prowadził badania nad wykorzystaniem osocza w stomatologii a szczególnie w implantologii jako materiału do regeneracji kości i wspomagania gojenia tkanek miękkich, dziąseł. Dziś swoją wiedzę wykorzystuje w leczeniu pacjentów oraz podczas licznych szkoleń, które prowadzi dla stomatologów.

Fibryna bogatopłytkowa z ang. PlateletRich-Fibrin (PRF) znajduje coraz szersze zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny w tym chirurgii stomatologicznej i implantologii, gdzie istotnym problemem są ubytki i deformacje tkanki kostnej wyrostków zębodołowych szczęki i części zębodołowej żuchwy. Powstają one w następstwie utraty zębów, zabiegów chirurgicznych takich jak (resekcje, radektomie, usuwanie zębów zatrzymanych, pozostawionych korzeni, wyłuszczenie torbieli), patologicznych procesów toczących się w okolicy zębów (zespół endo-perio), niewłaściwego wykonania dotychczasowych uzupełnień protetycznych oraz procesów starzenia. Zanik struktury kostnej wpływa niekorzystnie na ukształtowanie podłoża protetycznego i utrudnia późniejsze leczenie. Metodą z wyboru są techniki augmentacji kości, do których należy sterowana regeneracji kości (GBR, ang. Guided Bone Regeneration). Dzięki niej można zapobiec zanikowi wyrostka. Niewypełnione po ekstrakcji ubytki kostne prowadzą do resorpcji wyrostka zębodołowego. Postępem w tej dziedzinie okazało się zastosowanie osocza bogatopłytkowego PRP (z ang. platelet-rich plasma) oraz jego nowszej generacji, fibryny bogatopłytkowej – PRF (z ang. platelet-rich fibrin), którą po raz pierwszy opisał w 2001 roku dr Joseph Choukroun i jego współpracownicy z Nicei. Metoda ta jest procedurą prostą i opartą na naturalnych procesach biologicznych, zgodną z Dyrektywą Europejską nr 2004/23/CE z 31 marca 2004 roku. PRF jest produktem odwirowanej krwi. Protokół pozyskania PRF jest bardzo prosty: próbka krwi żylnej pobrana do probówki o pojemności 9 ml zostaje natychmiast odwirowana w wirówce przez 12 minut z prędkością 2700 rpm. Skrzep fibryny uzyskujemy w środkowej części probówki pomiędzy masą czerwonych krwinek, RBC (z ang. Red Base Corpuscules) na dnie a osoczem ubogokomórkowym na górze, PPP (z ang. Platelet-PoorPlasma).

Dowiedz się więcej


Osocze bogatopłytkowe PRF

Implanty zębów – przeciwwskazania

Wszczepienie implantu poprzedzone jest szczegółowym wywiadem lekarskim oraz specjalistycznymi badaniami. Niektórzy pacjenci z powodu złego stanu zdrowia nie mogą zostać zakwalifikowani do implantacji. Wśród przeciwwskazań bezwzględnych należy wymienić:

 • choroby nowotworowe
 • chemioterapię
 • radioterapię
 • czynne choroby autoimmunologiczne
 • choroby przyzębia
 • zaburzenia układu krzepnięcia
 • niewyrównaną cukrzycę
 • alkoholizm

Przeciwwskazania względne to natomiast:

 • zła higiena jamy ustnej – po odpowiednim przygotowaniu pacjenta i instruktażu przez higienistki nie jest żadnym przeciwwskazaniem
 • bruksizm – czyli zgrzytanie i zaciskanie zębów nie jest to czynnik dyskwalifikujący pacjenta z zabiegów a jedynie wymagający dodatkowego leczenia i głębszej diagnostyki
 • palenie papierosów – u palaczy można wykonywać zabiegi. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na przebieg leczenia, wykonać odpowiedni plan a zabieg musi być wykonany perfekcyjnie. Należy jednak pamiętać, iż u palaczy jest zwiększone ryzyko powikłań wokół implantów i wg światowego piśmiennictwa wynosi ono 5% więcej niż u osób nie palących

Periimplantitis / zapalenie wokół implantów

Zdarza się, że wszczepiony implant zostaje odrzucony. Powodem jest periimplantitis, czyli zapalenie tkanek wokół implantu. Periimplantitis może dotyczyć tkanek miękkich (dziąsła), jak również tkanek twardych (kości). Powodem powstania jest najczęściej niewłaściwa higiena jamy ustnej. Sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. W przypadku, gdy zapalenie objęło jedynie tkanki miękkie, stomatolog użyje specjalnych narzędzi w celu oczyszczenia implantu. W Dentrum Clinic stosujemy do tego celu specjalne urządzenie Vector Paro plus. W przypadku, gdy zapalenie objęło kości, konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii i leczenia chirurgicznego. Niekiedy jedynym wyjściem jest przeszczep. Wówczas najlepiej jest usunąć implant zęba i wszczepić na jego miejsce nowy.
Powodem wystąpienia periimplantitis mogą być również choroby przyzębia, predyspozycje genetyczne, słaba odporność, palenie papierosów, cukrzyca.

