Profilaktyka i higiena


Profilaktyka stomatologiczna jest bardzo ważna. Zapobiega rozwojowi zmian chorobowych zębów i tkanek. Pomaga w walce z gromadzącą się na zębach płytką nazębną (płytką bakteryjną), która z czasem przekształca się w kamień nazębny i jest przyczyną rozwoju m.in.: próchnicy, stanów zapalnych i paradontozy. Każdy powinien dbać o regularną higienę jamy ustnej. Jest to droga do eliminacji przykrego zapachu z ust, zmniejszenia przebarwień (m.in. od papierosów, czerwonego wina, kawy, herbaty) i zapewnienia poczucia świeżości.

Należy pamiętać o systematycznym szczotkowaniu zębów pastą z fluorem, stosowaniu nici dentystycznych i płynów do płukania o działaniu przeciwbakteryjnym oraz o regularnych wizytach u stomatologa.

Odpowiedzialni za Twoje leczenie

Poznaj swoich lekarzy

Dentrum to zespół profesjonalistów, najlepszych w swoim fachu. Poznaj swojego lekarza jeszcze przed leczeniem.

HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA

Dominika Rogowska

Dyplomowana higienistka stomatologiczna z kilkuletnim doświadczeniem, które gromadziła w nowoczesnych klinikach stomatologicznych i implantologicznych.Karolina Maszczyk

HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA

Karolina Maszczyk

Dyplomowana higienistka stomatologiczna z kilkuletnim doświadczeniem. W Dentrum dokłada wszelkich starań aby uśmiechy naszych pacjentów były nieskazitelne.Próchnica

Największym wrogiem zębów jest próchnica – choroba prowadząca do powstania tzw. płytki nazębnej złożonej z resztek pokarmowych i bakterii. Najszybciej pojawia się w zagłębieniach i bruzdach zębów. Najbardziej podatne na próchnicę są zęby dziecięce zarówno mleczne, jak i stałe. Wyrzynają się jako zęby niedojrzałe, słabo zmineralizowane i tym samym są bardziej narażone na działanie bakterii. Systematyczna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwolą na wychwycenie początkowej fazy próchnicy i zapobiegną przedostaniu się próchnicy poza szkliwo zębów.

Skaling – usuwanie kamienia nazębnego

Głównym powodem powstania kamienia nazębnego są gromadzące się resztki pokarmowe i bakterie. Pojawia się on w postaci twardej, zmineralizowanej płytki, którą należy usunąć, aby przeciwdziałać m.in. powstaniu ubytków, krwawieniu i chorobom dziąseł, a nawet utracie zębów. W takiej sytuacji zaleca się bezbolesny zabieg tzw. skaling, który warto przeprowadzić co najmniej dwa razy w roku, aby osiągnąć lepsze efekty.

Piaskowanie – usuwanie osadu i przebarwień

Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez kawy, czy herbaty. Należy jednak pamiętać, że obok papierosów są one jednym z najczęstszych powodów powstania osadu oraz przebarwień na zębach. W przypadku kiedy osad nie zmienił się jeszcze w kamień, zaleca się piaskowanie. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Wykonuje się go przy pomocy specjalnego aparatu, wyrzucającego pod dużym ciśnieniem, cienkim strumieniem mieszankę wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Zabieg zalecany jest dwa razy w roku, co jednak w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb. Piaskowanie jest często uzupełnieniem skalingu, ponieważ bardzo dobrze czyści przestrzenie międzyzębowe. Piaskowanie, podobnie jak skaling, również przeciwdziała paradontozie. Po zabiegu zalecane jest polakierowanie zębów warstwą fluoru, co zapobiega próchnicy i nadwrażliwości.


Lakierowanie – fluoryzacja

Lakierowanie zębów jest całkowicie bezbolesne i polega na dostarczeniu zębom odpowiedniej dawki fluoru. Zabieg wykonywany jest zarówno u dzieci (zęby mleczne i stałe), jak i u dorosłych. Rutynowo lakierowanie powinno się przeprowadzać dwa razy w roku, po każdorazowym zabiegu usuwania kamienia nazębnego i piaskowaniu zębów, po szlifowaniu zębów pod korony i mosty, a także w chorobach przyzębia (przy odsłoniętych szyjkach zębowych). W przypadku wysokiego zagrożenia próchnicą można stosować lakierowanie częściej np. cztery razy w roku. Przy nadwrażliwości zębów, zabieg może być stosowany nawet kilkakrotnie w odstępach 3-4 dniowych. O częstotliwości zabiegu decyduje stomatolog.

Lakowanie – uszczelnienie bruzd

Zabieg uszczelniania bruzd, czyli tzw. lakowanie zaleca się głównie u dzieci. Ważne, aby lakowanie zostało przeprowadzone jak najszybciej od wyrznięcia zęba. Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które trudno wyczyścić szczoteczką do zębów. Zalegające resztki pokarmowe sprzyjają rozwojowi bakterii i prowadzą do powstania próchnicy. Uszczelnia się przedtrzonowce i trzonowce stałe (najbardziej zagrożone próchnicą są szóstki), a także zagłębienia górnych, bocznych siekaczy stałych. Zaleca się lakowanie również mlecznych zębów trzonowych. Jest to znakomita metoda zapobiegania próchnicy, prosta, bezbolesna i skuteczna. Skuteczność prawidłowo przeprowadzonej metody lakowania bruzd jest wysoka. Redukcja próchnicy (do ok. 90%), uzależniona jest od utrzymania się materiału uszczelniającego, dlatego konieczna jest kontrola laku, ponieważ cienka warstwa może się zetrzeć pod wpływem sił żucia. W Dentrum Clinic młodzi pacjenci oraz ich opiekunowie po każdym zabiegu otrzymują szczegółowe wskazówki jak dbać o higienę jamy ustnej.


JAKIE USŁUGI WYKONUJEMY?

Jesteśmy najlepsi
w tym co robimy!

Z uwagi na indywidualne podejście podane ceny są orientacyjne. Cena ostateczna ustalana jest po konsultacji z lekarzem.

Higienizacja jamy ustnej300 złCałkowita higienizacja jamy ustnej prowadzona przez dyplomowaną specjalistkę obejmuje usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie, dobranie właściwych metod szczotkowania zapobiegających tworzenie się osadów nazębnych i płytki bakteryjnej oraz zapobieganie chorobom dziąseł. Obecnie jest nieodzownym elementem podnoszącym powodzenie leczenia stomatologicznego.
Higienizacja jamy ustnej u dzieciod 100-200 złHigienizacja jamy ustnej (profilaktyka przeciwpróchnicowa) zębów mlecznych i mieszanych wraz z nauką szczotkowania i nitkowania, dobranie właściwych metod szczotkowania zapobiegających tworzeniu się osadów nazębnych i płytki bakteryjnej oraz zapobieganie chorobom dziąseł.
Higienizacja jamy ustnej w leczeniu periodontologicznym100 złHigienizacja jamy ustnej zgodnie z indywidualnym zleceniem lekarza prowadzącego i wykorzystaniem specjalistycznej aparatury w leczeniu periodontologicznym.
Ozonowanie jamy ustnej 1 zabieg150 złDezynfekcja jamy ustnej za pomocą ozonu o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym. Dodatkowo terapia ozonem pozwala natlenić tkanki jamy ustnej i przyspieszyć proces gojenia stanów zapalnych.
Ozonowanie jamy ustnej cykl 4 zabiegów500 złDezynfekcja jamy ustnej za pomocą ozonu o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym. Dodatkowo terapia ozonem pozwala natlenić tkanki jamy ustnej i przyspieszyć proces gojenia stanów zapalnych. Cykl zabiegów wykorzystuje się w przypadku przewlekłych stanów zapalnych jamy ustnej lub utrudnionego gojenia tkanek.
Ozonowanie jamy ustnej przed zabiegiem chirurgicznym100 złDezynfekcja jamy ustnej przed zabiegiem chirurgicznym pomaga dodatkowo zapobiegać komplikacjom oraz tworzeniu się stanu zapalnego.
Terapia systemem VECTORod 500 złTerapia jamy ustnej zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego i wykorzystaniem systemu VECTOR.

24 lutego 2021

Gummy smile czyli uśmiech dziąsłowy – to przypadłość stosunkowo powszechna. Jakie są jego przyczyny i jak można sobie pomóc?

16 lutego 2021

Utrata nawet pojedynczego zęba wpływa negatywnie na stan zdrowia całego organizmu. Wywołuje m.in. bóle głowy, zatok, problemy trawienne, czy trudności w mówieniu. Tymczasem statystyki biją na alarm, aż 40% Polaków po 65. roku życia jest bezzębna.

10 lutego 2021

Piękny, biały uśmiech zapewnia poczucie komfortu i dodaje pewności siebie. Przedstawiamy metamorfozę naszej pacjentki!
Projekt p.t.: „Wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa nowych innowacyjnych technologii stomatologicznych szansą na dynamiczny rozwój usług stomatologicznych”.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich (EFRR).
Beneficjent: Praktyka Dentystyczna Daniel Ciapiński.
Cel projektu: wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych usług stomatologicznych.
mapadotacji.gov.pl
logo dentrum clinic tło przezroczyste

Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe


Kontakt


Zadzwoń

+32 723 22 75
723 609 090


Odwiedź nas

ul. Ściegiennego 49,
40-114 Katowice


Napisz do nas

recepcja@dentrum.plMedia Społecznościowe
Copyright 2021 © Strona stworzona z sercem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatnościCopyright 2021 © Strona stworzona z sercem. Dentrum & MRVSKY || Polityka prywatności