Początkowe periimplantitisprzebiega bezobjawowo. Z czasem pojawiają się:

 • zaczerwienienie, obrzęk i tkliwość dziąseł wokół implantu
 • krwawienie podczas szczotkowania
 • wysięk surowiczy lub ropa wokół implantu
 • nieprzyjemny zapach z ust
 • ruchomość implantów

Czynnikami ryzyka periimplantitis są również przebyte choroby przyzębia, predyspozycje genetyczne, słaba odporność, palenie papierosów, cukrzyca.


JAKIE USŁUGI WYKONUJEMY?

Jesteśmy najlepsi
w tym co robimy!

Z uwagi na indywidualne podejście podane ceny są orientacyjne. Cena ostateczna ustalana jest po konsultacji z lekarzem.

Wykonanie szablonu implantologicznego od 500 zł Wykonanie wszczepienia implantu z wykorzystaniem szablonu implantologicznego minimalizuje inwazyjność zabiegu, znacząco podwyższa jego precyzję oraz znacząco przyspiesza gojenie po zabiegu implantacji.
Wszczepienie implantu od 2000 zł Wszczepienie sztucznego korzenia w dziąsło, umożliwia zastąpienie naturalnego korzenia zębowego oraz wykonanie estetycznej korony zastępującej ząb.
Implant pod pracę ruchomą lub All on 4 2000 zł Wszczepienie implantu umożliwiającego późniejsze osadzenie protezy metodą All on 4.
Korona pełnoceramiczna dla implantu 2500 zł Korona dla implantu w całości wykonana z porcelany.
Korona ceramiczna dla implanty z wkładem ze złota od 2500 zł Korona dla implantu osadzana na wkładzie korzeniowym ze metalu szlachetnego złota. Do ceny należy doliczyć koszt kruszcu.
Uzupełnienie ruchome na dwóch implantach 5000 zł Uzupełnienie brakująch zębów osadzone na dwóch implantach.
Uzupełnienie ruchome na 4 implantach od 7000 zł Uzupełnienie brakujących zębów osadzone na czterech implantach.
Odbudowa kości od 1000 zł Zabieg odbydowy tkanek kostnych umożliwiający późniejszą implantację w przypadku jej wcześniejszego zaniku.
Przeszczep kości autogennej od 1500 zł Przeszczep kości własnej pacjenta, umożliwiający uzupełnienie ubytku kostnego w przypadku wcześniejszego zaniku kości.
Regeneracja kości od 1500 zł Przeszczep z wykorzytaniem bloku kostnego z materiału bio zgodnego, umożliwiający uzupełnienie ubytku kostnego w przypadku wcześniejszego zaniku kości.
Przeszczep dziąsła od 1000 zł Potrzebne szczegóły
Podniesienie dna zatoki szczękowej od 2000 zł Zabieg wykonywany w przypadku obniżenia się dna zatoki szczękowej w wyniku wcześniejszych ubytków zębów. Pozwala przygotować przestrzeń kostną pod planowaną przyszłą implantację.
Usunięcie torbieli zatoki szczękowej od 2000 zł Chirurgiczne usunięcie torbieli znajdującej się w zatoce szczękowej.

Odpowiadamy na pytania pacjentów.


 • Czy założenie koron i mostów boli?
 • Jak długo trwa założenie koron i mostów?
 • Jak dbać o korony i mosty?
 • Czy jedzenie przedostaje się pod korony podczas posiłku?
Czy założenie koron i mostów boli?

Nie. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Jak długo trwa założenie koron i mostów?

Czas leczenia zależy od wielkości braków w uzębieniu. Na podstawie pobranego wycisku bądź też skanu, wykonanego przy użyciu skanera wewnątrzustnego, opracowywana jest indywidualna korona lub most protetyczny. Najczęściej prace zajmują od 5 do 14 dni. W tym czasie proponujemy Pacjentom tymczasowe uzupełnienie.

Jak dbać o korony i mosty?

Trwałość koron i mostów w dużej mierze zależy od Pacjentów i ich troski o higienę jamy ustnej. Podobnie jak naturalne zęby należy je szczotkować minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym większym posiłku. Należy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa. W Dentrum Clinic Pacjenci zostają dokładnie poinstruowani po leczeniu, jak prawidłowo czyścić zęby, mosty oraz przestrzenie pomiędzy nimi. Dzięki temu mogą cieszyć się zdrowym uśmiechem przez wiele lat.

Czy jedzenie przedostaje się pod korony podczas posiłku?

Nie. Stomatolodzy precyzyjnie wykonują wycisk uzębienia i dzięki idealnemu dopasowaniu cząstki jedzenia nie dostają się pod most. Bardzo ważne jest przestrzeganie higieny jamy ustnej i regularne szczotkowanie zębów, o czym po każdym zabiegu przypominają lekarze.
Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl
logo dentrum clinic tło przezroczyste

Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe


Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe
Copyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatnościCopyright 2021 © Strona stworzona z uśmiechem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności